Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Voineasa: Campionii nationali dezlegari si clasamentele complete

Posted by ceausescuiulian on April 16, 2009

iulian-ceausescu-hanibal315

Prezenta remarcabila a juniorilor la sectiunea de dezlegari de anul acesta de la CN juniori de la Voineasa. Mare parte din jucatorii prezenti aici, incearca sa prinda un loc onorabil sau pe podium. Se poate face aceasta  la o proba din cele 4,  care proba le poate aduce o medalie sau un loc bun pentru clubul pe care il reprezinta.

statiunea_voineasa

Imi aduc aminte ca inante de 1990, exista o singura proba la sahul practic si campionul national avea o alta semnificatie si o mult mai mare greutate decat acum. Este un lucru excelent pentru aceste sanse de a castiga un titlu la una dintre aceste 4 sectiuni de campionat national. Mai ales ca se pot descoperi abilitati ale unor jucatori si pentru alte forme de a juca sah, in afara celui practic la timp lung. Felicitari pentru cei care au iesit campioni pana acum la una din sectiuni si pentru cei care vor iesi la celelalte doua probe ramase inca in concurs: rapidul si blitzul. Felicitari pentru toti cei care au facut un efort considerabil,  pentru a duce la bun sfarsit o astfel de megacompetitie sahista pentru Romania. Sa ne cinstim campionii nationali si sa ii incurajam pe toti ceilalti juniori, sa ramana si sa continue in sah pana la consacrarea in acest sport. Felicitari pentru toti participantii la nationalele de juniori si pentru insotitorii lor,  care au suportat emotiile si trairile odata cu jucatorii langa care au fost alaturi in tot acest timp. Avem nevoie de astfel de competitii mari in care sa angrenam cat mai multi jucatori in acelasi timp si sa putem evalua cat mai concret valorile intrinseci din sahul romanesc juvenil.

Dezlegari BAIETI

Baieti 8 ani

Campionatul National pentru  juniori – dezlegari B8
VOINEASA  14-15.04.2009
Loc Nume Club Puncte
1-3 II Fluerariu Radu-Cristian Cs Buftea 25
1-3 III Sauca-Gherman Catalin-Gheorghe Css Nr 1 Timisoara 25
1-3 II Baciu Radu-George Clubul Central De Sah Buc 25
4 II Zlatea Cezar-Stelian Css Nr 2 Bucuresti 20
5 III Atodiresei Damian Cs Politehnica Iasi 20
6 III Lupu Cristian CS Armata Craiova 15
7 II Moroianu Ovidiu-Ionut Cs Fc Callatis Mangalia 15
8 Oprita Matei Micul Sahist Iasi 15
9 Enache Tudor Micul Sahist Iasi 15
10 Buga Andru-Mihai Cs Muncitorul Resita 10
11 Cretu Catalin-George Css Nr 1 Timisoara 10
12 Ciorica Mihai-Vlad Cs Mediator Giarmata Vii 10
13 Calin Alexandru Micul Sahist Iasi 10
14 II Chespi Fettah-Erben Css Palatul Copiilor C-ta 10
15 II Ileana George Cm De Sah Alba Iulia 10
16 III Vechiu Victor Cs Unio Satu Mare 10
17 Gavrilescu David CS Armata Craiova 10
18 Buzatu Daniel-Alexandru Css Ilfov Buftea 10
19 II Panait Tudor-Alexandru Clubul Central De Sah Buc 10
20 Cotarlan Codrin CS SigMar Sighet 10
21 II Negulici Andrei-Daniel Cs Dinamo Bucuresti 10
22 III Chiorean Raul-Gabriel Css Tg Mures 5
23 III Trisca-Vicol Cezar Cs Botosani 5
24 Handac Alexandru-Radu Cs Fc Callatis Mangalia 5
25 III Pasca Mihai-Alexandru Clubul Central De Sah Buc 5
26 Tenu Andrei Micul Sahist Iasi 5
27 Chisingher Mihail-Leonard Micul Sahist Iasi 5
28 Miloi Pavel-Dan Sport Club Municipal Brasov 5
29 II Sarateanu Alexandru-Armand Css Nr 1 Pajura  Bucuresti 5
30 III Puscas Filip-Andrei Css Tg Mures 5
31-47 III Mocanu Valentin-Gabriel Cs Municipal Ploiesti 0
31-47 III Ciobanu Alexandru Cs Petrolul Ploiesti 0
31-47 Constantin Codrin-Ilie Csm Cluj-Napoca 0
31-47 Filip Mihai-Ovidiu Acs De Sah Apa Nova Bucuresti 0
31-47 III Szocs Teodor-Iulian Cs Conpet Ploiesti 0
31-47 Cirstica Mihai-Cristian Cs Orasenesc Voluntari 2005 0
31-47 Istrate Vlad-Alexandru Cs Fairplay Braila 0
31-47 Mirauta Stefano Marius Cs Sah Suceava 0
31-47 Dobra Robert-Cristian CS Armata Craiova 0
31-47 Ignatescu Mihai-Serban Cs Olimp Sah Focsani 0
31-47 Stoianovici Vladimir CS Lia Brasov 0
31-47 Ungureanu Serban-Alexandru Acs De Sah Apa Nova Bucur 0
31-47 Gaitan Mihnea-Victor Sport Club Municipal Brasov 0
31-47 III Talu Mircea Cs Sah Club Potaissa Turda 0
31-47 Balint Tibor Cs Frasinul Unirea Zalau 0
31-47 III Bresug Alexandru-Andrei Palatul Copiilor Botosani 0
31-47 Sacaleanu Sergiu Sah Club Vados Arad 0
Studiul nr.6 se elimina din concurs (1.a8T?! Te2 etc.=)
Toti concurentii primesc timpul maxim de gandire, conform Codexului international de specialitate
Comisia de apel a stabilit acordarea medaliei de aur ocupantilor locurilor 1-3.
Arbitru sef Arbitru
Dinu-Ioan Nicula FA Mariana Mosnegutu

Baieti 10 ani

VOINEASA  14-15.04.2009
Name Club Timp Puncte
II Tiron Calin-Andrei Cs Politehnica Iasi 45 30
I Doros Doru-Lucian Lps Satu Mare 33 26
II Acsinte Matei-Ionut Cs Politehnica Iasi 41 26
II Olinici Emanuel Cs Politehnica Iasi 60 26
I Dolana Andrei-Theodor Clubul Central De Sah Buc 60 25
II Herea Sergiu-Gabriel Cs Municipal Ploiesti 21 21
I Enescu Tudor Css Nr 2 Bucuresti 46 21
Lica Vlad-Florian Clubul Central De Sah Buc 50 21
II Pana Cosmin-Mihail Cs Vointa Buzau 50 21
II Brisan George-Iulian Cs Municipal Ploiesti 60 21
II Macovei Andrei Cs Politehnica Iasi 60 21
I Stancu Robert-Alexandru Clubul Sportiv Otopeni 60 21
II Pintilie Vlad Cs Politehnica Iasi 44 20
I Sandu Marian-Catalin Cs Municipal Ploiesti 60 20
II Stoia Denis-Iulian Cs Tera Sah Medias 60 20
II Ursu Razvan-Mihai Css Palatul Copiilor C-ta 54 16
II Rameder Carol-Sebastian Cs Politehnica Iasi 59 16
II Enescu Stefan Css Nr 2 Bucuresti 60 16
II Otoiu Marian-Cristian Css Nr 1 Pajura  Bucurest 60 16
II Popescu Adrian-Teodor Css-Lps P. Triscu Craiova 52 15
II Olteanu Eduard-Florin Cs Vointa Buzau 55 15
III Candea Paul-Razvan Csu Sibiu 56 15
Zubcu Vlad Micul Sahist Iasi 57 15
II Oprea Alexandru Css Tg Mures 60 15
Dragulin Adrian Cs Victoria Techirghiol 53 11
III Jianu Stefan Cs Fc Callatis Mangalia 54 11
II Manea Radu Cs Mediator Giarmata Vii 59 11
II Hinsa Tudor-Vlad Csm Cluj Napoca 60 11
III Ispas Andrei Cs Politehnica Iasi 60 11
II Oprea Alexandru-Gabriel Css-Lps P. Triscu Craiova 60 11
I Salim Riza Css Palatul Copiilor C-ta 60 11
I Cirlig Bogdan-Alexandru Css-Lps P. Triscu Craiova 53 10
Gaina Laurentiu Micul Sahist Iasi 57 10
II Botez Stefan Palatul Copiilor Botosani 60 10
III Chiruta Adrian Cs Politehnica Iasi 60 10
Craciun Ionut Catalin Micul Sahist Iasi 60 10
III Ilie Radu-Stefan Asociatia Sah Club Rm Valcea 60 10
Nistor Stefan Cs Politehnica Iasi 60 10
Oros Vlad-Dragos Css Tg Mures 60 10
II Stoica Eduard-Constantin Cs Municipal Ploiesti 60 10
Stratone Dumitru-Daniel Sc Municipal Ploiesti 60 10
Ursan Alexandru Css 1 Timisoara 26 6
Ignuta-Ciuncanu Matei-Cristian Clubul Central De Sah Buc 36 6
III Mesca Sebastian-Mihai Sc Municipal Ploiesti 41 6
Dumbrava Iulian Cs Fairplay Braila 44 6
Comsa Ciprian-Mihai Acs De Sah Apa Nova Bucur 47 6
II Radu Stefan-Adrian Cs Pionul Piatra Neamt 49 6
III Csengeri David Acs Junior Paulesti 52 6
III Cristian Codrut Cs Tinerii Maestri Bucure 53 6
Zaharia Catalin Asc Ramnicu Valcea 60 6
Plopeanu Tudor Clubul Central De Sah Buc 37 5
Ristea Claudiu Sport Club Municipal Brasov 38 5
Costea David-Eduard Css Tg Mures 49 5
III Colceriu Razvan-Stefan Css Tg Mures 57 5
II Dima Mihai-Tiberiu Clubul Central De Sah Buc 59 5
Mihali Andrei-Vasile Css Nr 1 Timisoara 59 5
Druica Alexandru-George Asc Hidrocon Bacau 60 5
Jamgochian Andrei-Nicolae Cs Fairplay Braila 60 5
Micu George-Ciprian Cs Buftea 60 5
III Savin Nicolae Cm De Sah Alba Iulia 60 5
Vasiliu Cezar-Stefan Cs Politehnica Iasi 60 5
III Hincu Andrei Css Nr 1 Timisoara 34 1
Ionescu Andrei Cs Vointa Buzau 37 1
Moldovan Rares Cs Frasinul Unirea Zalau 49 1
III Negulescu Alexandru Acs Uztel Ploiesti 54 1
III Stejeroiu Vlad Cs Dinamo Bucuresti 54 1
II Dragnea Darius-Mihai Csu Agora Sc Oradea 60 1
Rares Luca Alexandru CS Lia Brasov 60 1
Axinte Gabriel-Alexandru Cs Victoria Techirghiol 30 0
Bica Florentin-Iulian Cs Victoria Techirghiol 31 0
Banu Robert Cs Tera Sah Medias 35 0
II Chespi Faysal-Eldin Css Palatul Copiilor C-ta 38 0
Gheorghiu Andrei-Adrian Acs Dumbravita 39 0
Craciun Madalin Marian Cs Fc Callatis Mangalia 42 0
III Miron Mihnea-Nicolae Lps Satu Mare 43 0
Rozs Medve Mark Css Odorheiu Secuies 47 0
Ene Mihnea Gabriel ACS Apa Nova Buc. 48 0
III Bangau Andrei-Ciprian Csm Cluj Napoca 50 0
II Ionica Andrei Clubul Central De Sah Buc 55 0
Axinte Cristian Cs Victoria Techirghiol 58 0
II Dordai Daniel-Ovidiu Cs Sah Club Potaissa Turda 60 0
Ganescu Robert-Florinel Cs Armata Craiova 60 0
III Gheorghe Andrei-Constantin Acs De Sah Apa Nova Bucur 60 0

Baieti 12 ani

Campionatul National pentru  juniori – dezlegari B12
VOINEASA  14-15.04.2009
Loc Nume Club Puncte
1 I Tomici Stefan Cs Buftea 24.75
2 I Toma Radu-Cristian Cs Dinamo Bucuresti 23.25
3-6 II Pacuraru Codin-Iosif Cs Politehnica Iasi 20
3-6 II Pricopie Stefan Clubul Sportiv Otopeni 20
3-6 I Marin Victor-Mihai Clubul Central De Sah Buc 20
3-6 I Esanu Victor Csm Cluj Napoca 20
7 I Radulescu Vlad-Alexandru Css Palatul Copiilor C-Ta 19.5
8 II Ciocanaru Andrei Cs Dinamo Bucuresti 19.5
9 II Badescu Cristian Css Nr 1 Timisoara 19.5
10 I David Alexandru-Vasile Clubul Central De Sah Buc 18.25
11 I Gheorghiu Calin Cs Politehnica Iasi 16.75
12 I Secheres Adrian-Simion Cm De Sah Alba Iulia 16.5
13 I Gheorghe Darius-Daniel Cs Dinamo Bucuresti 16
14 II Untu Marius-Catalin Clubul Central De Sah Buc 15
15 I Tiron Lucian-Ilie Cs Politehnica Iasi 15
16 I Radu Adrian-Costin Css Palatul Copiilor C-Ta 15
17 II Puscasu Gabriel Cs Pionul Piatra Neamt 15
18 II Ungureanu Dan-Andrei Cs Politehnica Iasi 14.5
19 I Miroi Robert-Andrei Acs De Sah Apa Nova Bucur 14.5
20 III Toth Botond-Artur Css Odorheiu Secuiesc 14.5
21 II Muresan Mihai-Alexandru Csu Sibiu 14.5
22 II Lazin Robert-Tamas Cs Unio Satu Mare 14.5
23 I Afrim Teodor-Florian Clubul Central De Sah Buc 14.5
24 I Barbuleanu Serban-Ioan Palatul Copiilor Craiova 14.5
25 I Zurgalau Virgil-Sebastian Css Tg Mures 14.5
26 III Ghitoiu-Stelzner Luigi-Rafael Cs Mediator Giarmata Vii 13
27 Bologa Dragos Mihai Asc Rm.Valcea 10
28 Oprita George Micul Sahist Iasi 10
29 I Barbul Ionel Cs Unio Satu Mare 10
30 I Dovleac Florin-Adrian Sc Albatros Dragasani 10
31 I Vrajitoru Vlad-Laurentiu-Flori Clubul Central De Sah Buc 10
32 I Graur Andrei-Alexandru Css Palatul Copiilor C-ta 10
33 Baciu Alexandru Micul Sahist Iasi 9.5
34 II Petre Tudor-Stefan Clubul Sportiv Otopeni 9.5
35 III Pricope Tidor-Vlad Palatul Copiilor Botosani 8
36 I Nastase Robert-Paul Asociatia Sah Club Snagov 8
37 II Tudor Mihai-Catalin Asociatia Sah Club Snagov 8
38 III Bojan Bogdan-Gabriel Csu Craiova 8
39 Bors Mircea Micul Sahist Iasi 8
40 II Cimpean Dorin-Ionel Cs Mediator Giarmata Vii 6.5
41 Stoian Romario-Gabriel Cs Botosani 5
42 I Covaci Mihai-Florin Cs Fc Callatis Mangalia 5
43 II Kovacs Attila-Istvan Lps Satu Mare 5
44 II Copilu Laurentiu Cs Fc Callatis Mangalia 5
45 II Scripcaru George-Daniel Cs Politehnica Iasi 5
46 II Kozma Iuliu-Hunor Sport Club Municipal Bras 5
47 I Condurat Florin-Marian Cs Politehnica Iasi 5
48 Udrea Marius Rapid CFR Teius 5
49 III Davidescu Mihai Palatul Copiilor Craiova 5
50 II Jakab Nandor Css Odorheiu Secuiesc 5
51 Stan Razvan-Mihai Css Nr 1 Timisoara 5
52 II Faur Mircea-Stefan Sport Club Municipal Bras 4.5
53 Rapeanu Andru-Mihai CS Lia Brasov 3
54 III Calafeteanu Darius Acs Dumbravita 3
55 I Burlacu Valentin-Sebastian Css Palatul Copiilor C-Ta 0
56 II Turcuman Dragos-Mihai Acs De Sah Apa Nova Bucur 0
57 II Suteu Gabriel-Dalis Lps Satu Mare 0
58 II Enache Daniel Cs Victoria Techirghiol 0
59 III Postovei Radu-Filip Cs Palatul Copiilor Buzau 0
60 III Mihaly Zsolt Css Odorheiu Secuiesc 0
61 Timofciuc Sebastian CS Lia Brasov 0
62 Stanescu Dan-Vlad Cs Mediator Giarmata Vii 0
63 III Herastrau Mircea-Peter Asociatia Sah Club Rm Val 0
64 II Statescu-Enescu Ioan Cs Tera Sah Medias 0
65 II Trufin Dan-Alexandru Acs De Sah Apa Nova Bucur 0
Studiul nr.6 se elimina din concurs (1.d6?! Rd4 etc. -+)
Toti concurentii primesc timpul maxim de gandire, conform Codexului international de specialitate
Comisia de apel a decis acordarea medaliei de bronz ocupantilor locurilor 3-6.
Arbitru sef Arbitru
Dinu-Ioan Nicula FA Mariana Mosnegutu

Baieti 14 ani

Campionatul National pentru juniori – dezlegari B14
VOINEASA  14-15.04.2009
Loc Nume Club Timp Puncte
1 I Dicu Razvan-Stefan Cs Dinamo Bucuresti 70 24.5
2 I Siclovan Cristian-Daniel Css Nr 1 Timisoara 56 24
3 I Manole Stefan Cs Petrolul Ploiesti 61 20.5
4 I Doros Radu-Marian Lps Satu Mare 68 20.5
5 I Vasile Claudiu-Daniel Clubul Sportiv Otopeni 47 20
6 II Frusescu Dorian-Corneliu Cs Palatul Copiilor Buzau 67 19
7 Delgado Vlaic Adrian CSS1 Timisoara 75 19
8 I Marinescu Stefan Cs Politehnica Iasi 65 18
9 I Galateanu Calin Cs Politehnica Iasi 66 17.5
10 I Enache Valentin Clubul Sportiv Otopeni 70 15
11 II Copie Radu-Gabriel Css Nr 1 Timisoara 71 15
12 I Malureanu Costin-George Css Palatul Copiilor C-Ta 75 15
13 I Bida Mihai-Eugen Csu Craiova 58 14
14 I Bogdan Horia-Daniel Css Nr 1 Timisoara 71 14
15 I Farcas Andrei Cs Unio Satu Mare 75 13
16 I Chiru Alexandru Cs Petrolul Ploiesti 68 12.5
17 I Deliman Antonio-Emil Cs Tera Sah Medias 69 12.5
18 II Vasile Stefan-Bogdan Cs Vointa Buzau 66 12
19 I Henchel Alexandru-Cristian Acs De Sah Apa Nova Bucur 73 11.5
20 I Barascu Alexandru-Florin Clubul Central De Sah Buc 57 11
21 I Balacianu Alexandru-George Css Tg Mures 52 9.5
22 I Cordea David Cm De Sah Alba Iulia 64 9
23 I Catana Remus-Raul Css Tg Mures 67 7.5
24 I Pepene Ionut Cs Petrolul Ploiesti 75 6.5
25 I Lupascu Matei-Alexandru Cs Politehnica Iasi 55 5
26 I Neaga Horia-Dumitru-Iustin Css Nr 1 Timisoara 63 5
27 Zaharia Alexandru-Cristinel Cs Victoria Techirghiol 71 5
28 I Munteanu Ali-Eduard Clubul Central De Sah Buc 72 5
29 I Cosmulescu Alexandru-Paul Clubul Central De Sah Buc 75 5
30 I Iakab Benjamin Cso De Sah Marghita 75 5
31 III Negut Daniel-Andrei Cs Vointa Buzau 75 5
32 Melinte Razvan C.S. Botosani 50 3.5
33 II Manea Costin Cs Palatul Copiilor Buzau 69 2.5
34 II Preda Vlad Clubul Central De Sah Buc 73 1.5
35 Stoian Adelin C.S. Unio Satu Mare 75 1.5
36 III Heutschi Vlad Cm De Sah Alba Iulia 72 0.5
37 II Botez Cezar Cs Botosani 67 0
38 Zaman Vlad Cs Vointa Buzau 69 0
39 I Camarascu Radu-Stefan Csu Brasov 70 0
40 II Szijarto Norbert-Ludwig Cs Mediator Giarmata Vii 73 0
41 Vrencian Lehel CS Lia Brasov 75 0

Baieti 16 ani

Campionatul National pentru copii si juniori – Baieti 16 ani
VOINEASA  14-15.04.2009
Loc Nume Club Timp Puncte
1 I Horvat Dan-Sebastian Cs Sah Club Potaissa Turda 77 23
2 CM Hajbok Robert Cs Unio Satu Mare 79 23
3 CM Corlatescu Dragos-Georgian Cs Petrolul Ploiesti 75 22
4 I Pop Alexandru Css Tg Mures 90 21.75
5 I Nanu Florentin-Gabriel Css Palatul Copiilor C-ta 80 21.25
6 I Stanciu Alexandru-Ovidiu Cs Crisul Oradea 66 18.75
7 I Stegariu Vlad-Ionut Cs Politehnica Iasi 79 18.5
8 I Dumitrescu Robert Clubul Central De Sah Buc 74 17.5
9 I Florescu Alin-Cristian Cs Petrolul Ploiesti 90 17.25
10 I Miu Paul-Vlad Css Nr 1 Timisoara 80 16.5
11 I Sandru Cristian-Spartacus Acs De Sah Apa Nova Bucur 88 16.5
12 I Arghirescu Andrei Cm De Sah Speranta  Focsani 81 16.25
13 CM Dragomirescu Robin-Alexandru Css Nr 1 Timisoara 65 13
14 I Jermendy Norbert-Otto C.S. Junior Paulesti 82 13
15 I Panainte Daniel-Iulian Css Palatul Copiilor C-Ta 86 13
16 I Aldea Robert CM Sah Alba Iulia 90 13
17 I Ilie Andrei Acs De Sah Apa Nova Bucur 80 12.5
18 I Soare Flavius Cs Municipal Ploiesti 77 12
19 I Catricicau Claudiu Cs Unio Satu Mare 72 11.5
20 I Dan Aurelian Cs Palatul Copiilor Buzau 68 11
21 I Atomei Cristian Cs Botosani 82 11
22 I Stoean Robert-Renaldo Cs Politehnica Iasi 87 11
23 I Motounu Vlad-Stefan Asociatia Sah Club Rm Val 79 8
24 I Pisu Robert-Daniel Cs Diana Galati 84 6.5
25 II Pirjol Lucian-Marian Csu Craiova 89 6.5
26 Zubac Mihai-Paul Cs Sah Club Potaissa Turda 90 6.5

Baieti 18 ani

Campionatul National pentru  juniori – dezlegari B18
VOINEASA  14-15.04.2009
Loc Nume Club Timp Puncte
1 FM Georgescu Tiberiu Clubul Central De Sah Buc 80 28
2 M Anton Teodor Css Tg Mures 85 25.5
3 I Nitelea Barbu-Alexandru Clubul Central De Sah Buc 90 23.5
4 I Chifor Ovidiu-Emanuel Cs Politehnica Iasi 85 21
5 FM Duca Alexandru-Gabriel Cs Dinamo Bucuresti 90 20.5
6 I Vezeteu Daniel Cs Petrolul Ploiesti 89 19
7 Petrisor Adrian-Marian Css Nr 1 Timisoara 90 19
8 I Chirita-Mihaila Marius Css Nr 1 Timisoara 89 18.5
9 I Iordache Adrian Cs Municipal Ploiesti 86 16
10 CM Miroiu George-Catalin Cs Conpet Ploiesti 89 16
11 I Stegariu Alexandru Cs Politehnica Iasi 61 15.5
12 I Nedelcu Ionut Csu Craiova 82 14.5
13 I Fracassi Mihail Csu Agora Sc Oradea 89 10
14 I Secheres Alexandru Cm De Sah Alba Iulia 88 9
15 II Alexandru Stefan Cs Diana Galati 90 5
16 I Dumitrescu Alexandru Css Palatul Copiilor C-ta 89 2
17 II Sacuiu George-Alexandru Cs Petrolul Ploiesti 89 1.5
18 II Ambru Dan-Catalin Cs Sah Club Potaissa Turda 69 1

Baieti 20 ani

Campionatul National pentru copii si juniori – Baieti 20 ani
Loc Nume Club Timp Puncte
1 IM Chirila Ioan-Cristian Clubul Central De Sah Buc 73 24.5
2 I Kelemen Feher Balint C.S.S. Odorheiu Secuiesc 79 20.5
3 CM Cartas Octavian-Mihai Cs Victoria Techirghiol 86 19.5
4 CM Ocnarescu Victor Clubul Central De Sah Buc 89 19
5 I Preda Mihai Csm Craiova 90 19
6 CM Nemes Silviu-Virgil Css Nr 1 Timisoara 90 15
7 I Turcu Iulian Acs De Sah Apa Nova Bucur 90 13.5
8 CM Posedaru Bogdan Cs Vointa Buzau 85 12.5
9 CM Garbea Bogdan Cs Politehnica Iasi 87 12
10 I Popescu Stefan-Claudiu Cs Vointa Buzau 89 7
11 I Dobre Florin-Iulian Clubul Sportiv Otopeni 89 3
12 I Tudose Cristian Cs Diana Galati 88 0
13 II Ciobotaru Alexandru-Vlad Clubul Central De Sah Buc 89 0
1 lucrare  nesemnata B20/F20 (0 p.)

Dezlegari FETE

Fete 8 ani

Campionatul national de juniori 2009 – dezlegari F8
Loc Nume Club Puncte
1-3 II Ciocan Maria-Alexandra Asociatia Sah Club Rm Valcea 10
1-3 Coman Emilia-Florentina Cs Conpet Ploiesti 10
1-3 Mos Maria-Magdalena Cs Conpet Ploiesti 10
4 II Nastase Andreea-Cristina Asociatia Sah Club Snagov 5
5 Iurea Iasmina-Maria Cs Botosani 5
6 Tentu Valentina Cs Petrolul Ploiesti 5
7 Rohlicek Anca-Elena Css Nr 1 Timisoara 5
8 Pop Simina-Mihaela Cs Frasinul Unirea Zalau 5
9-21 II Bacanu Maria-Nicoleta Cs Tera Sah Medias 0
9-21 Marin Ioana-Andreea Sc Municipal Ploiesti 0
9-21 Marian Teodora-Andreea Sport Club Municipal Brasov 0
9-21 Pacuraru Eva-Anastasia Cs Politehnica Iasi 0
9-21 Grecu Lorena Micul Sahist Iasi 0
9-21 Stefanescu Maria-Sorana Clubul Central De Sah Buc 0
9-21 Feraru Ioana Micul Sahist Iasi 0
9-21 Hamati Julia Css Nr 1 Timisoara 0
9-21 Oloeriu Delia-Ioana Cs Politehnica Iasi 0
9-21 Panainte Andreea-Bianca Css Palatul Copiilor C-ta 0
9-21 Pelin Ana-Maria Sport Club Municipal Brasov 0
9-21 II Cioringa Julia-Maria Cs Mediator Giarmata Vii 0
9-21 Matei Ana-Maria Cs Fairplay Braila 0
Studiul nr.6 se elimina din concurs (1.a8T?! Te2 etc.=)
Toate concurentele primesc timpul maxim de gandire, conform Codexului international de specialitate
Comisia de apel a decis acordarea medaliei de aur ocupantelor locurilor 1-3.

Fete 10 ani

Campionatul national de juniori 2009 – dezlegari F10
VOINEASA  14-15.04.2009
Loc Nume Club Timp Puncte
1 III Davidescu Miruna-Gabriela Cs Municipal Craiova 55 21
2 Munteanu Ariadna Micul Sahist Iasi 42 16
3 Gheorghe Mihaela Css-Lps P. Triscu Craiova 46 16
4 II Angheluta Raluca Csm Craiova 58 16
5 I Salim Arzu Css Palatul Copiilor C-ta 59 16
6 II Bejan Clarisa-Iustina Cs Politehnica Iasi 59 15
7 III Joldos Diana-Roxana Csm Cluj Napoca 60 15
8 II Morar Maria-Magdalena Csm Cluj Napoca 60 15
9 Prodan Rada-Georgiana Csm Cluj Napoca 58 11
10 Hrib Ioana Andrada Micul Sahist Iasi 53 10
11 I Luca Ioana-Sanziana Cs Apollo Satu Mare 57 10
12 Costiuc Laura-Alexandra Css Ilfov Buftea 43 6
13 III Stanciu Andreea-Briana Clubul Sportiv Otopeni 58 6
14 Ileana Maria Cm De Sah Alba Iulia 60 6
15 Gavrilescu Dina CS Armata Craiova 27 5
16 II Ionescu Ozana-Maria Cs Vointa Buzau 42 5
17 I Dumitras Teodora-Iarina Palatul Copiilor Botosani 50 5
18 III Szijarto Andreea-Irene Cs Mediator Giarmata Vii 52 5
19 I Herciu Ana-Maria Csm Craiova 55 5
20 II Toba Andreea-Valentina Csm Craiova 56 5
21 II Ciutac Andra-Maria Clubul Central De Sah Buc 57 5
22 II Dragnea Bianca-Alisa Css Tg Mures 58 5
23 II Bitica Stefania Asociatia Sah Club Rm Valcea 59 5
24 Lovin Carmen Acs De Sah Apa Nova Bucur 59 5
25 I Copilu Codruta-Alexa Cs Fc Callatis Mangalia 60 5
26 Marica Ruxandra-Ioana Clubul Central De Sah Buc 39 1
27 III Ionita Ioana-Diana Css Ilfov Buftea 41 1
28 Vrencian Lilla CS Lia Brasov 41 1
29 III Secuiu Veronica Cs Municipal Ploiesti 42 1
30 II Ungureanu Elena-Alexandra Clubul Central De Sah Buc 55 1
31 Bogdan-Ciorba Andrada-Ioana Acs Dumbravita 56 1
32-37 Furnica Elena CS Lia Brasov 28 0
32-37 II Poama-Covaci Iulia Cs Municipal Ploiesti 30 0
32-37 III Faur Oana-Gabriela Sport Club Municipal Brasov 31 0
32-37 Blaj Ingrid-Ruxandra Cs Pionul Piatra Neamt 52 0
32-37 Doki Karina-Stefania Acs Dumbravita 52 0
32-37 Rapeanu Raluca Victoria CS Lia Brasov 54 0

Fete 12 ani

Campionatul national de juniori 2009 – dezlegari F12
VOINEASA  14-15.04.2009
Loc Nume Club Puncte
1 II Henchel Ana-Maria-Cristina Acs De Sah Apa Nova Bucur 19.5
2 II Corolea Diana-Gabriela Cs Mediator Giarmata Vii 18
3-4 I Moldovan Petruta-Alisia Css Tg Mures 15
3-4 I Cirlig Ioana-Andreea Csm Craiova 15
5 II Magdau Iulia-Mara Cs Municipal Cluj Napoca 14.5
6 I Paris Nicoleta Css Palatul Copiilor C-Ta 13
7 I Cusmuliuc Diana Micul Sahist Iasi 11.5
8 I Cosman Andreea-Marioara Csm Craiova 10
9 II Pasniceanu Iris-Stefania Cs Politehnica Iasi 10
10 II Saizu Diana-Elena Cs Politehnica Iasi 10
11 I Stanciu Ioana-Georgiana Css-Lps P. Triscu Craiova 10
12 I Ciungan Diana-Alexandra Cs Dinamo Bucuresti 10
13 II Esanu Monica Csm Cluj Napoca 10
14 II Toma Andreea-Simona Cs Olimp Sah Focsani 10
15 II Orasanu Diana Cs Politehnica Iasi 9.5
16 I Darida Maurada-Georgina Cs Unio Satu Mare 5
17 II Marcea Antonela-Madalina Clubul Sportiv Tunari 5
18 II Ungureanu Maria-Andreea Clubul Central De Sah Buc 5
19 I Cucu Teodora-Laura Cs Palatul Copiilor Buzau 5
20 III Dumitrache Andreea-Georgeta Clubul Sportiv Tunari 5
21 II Verdes Adriana Cs Politehnica Iasi 5
22 II Plesoiu Irena-Eugenia Clubul Central De Sah Buc 4.5
23 II Miutel Andreea-Elena Acs Dumbravita 0
24 Varga Adrienn CSS Odorheiu Secuiesc 0
25 II Ardelean Lorela-Daniela Lps Satu Mare 0
26 II Toma Andreea-Georgiana Css Ilfov Buftea 0
27 II Bostan Andreea-Denisa Acs Dumbravita 0
Studiul nr.6 se elimina din concurs (1.d6?! Rd4 etc. -+)
Toti concurentii primesc timpul maxim de gandire, conform Codexului international de specialitate
Comisia de apel a decis acordarea medaliei de bronz pentru ocupantele locurilor 3-4.

Fete 14 ani

Campionatul national de juniori 2009 – dezlegari F14
VOINEASA  14-15.04.2009
Loc Nume Club Timp Puncte
1 I Dumitrescu Madalina-Alexandra Clubul Central De Sah Buc 68 19
2 WFM Visanescu Daria-Ioana Cs Politehnica Iasi 67 14.5
3 I Morea Georgiana-Steluta Cs Politehnica Iasi 54 13.5
4 II Marincas Catalina Css Nr 1 Timisoara 60 11.5
5 II Didiliuc Dariana-Gabriela Cs Municipal Ploiesti 70 9
6 I Gelip Ioana Cs Politehnica Iasi 75 8.5
7 III Florea Sorina-Ioana Clubul Central De Sah Buc 74 6.5
8 Farcas Teodora Cs Mediator Giarmata Vii 70 5
9 I Ciutac Andreea-Ioana Clubul Central De Sah Buc 75 5
10 I Serbanescu Diana-Maria Clubul Central De Sah Buc 69 3.5
11 Enache Bianca-Mihaela Cs Lia Brasov 71 0.5
12 II Silaghi Madalina-Nemona Cs Mediator Giarmata Vii 69 0
13 I Dinu Elena-Andreea Clubul Sportiv Otopeni 73 0
14 I Firaru Roxana-Maria Clubul Sportiv Otopeni 74 0
15 I Sonfalean Maria-Laura Css Tg Mures 74 0
16 Brezeanu Daniela Cs Sah Club Potaissa Turda 75 0

Fete 16 ani

Campionatul national de juniori 2009 – dezlegari F16
VOINEASA  14-15.04.2009
Loc Nume Club Timp Puncte
1 I Vasilescu Maria Clubul Central De Sah Buc 80 19.5
2 I Taposu-Matei Alexandra Acs De Sah Apa Nova Bucur 88 18.25
3 WFM Foisor Mihaela-Veronica Css Nr 1 Timisoara 88 17.5
4 I Lucian-Hoffmann Monica-Karina Cs Mediator Giarmata Vii 88 17
5 I Lolici Iselin-Amanda Css Nr 1 Timisoara 90 15.75
6 I Iftime Diana Cs Vointa Buzau 78 15
7 I Anton Roxana-Ana Cs Politehnica Iasi 81 14.5
8 I Bratu Andreea Cs Vointa Buzau 90 7
9 I Stanciu Maria-Cristina Csm Craiova 89 2
10 I Floroiu Ioana-Alexandra Asociatia Sah Club Rm Valcea 88 0

Fete 18 ani

Campionatul national de sah juniori 2009 – dezlegari  F18
VOINEASA  14-15.04.2009
Loc Nume Club Timp Puncte
1 I Dobre Ana-Margareta-Alexandra Clubul Central De Sah Buc 90 16
2 I Berintan Teodora Cs Vulcan Vulcan 86 15.5
3 I Olarasu Ioana Cs Fc Callatis Mangalia 78 12
4 CM Anusca Madalina-Maria Cs Dinamo Bucuresti 82 10.5
5 WFM Ursente Maria-Eugenia Csu Brasov 89 10
6 I Nagy Erika-Izabella Css Tg Mures 89 9.5
7 I Adam Andrea Css Odorheiu Secuiesc 79 8.5
8 CM Uta Adeline-Ramona Css Nr 1 Timisoara 86 6.5
9 I Todoran Maria-Elena Css Tg Mures 89 6.5
10 I Ilie Maria-Ruxandra Acs De Sah Apa Nova Bucur 90 6.5
11 I Capraru Roxana-Elena Cs Fc Callatis Mangalia 88 5
12 Zamfir Elena-Diana CS Lia Brasov 89 0

Fete 20 ani

Campionatul national de juniori – dezlegari F20
VOINEASA  14-15.04.2009
Loc Nume Club Timp Puncte
1 M Traistaru Teodora Cs Stud. Medicina Timisoara 71 22
2 WFM Sgircea Silvia-Raluca Csu Brasov 90 19
3 WGM Paulet Iozefina Cs Politehnica Iasi 90 15
4 WFM Craciun Paula-Iulia Css Nr 1 Timisoara 82 14
5 I Comanescu Ionela Csu Brasov 90 10
6 CM Vasile Teodora Clubul Sportiv Otopeni 82 9
7 WFM Chirita Andra-Marina Acs De Sah Apa Nova Bucur 90 9
8 I Jakab Tunde Css Odorheiu Secuiesc 86 8
9 I Bogdan Elizaveta Clubul Central De Sah Buc 88 7.5
10 I Paduraru Cristina-Filareta Cs Muncitorul Resita 83 0
11 I Dulgheru Raluca-Marina Cs Petrolul Ploiesti 89 0
1 lucrare  nesemnata B20/F20 (0 p.)

final

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s