Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Stiri din sah – 24 din 24 ore – Luni 27 iulie

Posted by ceausescuiulian pe iulie 27, 2009

Update 17,54

12. Pays de Charleroi International Tournament 2009 – July 25th – August 1st, 2009, runda 2

Round 2

    Nom                     Cote   Cat  F/M  Club                   Pts    Perf  S B   Cum   B M   Lot 

  1 Delaney John           (2227F) 2    M   Rathmines              2.0/2  2636 2.00   3.0   2.0   944
  2 Hetey Laszlo           (2352F) 1    M   Namur-Echecs           2.0/2  2740 2.00   3.0   2.0   900
  3 Hovhanisian Mher       (2471F) 1    M   Wirtzfeld              2.0/2  2856 2.00   3.0   2.0   880
  4 Le Quang Kim           (2297F) 2    M   Grand-Mons             2.0/2  2686 2.00   3.0   2.0   810
  5 Houriez Clément        (2314F) 1    M   Grand-Mons             2.0/2  2716 2.00   3.0   2.0   780
  6 Hautot Stéphane        (2421F) 1    M   Ans-Loncin             2.0/2  2806 2.00   3.0   2.0   779
  7 Fomichenko Svetlana    (2245F) 2    F   Ukraine                2.0/2  2650 2.00   3.0   2.0   749
  8 Gulbas Cemil           (2344F) 1    M   Ans-Loncin             2.0/2  2729 2.00   3.0   2.0   569
  9 Vingerhoets Luc        (2082F) 3    M   Wavre                  2.0/2  2542 2.00   3.0   2.0   536
 10 Audin Thierry          (2042F) 3    M   Grand-Mons             2.0/2  2519 2.00   3.0   2.0   512
 11 Gorshkov Leonid        (2108F) 2    M   KGSRL Gent             2.0/2  2547 2.00   3.0   2.0   446
 12 Uhoda Philippe         (2117F) 2    M   Namur-Echecs           2.0/2  2560 2.00   3.0   2.0   406
 13 Dal Borgo Albin        (2180F) 2    M   CREC Charleroi         2.0/2  2611 2.00   3.0   2.0   380
 14 Van Uytven Eric        (2167F) 2    M   Boitsfort              2.0/2  2602 2.00   3.0   2.0   175
 15 Vandevoort Pascal      (2358F) 1    M   CRELEL Liège           2.0/2  2743 2.00   3.0   2.0   144
 16 Dgebuadze Alexandre    (2516F) 1    M   Rochade Eupen          2.0/2  2901 2.00   3.0   2.0    56
 17 Fomichenko Eduard      (2512F) 1    M   Russia                 2.0/2  2897 1.50   3.0   1.5   841
 18 Rausis Igor            (2512F) 1    M   CREC Charleroi         2.0/2  2897 1.50   3.0   1.5   730
 19 Réal Thibault          (1913F) 3    M   CREC Charleroi         2.0/2  2586 1.50   3.0   1.5   708
 20 Mastalerz Xavier       (2038F) 3    M   Fontaine-L'Evêque      2.0/2  2423 1.50   3.0   1.5   532

Update 17,51

11. Open Curacao, runda 2

Rank Name Flags Score Fed. M/F BH SB Rating TPR W-We PS 1 2 3
1 FM Hernandez, Alexander 2.0 VEN M 2.0 2.0 2261 2720 +0.33 3.0 1 1
2 Greevenbosch, Kees 2.0 NED M 2.0 2.0 2054 2734 +0.42 3.0 1 1
3 Lopez, Jasel 2.0 ARU M 1.5 1.5 2086 0 +0.00 3.0 1 1
4 Izijk, Jimmy 2.0 AHO M 1.0 1.0 2006 2866 +0.67 3.0 1 1
5 DaSilva, John 1.5 ARU M 2.5 1.75 2132 2157 +0.06 2.5 1 ½
6 Suez-Panama, Gilles 1.5 FRA M 2.0 1.25 2122 2107 -0.02 2.5 1 ½
7 Paricharak, Shardul 1.5 AHO M 2.0 1.25 2008 2122 +0.16 2.5 1 ½
8 Flanders, Cander 1.5 AHO M 1.5 0.75 2017 2132 +0.16 2.5 1 ½
9 Ostrovskiy, Aleksandr 1.5 USA M 2.5 1.75 2089 2714 +0.35 2.0 = 1
10 Ostrovskiy, Anatoly 1.5 USA M 2.0 1.25 1969 0 +0.00 2.0 = 1

Update 17,45

10. Campionatul international feminin al Bulgariei cu 2 jucatoare romane

Round 4 on 2009/07/27 at 16:00
Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 6 WIM Raeva Elitsa 3,0 3,0 WFM Videnova Iva 10
2 1 WGM Chelushkina Irina 2,0 2,5 WIM Dragomirescu Angela 7
3 14 Vladimirova Maria 2,5 2,0 WGM Benderac Ana 3
4 4 WIM Bulmaga Irina 2,0 2,0 WFM Baciu Diana 11
5 12 WIM Chilingirova Pavlina 2,0 2,0 WGM Maksimovic Suzana 5
6 13 Bednikova Stefi 2,0 2,0 WFM Sgircea Silvia-Raluca 9
7 17 Krumova Ani 2,0 1,5 WGM Voiska Margarita 2
8 8 WIM Yordanova Svetla 1,0 1,5 Stefanova Milena 16
9 15 Sirkova Darena 1,0 1,0 Vasova Mariya 22
10 18 Bocheva Margarita 1,0 1,0 Bulmaga Elena 24
11 19 Kosturska Yoana 1,0 1,0 Milutinovic Stefana 23
12 21 Ivanova Simoneta 1,0 1,0 Shivacheva Donika 25
13 28 Valeva Ana 0,0 1,0 Lozanova Galabina 27
20 Dimitrova Aseniya 0,0 Bye
Rank after round 3
Rank SNo. Name Rtg FED 1.Rd. 2.Rd. 3.Rd. Pts BH.
1 10 WFM Videnova Iva 2288 BUL 23 b 1 10 w 1 5 b 1 3,0 2,0
2 6 WIM Raeva Elitsa 2277 BUL 26 b 1 11 w 1 9 b 1 3,0 2,0
3 7 WIM Dragomirescu Angela 2215 ROU 19 w 1 4 b Ѕ 6 w 1 2,5 2,0
4 14 Vladimirova Maria 2102 BUL 27 b 1 3 w Ѕ 14 b 1 2,5 1,5
5 9 WFM Sgircea Silvia-Raluca 2199 ROU 18 w 1 13 b 1 1 w 0 2,0 2,0
6 12 WIM Chilingirova Pavlina 2225 BUL 28 b 1 7 w 1 3 b 0 2,0 2,0
7 3 WGM Benderac Ana 2298 SRB 8 w 1 6 b 0 17 w 1 2,0 1,5
8 17 Krumova Ani 2035 BUL 7 b 0 28 – + 20 w 1 2,0 1,5
9 13 Bednikova Stefi 2112 BUL 25 w 1 20 b 1 2 w 0 2,0 1,0
10 1 WGM Chelushkina Irina 2357 SRB 17 w 1 1 b 0 16 w 1 2,0 1,0
11 WFM Baciu Diana 2139 MDA 21 w 1 2 b 0 18 w 1 2,0 1,0
12 5 WGM Maksimovic Suzana 2255 SRB 16 w 0 15 b 1 19 w 1 2,0 1,0
13 4 WIM Bulmaga Irina 2277 MDA 24 b 1 5 w 0 22 b 1 2,0 1,0
14 16 Stefanova Milena 2089 BUL 15 w Ѕ 16 b 1 4 w 0 1,5 1,5
15 2 WGM Voiska Margarita 2355 BUL 14 b Ѕ 12 w 0 21 w 1 1,5 1,5
16 19 Kosturska Yoana 1946 BUL 12 b 1 14 w 0 10 b 0 1,0 2,0
17 15 Sirkova Darena 2021 BUL 10 b 0 23 w 1 7 b 0 1,0 2,0
18 23 Milutinovic Stefana 1716 SRB 5 b 0 24 w 1 11 b 0 1,0 2,0
19 21 Ivanova Simoneta 1979 BUL 3 b 0 27 w 1 12 b 0 1,0 2,0
20 8 WIM Yordanova Svetla 2210 BUL 22 b 1 9 w 0 8 b 0 1,0 1,5
21 25 Shivacheva Donika 1935 BUL 11 b 0 26 w 1 15 b 0 1,0 1,5
22 22 Vasova Mariya 1886 BUL 20 w 0 25 b 1 13 w 0 1,0 1,0
23 24 Bulmaga Elena 1654 MDA 1 w 0 17 b 0 27 w 1 1,0 1,0
24 18 Bocheva Margarita 1957 BUL 13 w 0 18 b 0 28 – + 1,0 1,0
25 27 Lozanova Galabina 0 BUL 9 b 0 22 w 0 26 b 1 1,0 1,0
26 20 Dimitrova Aseniya 1847 BUL 2 w 0 21 b 0 25 w 0 0,0 1,0
27 28 Valeva Ana 0 BUL 4 w 0 19 b 0 23 b 0 0,0 1,0
28 26 Avramova Maria 0 BUL 6 w 0 8 – – 24 – – 0,0 1,0

Update 06,28

9.Grecia, Creta: Open Paleohora, runda 6; Mircea Parligras are 4,5 puncte si este pe locul 14

Rank after Round 6 top 20
Rk. Name FED RtgI RtgN Pts. TB1 TB2 TB3
1 GM Rychagov Andrey RUS 2534 0 5,5 20,0 0,0 21,5
2 GM Najer Evgeniy RUS 2663 0 5,5 19,5 0,0 25,0
3 GM Glek Igor GER 2528 0 5,0 20,0 0,0 24,5
4 GM Turov Maxim RUS 2561 0 5,0 19,5 0,0 25,0
5 GM Drazic Sinisa SRB 2538 0 5,0 19,5 0,0 23,5
6 GM Kryvoruchko Yuriy UKR 2611 0 5,0 19,0 0,0 25,5
7 GM Banikas Hristos GRE 2598 2570 5,0 19,0 0,0 25,0
8 GM Neverov Valeriy UKR 2561 0 5,0 18,0 0,0 23,0
9 GM Vorobiov Evgeny E RUS 2598 0 5,0 17,5 0,0 21,0
10 IM Das Arghyadip IND 2392 0 5,0 17,5 0,0 22,5
11 GM Timoshenko Georgy UKR 2556 0 5,0 17,0 0,0 22,5
12 GM Fontaine Robert FRA 2540 0 5,0 16,0 0,0 21,0
13 GM Gelashvili Tamaz GEO 2605 0 4,5 19,0 0,0 25,5
14 GM Parligras Mircea ROU 2557 0 4,5 18,5 0,0 23,0
15 IM Haznedaroglu Kivanc TUR 2468 0 4,5 18,0 0,0 25,5
16 GM Bakre Tejas IND 2453 0 4,5 18,0 0,0 24,5
17 GM David Alberto LUX 2565 0 4,5 17,5 0,0 23,5
18 IM Maryasin Boris ISR 2348 0 4,5 17,5 0,0 24,0
19 GM Antic Dejan SRB 2523 0 4,5 17,5 0,0 24,0

20 GM Gupta Abhijeet IND 2565 0 4,5 17,0 0,0 23,

Update 05,49

8. Campionatul european de veterani 2009 este la a 9-a editie si se desfasoara intre 18-31 iulie 2009 la Rogaška Slatina

Romania nu are si ea reprezentanti la aceasta competitie desi erau inscrisi  pe lista Corneliu Busu si pe Radu Coroeru. Participa 64 de sahisti la sectiunea masculin si 8 sahiste (toate din Rusia!) la sectiunea feminin. Mai exista o sectiune de sah rapid la care deja s-au desfasurat intrecerile.

Rank after Round 5 top 20
Rk. Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 GM Tseshkovsky Vitaly RUS 2573 5,0 9,5 15,5 5
2 IM Shvedchikov Anatoly RUS 2396 4,5 9,5 15,5 4
3 GM Butnorius Algimantas LTU 2443 4,0 9,0 15,0 3
4 GM Chernikov Oleg L RUS 2395 4,0 8,5 14,0 3
5 IM Bogdanov Valentin UKR 2395 4,0 7,0 12,0 4
6 GM Plachetka Jan SVK 2370 4,0 6,5 11,0 4
7 IM Zakharov Alexander RUS 2422 3,5 9,5 17,0 3
8 GM Pushkov Nikolai RUS 2496 3,5 9,5 16,5 3
9 IM Onoprienko Vladimir RUS 2318 3,5 9,5 16,0 3
10 FM Zoltek Tadeusz POL 2194 3,5 9,5 14,5 3
11 Srebrnic Vojko SLO 2212 3,5 7,5 13,0 3
12 IM Wittmann Walter AUT 2274 3,5 7,5 13,0 2
13 FM Rooze Jan BEL 2238 3,5 7,5 12,0 3
14 Semashev Kim RUS 2186 3,5 6,5 11,0 3
15 Vykydal Frantisek CZE 2219 3,0 9,0 13,5 2
16 FM Novak Ivan SVK 2242 3,0 8,5 14,0 3
17 IM Archangelsky Mikhail RUS 2210 3,0 8,5 12,5 3
18 FM Sorokin Valentin RUS 2319 3,0 8,0 14,5 3
19 Svensson Leif SWE 2165 3,0 8,0 14,5 2
20 FM Titz Heimo AUT 2273 3,0 8,0 13,5 2

Turneul de sah rapid veterani- al campionatului european

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 RUS GM Tseshkovsky Vitaly RUS 2573 7,0 42,0 53,0 6
2 RUS IM Shvedchikov Anatoly RUS 2396 7,0 38,0 49,0 5
3 RUS GM Pushkov Nikolai RUS 2496 6,5 40,0 51,0 4
4 RUS FM Gruzmann Boris RUS 2236 6,5 38,0 48,0 6
5 LTU GM Butnorius Algimantas LTU 2443 6,0 42,5 54,0 5
6 SLO IM Mestrovic Zvonimir SLO 2324 6,0 38,5 50,0 5
7 RUS IM Zakharov Alexander RUS 2422 6,0 37,5 49,0 5
8 RUS IM Onoprienko Vladimir RUS 2318 6,0 36,0 46,0 4
9 RUS GM Chernikov Oleg L RUS 2395 6,0 36,0 46,0 4
10 SLO Gazvoda Franc SLO 2030 6,0 32,0 39,5 6
11 AUT IM Wittmann Walter AUT 2274 5,5 36,5 47,0 4
12 RUS IM Arkhangelsky Boris RUS 2300 5,5 33,0 43,5 5
13 RUS FM Zhelesny Stanislav RUS 2180 5,5 31,5 39,5 4
14 DEN Grabow Pouelsten Holm DEN 2188 5,0 37,5 47,5 4
15 CRO Kozarcanin Sead CRO 2206 5,0 35,0 44,5 4
16 SLO Karnar Marijan SLO 2257 5,0 33,0 41,5 2
17 RUS WGM Saunina Ludmila RUS 2293 5,0 32,5 42,0 4
18 SLO Rezonja Stefan SLO 2053 5,0 32,0 40,5 4
19 SLO Vavpetic Vid SLO 2224 5,0 31,5 42,0 4
20 LUX Blaeser Roman LUX 2191 5,0 30,0 39,0 4
21 NOR FM Kristiansen Erling NOR 2218 5,0 27,5 35,0 4

Turneul feminin de veterani:

Rank after Round 5

Rk. Name FED Rtg Pts. TB1 TB2
1 RUS WFM Khropova Larisa RUS 2060 4,0 0,0 4,50
2 RUS WGM Saunina Ludmila RUS 2293 3,5 0,0 8,75
3 RUS WIM Sorokina Tamara RUS 2143 3,5 0,0 4,25
4 RUS Blagonadezhnaya Ideya RUS 1964 2,5 0,0 1,75
5 RUS WFM Beliaeva Natalia RUS 1991 2,5 0,0 1,25
6 RUS WFM Komysheva Margarita RUS 2114 2,0 0,0 3,00
7 RUS Kabanova Irina RUS 2047 1,5 0,0 1,25
8 RUS Shmyreva Tatiana RUS 1814 0,5 0,0 1,25
9 RUS Shelomovskaya Valentina RUS 0 0,0 0,0 0,00

Update 05,46

7.Pardubice: Grand Master Open- turneu care conteaza pentru circuitul profesionist ACP, runda3

Rank after Round 3 top 20
Rk. Name Typ sex FED RtgI Pts. TB1 TB2 TB3
1 IM BIOLEK-JUN. RICHARD CZE 2361 3,0 3,0 2388 4,0
2 FM KJARTANSSON GUDMUNDUR ISL 2356 3,0 3,0 2373 3,5
3 GM BABULA VLASTIMIL CZE 2566 3,0 3,0 2364 5,0
4 GM MASLAK KONSTANTIN RUS 2545 3,0 3,0 2359 4,0
5 IM ZILKA STEPAN CZE 2466 3,0 3,0 2326 4,5
6 IM STUPAK KIRILL BLR 2449 3,0 3,0 2318 4,0
7 FM GOLICHENKO ILLYA U18 UKR 2420 3,0 3,0 2313 4,0
8 IM ROMBALDONI DENIS ITA 2465 3,0 3,0 2302 4,5
9 IM SMITH AXEL SWE 2377 2,5 2,5 2433 5,5
10 SHYTAJ CARLO ITA 2223 2,5 2,5 2405 5,0
11 GM KOROBOV ANTON UKR 2623 2,5 2,5 2369 5,0
12 ALMOND RICHARD ENG 2100 2,5 2,5 2363 4,5
13 IM VAN BEEK ALEXANDER NED 2345 2,5 2,5 2361 5,5
14 GM TESKE HENRIK GER 2536 2,5 2,5 2355 6,0
15 IM BARYSHPOLETS ANDRIY U18 UKR 2426 2,5 2,5 2354 4,0
16 GM KRAVTSIV MARTYN UKR 2527 2,5 2,5 2351 6,0
17 GM STOCEK JIRI CZE 2584 2,5 2,5 2349 4,5
18 GM STOHL IGOR SVK 2549 2,5 2,5 2340 5,5
19 IM MIKHEEV STANISLAV RUS 2318 2,5 2,5 2339 5,5
20 IM GAVRILOV ALEXEI RUS 2480 2,5 2,5 2338 5,0


Update 05,41

6. The 35th Stiges Internatonal Open Chess Tournament 22 – 30 iulie 2009 la Stiges (Spania), Runda 5

Rank after Round 5 top 20
Rk. Name Gr FED RtgI RtgN Club/City Pts. TB1 TB2 TB3
1 GM Karlsson Lars 2482 SWE 2468 2474 Sitges 5,0 14,5 9,0 14,50
2 FM Beltran Rueda Santiago 2467 ESP 2404 2399 Sitges 4,5 16,5 10,0 14,50
3 IM Satyapragyan Swayangsu IND 2423 0 India 4,5 16,5 9,5 14,25
4 GM Cuartas Jaime Alexander 2510 COL 2521 2497 Montcada 4,5 16,0 9,5 13,75
5 GM Arun Prasad S IND 2556 0 India 4,5 14,5 9,0 13,50
6 GM Gonzalez Garcia Jose 2567 MEX 2509 2516 U.G.d’E. 4,0 17,5 10,0 13,00
7 IM Cruz Cristhian 2537 PER 2525 2513 SCC Sabadell 4,0 17,5 10,0 12,50
8 GM Solodovnichenko Yuri 2588 UKR 2596 2587 Figueres 4,0 16,5 10,0 11,50
9 GM Oms Pallisse Josep 2546 ESP 2495 2480 Lleida 4,0 16,0 9,5 12,25
10 IM Vidarte Morales Arturo 2498 ESP 2444 2441 Montcada 4,0 16,0 9,5 11,50
11 GM Panchanathan Magesh Chandran IND 2493 0 India 4,0 15,5 9,0 11,00
12 GM Barsov Alexei UZB 2511 0 Uzbekistan 4,0 15,0 9,0 12,00
13 FM Perez Mitjans Orelvis 2403 CUB 2404 2397 Sant Boi 4,0 15,0 8,5 11,00
14 GM Burmakin Vladimir RUS 2627 0 Rússia 4,0 15,0 8,5 10,50
15 FM Bacallao Alonso Yusnel CUB 2467 0 Cuba 4,0 14,5 9,5 10,50
16 IM Seger Ruediger GER 2405 0 Alemanya 4,0 14,5 9,0 11,50
17 FM Martinez Duany Lelys Stanley CUB 2507 0 Cuba 4,0 14,5 8,0 10,75
18 GM Almeida Quintana Omar 2523 CUB 2524 2505 SCC Sabadell 4,0 14,0 9,0 10,75
19 IM Lacasa Diaz Jose Antonio 2451 ESP 2392 2393 Sitges 4,0 14,0 8,0 10,50
20 IM Barria Zuniga Daniel 2354 CHI 2426 2419 Xile 4,0 13,5 8,0 10,50

Update 05,36

wojtaszek

5.MIGUEL NAJDORF INTERNATIONAL CHESS FESTIVAL  este castigat de marele maestru polonez Radoslaw Wojtaszek 2637

Final Ranking after 9 Rounds
Place No Title Name Fed. Elo Total S.B. Wins Koya vs+
1 9 GM Wojtaszek, Radoslaw POL 2637 6.0 25.50 3 3.0 3;5;7;
2 1 GM Rozentalis, Eduardas LTU 2588 5.5 24.00 2 3.0 2;8;
3 10 GM Macieja, Bartlomiej POL 2612 5.0 21.75 1 2.5 4;
4 8 GM Krasenkow, Michal POL 2631 4.5 20.00 2 2.5 6;7;
5 6 GM Aleksandrov, Aleksej BLR 2616 4.5 20.00 1 2.0 2;
6 3 GM Sasikiran, Krishnan IND 2669 4.5 19.25 2 2.0 2;4;
7 7 GM Socko, Bartosz POL 2656 4.0 17.00 1 2.0 5;
8 2 GM Olszewski, Michal POL 2559 4.0 16.75 2 1.5 4;5;
9 4 GM Nyback, Tomi FIN 2627 3.5 16.25 1 2.5 8;
10 5 IM Abasov, Nijat Azad Oglu AZE 2505 3.5 16.00 1 3.0 3;

Update 05,26

parimanjan-negi-11797

4.Indianul Negi Parymaryan castiga  Politiken Cup 2009 cu 8,5 puncte din 9, la fel ca si Boris Avruckh, dar cu un bucholz mai mare.

Final Ranking after 10 Rounds top 20
1 12. Parymaryan Negi (Sf Katenberg) 0 2590 8½ 56 56.5
2 7. Boris Avruk (SC Remagen) 0 2641 8½ 52.5 54
3 1. Vladimir Malakhov () 0 2707 8 56.5 54.25
4 2. Peter Heine Nielsen (Helsinge) 2678 2680 8 54.5 51.5
5 6. Evgeny Postny (SF Katenberg) 0 2647 8 52 51.5
6 3. Sergei Tiviakov (SC Eppingen) 0 2674 8 50 49.25
7 14. Jonny Hector (Nordkalotten) 0 2556 7½ 54.5 48.25
8 9. Emanuel Berg (Helsinge) 0 2610 7½ 52.5 45.75
9 23. S.P.Sethuraman (India) 0 2455 7½ 51.5 44.75
10 13. Jon Ludvig Hammer () 0 2583 7½ 51 46.25
11 18. Daniel Alsina Leal (Unió Gracienca d”Escacs) 0 2529 7½ 51 45.75
12 19. Viktorija Cmilyte (Helsinge) 0 2470 7½ 49.5 43.5
13 10. Tiger Hillarp-Persson (Brønshøj) 0 2596 7 52 42
14 5. Alexey Dreev () 0 2660 7 51.5 41.5
15 11. Evgeny Agrest () 0 2590 7 51 41.5
16 15. Sune Berg Hansen (Helsingør) 2554 2554 7 50 41.75
17 4. Gabriel Sargissian () 0 2667 7 49.5 47.25
18 16. Allan Stig Rasmussen (Jetsmark) 2521 2536 7 48.5 41
19 21. Marcin Tazbir (UKS Przyjazn Piotrkow Tryb.) 0 2500 7 47.5 39.5
20 28. Klaus Berg (Skanderborg Skakklub) 2432 2432 7 47 40.5

Update 05,15

3. Naiditsch castiga Open Villarrobledo de sah rapid cu 7,5 puncte din 9

30 de mari maestrii au intrat in competitie , ceea ce ne arata ca este cea mai puternica editie de la Villarrobledo de sah rapid. Editia din 2009 se prezinta la start cu 5 jucatori care au un elo peste 2700: Alexander Grischuk, Alexei Shirov,  Ruslan Ponomariov, Etienne Bacrot si Ni Hua. In afara acestora exista 10 jucatori aflati la 100 de puncte distanta : Arkadij Naiditsch, Daniel Friedman, Alexander Moissenko, Vladimir Tkachiev si Vadim Milov.

Final Ranking after 9 Rounds top 20
Rk. Name FED RtgI RtgN Club/City Pts. TB1 TB2 TB3
1 GM Naiditsch Arkadij GER 2697 0 ALEMANIA 7,5 51,0 55,5 41,5
2 GM Grischuk Alexander RUS 2733 0 RUSIA 7,0 50,0 55,0 36,5
3 GM Moiseenko Alexander UKR 2682 2675 UKRANIA 7,0 48,5 53,5 36,5
4 GM Shirov Alexei ESP 2732 2707 Extremadura 7,0 48,5 53,0 35,5
5 GM Ni Hua CHN 2701 0 CHINA 7,0 48,5 52,5 38,0
6 GM Milov Vadim SUI 2659 0 SUIZA 7,0 48,0 51,5 37,5
7 GM Fridman Daniel GER 2665 0 ALEMANIA 7,0 45,5 49,5 34,5
8 GM Bacrot Etienne FRA 2721 0 FRANCIA 6,5 51,0 54,5 36,5
9 GM Khenkin Igor GER 2634 0 ALEMANIA 6,5 47,0 51,0 33,5
10 GM Strikovic Aleksa SRB 2523 2517 SERBIA 6,5 45,5 47,0 33,5
11 GM Ponomariov Ruslan UKR 2727 0 UKRANIA 6,0 49,5 54,5 35,5
12 IM Larino Nieto David ESP 2455 2462 Galicia 6,0 48,5 53,0 33,5
13 GM Hou Yifan CHN 2584 0 CHINA 6,0 48,5 52,5 34,0
14 IM Milchev Nikolay BUL 2351 0 BULGARIA 6,0 48,5 52,0 33,0
15 GM Ljubojevic Ljubomir SRB 2553 0 SERBIA 6,0 48,0 52,5 33,5
16 GM Tkachiev Vladislav FRA 2650 0 FRANCIA 6,0 48,0 51,5 36,0
17 GM Ibrahimov Rasul AZE 2543 0 AZERBAYAN 6,0 46,5 50,5 34,0
18 GM Paunovic Dragan SRB 2533 2519 SERBIA 6,0 46,0 49,5 32,5
19 GM Guliyev Namig AZE 2555 0 AZERBAYAN 6,0 45,5 50,0 34,0
20 GM Rusev Krasimir BUL 2543 0 BULGARIA 6,0 45,5 49,5 31,0

Update 04,59

2. AFRICAN INDIVIDUAL CHESS CHAMPIONSHIPS – 2009,runda 5

2009 AFRICAN INDIVIDUAL CHESS CHAMPIONSHIPS se desfasoara intre 21-30iulie in Tripoli, LIBYA

Rank after Round 5
Rk. Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 IM Abdel Razik Khaled EGY 2462 4,0 13,0 14,5 11,00
2 GM El Gindy Essam EGY 2501 3,5 12,0 16,0 10,75
3 IM Abdelnabbi Imed EGY 2452 3,5 12,0 15,5 10,25
4 IM Ezat Mohamed EGY 2459 3,5 12,0 15,5 10,00
5 GM Adly Ahmed EGY 2548 3,5 11,5 15,5 10,25
6 GM Amin Bassem EGY 2551 3,5 10,5 13,5 9,50
7 IM Sarwat Walaa EGY 2390 3,5 10,0 13,5 8,50
8 GM Belkhodja Slim TUN 2467 3,5 8,5 9,5 5,75
9 IM Solomon Kenny RSA 2351 3,0 10,5 13,0 6,25
10 GM Simutowe Amon ZAM 2481 3,0 10,0 15,0 8,75
11 IM Kobese Watu RSA 2391 3,0 9,5 14,0 7,25
12 IM Haddouche Mohamed ALG 2329 3,0 9,5 13,0 6,75
13 GM Rizouk Aimen ALG 2506 3,0 9,0 13,5 7,75
14 FM Njili Kamel TUN 2318 3,0 9,0 13,0 6,50
15 CM Zaibi Amir TUN 2123 3,0 8,0 12,5 6,00
16 IM Arab Adlane ALG 2432 2,5 9,5 14,0 6,00
17 IM Kaabi Mejdi TUN 2313 2,5 9,0 13,0 4,75
18 IM Wageih Kareim EGY 2253 2,5 6,5 12,0 4,50
19 CM Van Den Heever Donovan RSA 2254 2,5 6,0 12,0 4,25
20 IM Frhat Ali EGY 2397 2,5 6,0 11,0 4,50
21 Ranaivoharisoa Alain MAD 2083 2,5 5,5 11,5 4,50
22 Nyazi Nehad EGY 2237 2,5 4,5 8,0 2,50
23 Humrana Mostafa LBA 2114 2,0 7,0 14,0 4,50
24 FM Chahrani Ibrahim LBA 2280 2,0 6,5 12,0 4,50
25 El Kamel Adel Mahmoud TUN 2239 2,0 6,0 11,5 3,50
26 Oatlhotze Providence BOT 2164 2,0 5,5 13,0 3,75
27 FM Asabri Hussien LBA 2220 1,5 5,0 12,0 3,25
28 CM Solomons Deon RSA 2210 1,5 5,0 11,5 1,75
29 Salem Ali Maoloud LBA 2131 1,5 4,0 11,5 2,75
30 Shabash Abdullatief Mohamed LBA 2193 1,5 4,0 9,5 1,50
31 Degondo Simplice Armel IVC 0 1,5 2,5 8,0 1,00
32 Gator Mosab LBA 0 1,0 3,5 11,5 2,00
33 Al-Zayat Ahmed LBA 1969 1,0 2,0 9,5 1,50
34 Obiamiwe Paul NGR 2043 0,5 2,0 12,0 0,75

Update 04.49

1. Continental Absolute Chess Championship Americas 2009, Runda 1

Continental Absolute Chess Championship Americas 2009 se desfasoara intre 25 iulie – 2 August. 2009 in São Paulo –  Brazilia, in sistemul de 11 runde sistem elvetian . Sunt inscrisi 270 de jucatori care se bat pentru primele locuri din acest turneu sud-american.

Round 2 top 20 boards parings on 2009/07/26
Bo. No. Name Pts. Result Pts. Name No.
1 72 IM Livshits Ron 1 1 GM Granda Zuniga Julio E. 1
2 3 GM Ehlvest Jaan 1 1 FM Romero Pino Claudio 77
3 4 GM Leitao Rafael 1 1 FM Aranha Filho Alvaro Z. 79
4 74 FM Quinones Cesar 1 1 GM Fier Alexandr 5
5 6 GM Corrales Jimenez Fidel 1 1 FM Guimaraes Wagner Peixoto 81
6 76 Matsuura Frederico 1 1 GM Milos Gilberto 7
7 8 GM Flores Diego 1 1 Barbosa Evandro Amorim 83
8 78 FM Sega Carlos Alberto 1 1 GM Quesada Perez Yunieski 9
9 10 GM Shabalov Alexander 1 1 CM Espinoza Palomino Willyam 86
10 82 Viana da Costa Fernando 1 1 GM Kudrin Sergey 11
11 12 GM Delgado Ramirez Neuris 1 1 FM Cordoba Carlos Ramirez 88
12 14 GM Felgaer Ruben 1 1 FM Pereira Silvio Cunha 90
13 84 Chemin Justo Reinaldo 1 1 GM Lafuente Pablo 15
14 16 GM Bachmann Axel 1 1 Pinheiro Iung Alicio de Oliveir 92
15 19 GM Iturrizaga Eduardo 1 1 FM Andrade Roberto Luiz Costa 94
16 20 GM Friedel Joshua E. 1 1 Gattass Allan 96
17 85 Oliveira Jefferson dos Santos 1 1 GM Ivanov Alexander 21
18 22 GM Leon Hoyos Manuel 1 1 CM Alvarez Ramirez Miguel Angel 100
19 87 FM Caldeira Adriano 1 1 GM Zapata Alonso 23
20 24 GM Diamant Andre 1 1 WGM Ramon Pita Vivian 102
Round 2 top 20 boards parings on 2009/07/26
Bo. No. Name Pts. Result Pts. Name No.
1 72 IM Livshits Ron 1 1 GM Granda Zuniga Julio E. 1
2 3 GM Ehlvest Jaan 1 1 FM Romero Pino Claudio 77
3 4 GM Leitao Rafael 1 1 FM Aranha Filho Alvaro Z. 79
4 74 FM Quinones Cesar 1 1 GM Fier Alexandr 5
5 6 GM Corrales Jimenez Fidel 1 1 FM Guimaraes Wagner Peixoto 81
6 76 Matsuura Frederico 1 1 GM Milos Gilberto 7
7 8 GM Flores Diego 1 1 Barbosa Evandro Amorim 83
8 78 FM Sega Carlos Alberto 1 1 GM Quesada Perez Yunieski 9
9 10 GM Shabalov Alexander 1 1 CM Espinoza Palomino Willyam 86
10 82 Viana da Costa Fernando 1 1 GM Kudrin Sergey 11
11 12 GM Delgado Ramirez Neuris 1 1 FM Cordoba Carlos Ramirez 88
12 14 GM Felgaer Ruben 1 1 FM Pereira Silvio Cunha 90
13 84 Chemin Justo Reinaldo 1 1 GM Lafuente Pablo 15
14 16 GM Bachmann Axel 1 1 Pinheiro Iung Alicio de Oliveir 92
15 19 GM Iturrizaga Eduardo 1 1 FM Andrade Roberto Luiz Costa 94
16 20 GM Friedel Joshua E. 1 1 Gattass Allan 96
17 85 Oliveira Jefferson dos Santos 1 1 GM Ivanov Alexander 21
18 22 GM Leon Hoyos Manuel 1 1 CM Alvarez Ramirez Miguel Angel 100
19 87 FM Caldeira Adriano 1 1 GM Zapata Alonso 23
20 24 GM Diamant Andre 1 1 WGM Ramon Pita Vivian 102

Un răspuns to “Stiri din sah – 24 din 24 ore – Luni 27 iulie”

  1. vasim said

    Mircea eu iti doresc succes!
    Trebuie doar sa crezi in tine si atunci poti din nou sa ajungi la 2600!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s