Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Stiri din sah – 24 din 24 ore – Miercuri 29 iulie

Posted by ceausescuiulian pe iulie 28, 2009

Update 20,24

11. Amical feminin România-Bulgaria la Bucureşti 

Hotelul Sport din Cadrul Complexului Naţional „Lia Manoliu” din Bucuresti găzduieşte în perioada 2-5 august 2009 tradiţionala întâlnire amicală feminină dintre reprezentativele României şi Bulgariei. Meciul se dispută în sistem Scheveningen la 4 mese.
Componenţa echipelor este următoarea:
România: WGM Mihaela Sandu, WIM Ioana-Smaranda Pădurariu, WFM Silvia-Raluca Sgîrcea, WFM Paula-Iulia Crăciun
Bulgaria: WIM Svetla Yordanova, WFM Iva Videnova, Maria Vladimirova, Darena Sirkova
Precedentele întâlniri s-au încheiat la egalitate, 8-8: în 2007 la Bascov şi în 2008 la Kozlodui.(GM)

(Sursa http://www.frsah.ro)

Update 05,04

10.Open Cannes, runda 2: Romanul Adrian Tugui 2364 are 2 puncte .

Open d’été – Tournoi A
Grille américaine après la ronde 2
Pl Nom Elo Cat. Fede Ligue R 1 R 2 Pts Bu. Bu. Bu.
1 LAZAREV Vladimir 2462 Sen IDF +22N +27B 2 2 2 2
2 KUNIN Vitaly 2532 Sen ALS +25N +26B 2 2 2 2
3 WEBER Tom 2332 Sen +18B +19N 2 2 2 2
4 GOZZOLI Yannick 2498 Sen PRO +28B +24N 2 2 2 2
5 SALVADOR Roland 2447 Sen +35N +15B 2
6 MARZOLO Cyril 2443 Sen PRO +34B +16N 2
7 RIFF Jean-Noel 2505 Sen ALS +40N +13B 2 1 1 1
8 TUGUI Adrian 2364 Sen AQU +41N +14B 2 1 1 1
9 MRDJA Milan 2418 Sen CAZ +39N +21B 2 ½ ½ ½
10 PUCHER Sebastien 2269 Sen LOR +30N =12B
11 SUMETS Andrey 2595 Sen LOR =17B +23N 2 2 2
12 GLADYSZEV Oleg 2447 Sen LOR +42B =10N
13 VALSECCHI Alessio 2372 Cad +32B -7N 1 3 3 3
14 APICELLA Manuel 2525 Sen CHA +31B -8N 1 3 3 3
15 IWANESKO Alexandre 2101 Cad MPY +37B -5N 1
16 FORESTIER Flavien 2174 Sen CAZ +36N -6B 1
17 VAN HOOLANDT Patrick 2233 Sen CAZ =11N =20B 1
18 GOZZOLI Cyrille 2125 Sen PRO -3N +45B 1 2 2 2
19 KARPATCHEV Aleksandr 2491 Sen ALS +45N -3B 1 2 2 2
20 DELORME Laurie 2152 Sen PRO =29B =17N 1 2 2 2

Update 04.41

9. 2009 AFRICAN INDIVIDUAL CHESS CHAMPIONSHIPS, runda 7

Rank after Round 7
Rk. Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 GM Adly Ahmed EGY 2548 5,5 21,5 28,5 22,00
2 GM Amin Bassem EGY 2551 5,5 20,5 25,0 20,25
3 IM Abdel Razik Khaled EGY 2462 4,5 22,0 30,5 18,25
4 GM El Gindy Essam EGY 2501 4,5 20,5 30,0 19,25
5 IM Solomon Kenny RSA 2351 4,5 18,5 25,0 14,75
6 IM Sarwat Walaa EGY 2390 4,5 18,0 29,0 16,75
7 GM Simutowe Amon ZAM 2481 4,5 18,0 28,0 17,50
8 IM Kobese Watu RSA 2391 4,5 17,5 27,5 15,00
9 GM Belkhodja Slim TUN 2467 4,5 17,5 23,0 12,25
10 IM Abdelnabbi Imed EGY 2452 4,0 19,5 29,5 16,25
11 IM Haddouche Mohamed ALG 2329 4,0 17,0 24,5 13,00
12 GM Rizouk Aimen ALG 2506 4,0 16,5 28,0 15,75
13 El Kamel Adel Mahmoud TUN 2239 4,0 13,0 21,0 10,75
14 Ranaivoharisoa Alain MAD 2083 4,0 12,5 24,5 13,00
15 Oatlhotze Providence BOT 2164 4,0 12,5 23,0 10,50
16 IM Ezat Mohamed EGY 2459 3,5 19,0 30,0 13,50
17 FM Njili Kamel TUN 2318 3,5 16,0 26,5 11,25
18 CM Zaibi Amir TUN 2123 3,5 15,0 23,5 9,50
19 CM Van Den Heever Donovan RSA 2254 3,5 13,0 26,0 10,50
20 Nyazi Nehad EGY 2237 3,5 11,0 20,5 8,50
21 CM Solomons Deon RSA 2210 3,5 11,0 20,5 7,75
22 IM Kaabi Mejdi TUN 2313 3,0 15,0 26,5 9,25
23 IM Arab Adlane ALG 2432 3,0 15,0 26,0 10,00
24 IM Wageih Kareim EGY 2253 3,0 12,5 25,0 9,00
25 IM Frhat Ali EGY 2397 3,0 12,0 24,0 9,75
26 Shabash Abdullatief Mohamed LBA 2193 3,0 9,0 18,5 5,75
27 Gator Mosab LBA 0 3,0 8,5 19,5 6,25
28 Humrana Mostafa LBA 2114 2,5 11,5 24,5 6,75
29 FM Asabri Hussien LBA 2220 2,5 9,5 20,0 6,75
30 FM Chahrani Ibrahim LBA 2280 2,0 10,5 26,5 8,00
31 Salem Ali Maoloud LBA 2131 2,0 7,5 19,5 3,75
32 Degondo Simplice Armel IVC 0 1,5 5,5 18,5 2,25
33 Obiamiwe Paul NGR 2043 1,5 5,0 22,0 3,25
34 Al-Zayat Ahmed LBA 1969 1,5 4,5 18,5 3,00

Update 04,18

8. Editia 96 a  British Chess Championships, runda 2


Round: 2 parings and results
Bd White                               Result  Black                                  –No–
1 Hebden, Mark………… 2468   (1)  0 – 1  Howell, David W L……. 2614   (1)   10    1
2 Greet, Andrew N……… 2443   (1)  0 – 1  Jones, Gawain C……… 2554   (1)   12    3
3 Gordon, Stephen……… 2537   (1)  1 – 0  Rendle, Thomas………. 2377   (1)    4   19
4 Palliser, Richard JD…. 2413   (1)  0 – 1  Williams, Simon K……. 2527   (1)   14    5
5 Lane, Gary………….. 2379   (1)  ½ – ½  Wells, Peter………… 2498   (1)   18    7
6 Gormally, Daniel…….. 2490   (1)  0 – 1  Eggleston, David J…… 2341   (1)    8   21
7 Hawkins, Jonathan……. 2325   (1)  ½ – ½  Trent, Lawrence……… 2471   (1)   25    9
8 Houska, Jovanka……… 2392   (½)  ½ – ½  Summerscale, Aaron…… 2454   (1)   16   11
9 Ynojosa, Felix Jose….. 2188   (1)  0 – 1  Cobb, James…………. 2432   (½)   42   13
10 Conquest, Stuart…….. 2572   (0)  1 – 0  Birtwistle, Nigel……. 2186   (1)    2   43
11 Varnam, Liam………… 2167   (1)  …..  Buckley, Graeme……… 2398   (½)   46   15
12 Arkell, Keith C……… 2521   (0)  1 – 0  Khandelwal, Ankush…… 2160   (1)    6   47
13 Eden, Tomer…………. 2157   (1)  …..  Kolbus, Dietmar……… 2383   (½)   48   17
14 Raoof, Adam N……….. 2144   (1)  …..  Lalic, Susan………… 2334   (0)   52   23
15 Gavriel, Tryfon C……. 2138   (1)  0 – 1  Storey, Charles……… 2279   (0)   76   27
16 Yeo, Michael J………. 2136   (1)  0 – 1  Briscoe, Christopher…. 2268   (0)   54   29
17 Shaw, Peter…………. 2123   (1)  0 – 1  Zhou, Yang-Fan………. 2265   (0)   58   31
18 Salimbeni, George……. 2115   (1)  1 – 0  White, Michael J R…… 2259   (0)   60   33
19 Littlewood, Paul E…… 2358   (0)  1 – 0  Sen, Subin………….. 2093   (1)   20   63
20 Jones, William EG……. 2052   (1)  1 – 0  McPhillips, Karl…….. 2231   (½)   68   35
21 Sowray, Peter J……… 2335   (0)  1 – 0  Galliano, Alexander….. 2050   (1)   22   69
22 Rudd, Jack………….. 2326   (0)  ½ – ½  Fitzsimons, David……. 2167   (½)   24   45
23 Lewis, Andrew P……… 2281   (0)  1 – 0  Surtees, Mike……….. 2149   (½)   26   51
24 Hanley, James L……… 2277   (0)  0 – 1  Griffiths, Ryan-Rhys…. 2137   (½)   28   53
25 Addison, Bret C……… 2266   (0)  ½ – ½  De Coverly, Roger……. 2127   (½)   30   55


Update 04,13

7.”Pardubice Open”- turneul care conteaza pentru circuitul profesionist ACP, runda 5

Round 5 on 2009/07/28 at 15.00

Bo. No. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg No.
1 36 ITA IM ROMBALDONI DENIS 2465 4 1 – 0 4 FM KJARTANSSON GUDMUNDUR 2356 ISL 109
2 3 CZE GM LAZNICKA VIKTOR 2617 1 – 0 IM STUPAK KIRILL 2449 BLR 43
3 5 CZE GM BABULA VLASTIMIL 2566 0 – 1 IM TIKKANEN HANS 2434 SWE 53
4 9 RUS GM MASLAK KONSTANTIN 2545 ½ – ½ FM MONROY CHARLES 2412 FRA 69
5 20 UKR GM MAXIMOV DMITRY 2485 1 – 0 FM GOLICHENKO ILLYA 2420 UKR 64
6 38 RUS GM POTAPOV ALEXANDER 2461 ½ – ½ IM JURCIK MARIAN 2479 SVK 25
7 50 CZE GM VOLOSHIN LEONID 2437 ½ – ½ IM D´COSTA LORIN 2477 ENG 28
8 87 SWE IM SMITH AXEL 2377 ½ – ½ IM ERDOGDU MERT 2463 TUR 37
9 1 AZE GM MAMEDOV RAUF 2645 3 1 – 0 3 FM NITHANDER VICTOR 2422 SWE 60
10 62 LAT IM SAMOLINS VITALIJS 2420 3 0 – 1 3 GM KOROBOV ANTON 2623 UKR 2
11 63 CZE FM CIFKA STANISLAV 2420 3 0 – 1 3 GM STOCEK JIRI 2584 CZE 4
12 65 ISR IM MIKHALEVSKI ALEXANDER 2417 3 ½ – ½ 3 GM SCHLOSSER PHILIPP 2560 GER 6
13 66 GER IM HUSCHENBETH NICLAS 2416 3 1 – 0 3 GM STOHL IGOR 2549 SVK 8
14 67 ITA IM PISCOPO PIERLUIGI 2415 3 0 – 1 3 GM ZAKHARTSOV VIACHESLAV 2541 RUS 10
15 70 CZE IM BEREZJUK SERGEJ 2406 3 ½ – ½ 3 GM TESKE HENRIK 2536 GER 12
16 71 CZE IM PLAT VOJTECH 2406 3 0 – 1 3 GM KRAVTSIV MARTYN 2527 UKR 14
17 72 UKR IM MARKIN DMITRY 2405 3 0 – 1 3 IM GRANDELIUS NILS 2515 SWE 16
18 18 ITA IM VOCATURO DANIELE 2507 3 1 – 0 3 IM IVANOV ALEXEY 2402 RUS 75
19 22 GER IM HAUB THORSTEN MICHAEL 2483 3 1 – 0 3 FM ROJICEK VOJTECH 2405 CZE 73
20 33 CZE GM VOKAC MAREK 2466 3 ½ – ½ 3 IM OBODCHUK ANDREI 2395 RUS 77
21 34 CZE IM ZILKA STEPAN 2466 3 ½ – ½ 3 CM POPILSKI GIL 2392 ISR 78
22 100 CZE IM BIOLEK-JUN. RICHARD 2361 3 ½ – ½ 3 IM RASIK VITEZSLAV 2455 CZE 39
23 106 RUS IM KRAPIVIN VLADISLAV 2358 3 0 – 1 3 IM MICHIELS BART 2451 BEL 41
24 42 RUS IM LANIN ALEXEI 2449 3 ½ – ½ 3 FM ASHTON ADAM 2324 ENG 125
25 44 RUS IM KRIVOBORODOV EGOR 2442 3 1 – 0 3 HOLMSGAARD HENRIK 2319 DEN 130

Rank after Round 5

Rk. Name Typ sex FED RtgI Pts. TB1 TB2 TB3
1 ITA IM ROMBALDONI DENIS ITA 2465 5,0 5,0 2325 14,5
2 UKR GM MAXIMOV DMITRY UKR 2485 4,5 4,5 2360 13,5
3 CZE GM LAZNICKA VIKTOR CZE 2617 4,5 4,5 2360 13,0
4 SWE IM TIKKANEN HANS SWE 2434 4,5 4,5 2312 13,5
5 SWE IM SMITH AXEL SWE 2377 4,0 4,0 2449 16,5
6 ISL FM KJARTANSSON GUDMUNDUR ISL 2356 4,0 4,0 2410 17,0
7 UKR GM KOROBOV ANTON UKR 2623 4,0 4,0 2391 14,5
8 FRA FM MONROY CHARLES FRA 2412 4,0 4,0 2390 14,0
9 LAT WIM SKINKE KATRINA U18 W LAT 2200 4,0 4,0 2386 12,5
10 RUS GM MASLAK KONSTANTIN RUS 2545 4,0 4,0 2382 16,0
11 CZE GM STOCEK JIRI CZE 2584 4,0 4,0 2378 15,5
12 UKR GM KRAVTSIV MARTYN UKR 2527 4,0 4,0 2373 14,5
13 RUS GM ZAKHARTSOV VIACHESLAV RUS 2541 4,0 4,0 2371 13,0
14 SVK IM JURCIK MARIAN SVK 2479 4,0 4,0 2365 16,0
15 ENG IM D´COSTA LORIN ENG 2477 4,0 4,0 2357 14,0
16 ITA IM VOCATURO DANIELE ITA 2507 4,0 4,0 2352 13,0
17 AZE GM MAMEDOV RAUF AZE 2645 4,0 4,0 2350 14,5
18 SWE IM GRANDELIUS NILS U18 SWE 2515 4,0 4,0 2349 13,0
19 RUS GM POTAPOV ALEXANDER RUS 2461 4,0 4,0 2343 14,5
20 GER IM HAUB THORSTEN MICHAEL GER 2483 4,0 4,0 2335 11,5
21 TUR IM ERDOGDU MERT TUR 2463 4,0 4,0 2323 15,5
22 CZE GM VOLOSHIN LEONID CZE 2437 4,0 4,0 2317 16,0
23 GER IM HUSCHENBETH NICLAS U18 GER 2416 4,0 4,0 2308 11,5
24 RUS IM KRIVOBORODOV EGOR RUS 2442 4,0 4,0 2291 14,0
25 BEL IM MICHIELS BART BEL 2451 4,0 4,0 2288 12,5
26 RUS IM POTAPOV PAVEL RUS 2442 4,0 4,0 2277 14,5
27 BLR IM STUPAK KIRILL BLR 2449 3,5 3,5 2428 15,5
28 ISR IM MIKHALEVSKI ALEXANDER ISR 2417 3,5 3,5 2418 15,0
29 CZE IM BIOLEK-JUN. RICHARD CZE 2361 3,5 3,5 2417 15,5
30 CZE VRANA JAN CZE 2236 3,5 3,5 2407 15,5
31 CZE GM BABULA VLASTIMIL CZE 2566 3,5 3,5 2395 16,0
32 UKR FM GOLICHENKO ILLYA U18 UKR 2420 3,5 3,5 2394 16,5
33 GER BERCHTENBREITER MAXIMILIAN U18 GER 2143 3,5 3,5 2393 14,0
34 RUS IM MIKHEEV STANISLAV RUS 2318 3,5 3,5 2377 16,5
35 GER GM TESKE HENRIK GER 2536 3,5 3,5 2377 15,5
36 UKR IM BARYSHPOLETS ANDRIY U18 UKR 2426 3,5 3,5 2377 15,0
37 GER PANTELEEV PETAR GER 2317 3,5 3,5 2377 14,5
38 CZE IM BEREZJUK SERGEJ CZE 2406 3,5 3,5 2370 14,0
39 GER TIEMANN CHRISTOPH U18 GER 2217 3,5 3,5 2356 13,0
40 GER IM RICHTER MICHAEL GER 2427 3,5 3,5 2352 14,5
41 CZE IM ZILKA STEPAN CZE 2466 3,5 3,5 2345 14,0
42 GER GM SCHLOSSER PHILIPP GER 2560 3,5 3,5 2343 12,5
43 ENG FM ASHTON ADAM ENG 2324 3,5 3,5 2335 12,5
44 CZE IM NEUMAN PETR CZE 2427 3,5 3,5 2331 15,0
45 CZE GM CVEK ROBERT CZE 2520 3,5 3,5 2328 12,5
46 LAT WFM NI VIKTORIJA U18 W LAT 2151 3,5 3,5 2326 10,5
47 CZE GM VOKAC MAREK CZE 2466 3,5 3,5 2322 13,0
48 ISR CM POPILSKI GIL U18 ISR 2392 3,5 3,5 2314 14,0
49 RUS AGEICHENKO GENNADY S60 RUS 2375 3,5 3,5 2313 16,0
50 CZE GM JANSA VLASTIMIL S60 CZE 2470 3,5 3,5 2305 13,0

Update 03,53

6.Open Paleochora la final: Parligras pierde la mare lupta la Najer si termina pe locul 14

230 jucatori

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. Name Typ sex FED RtgI RtgN Pts. TB1 TB2 TB3
1 RUS GM Najer Evgeniy RUS 2663 0 7,5 39,5 0,0 54,5
2 FRA GM Fontaine Robert FRA 2540 0 7,5 35,5 0,0 49,0
3 RUS GM Rychagov Andrey RUS 2534 0 7,0 39,5 0,0 54,0
4 GER GM Glek Igor GER 2528 0 7,0 39,5 0,0 54,5
5 RUS GM Turov Maxim RUS 2561 0 7,0 39,0 0,0 56,5
6 UKR GM Kryvoruchko Yuriy UKR 2611 0 7,0 38,5 0,0 55,5
7 GRE GM Banikas Hristos GRE 2598 2570 7,0 38,0 0,0 56,0
8 GEO GM Gelashvili Tamaz GEO 2605 0 7,0 38,0 0,0 53,0
9 RUS GM Vorobiov Evgeny E RUS 2598 0 7,0 37,0 0,0 50,5
10 UKR GM Tukhaev Adam UKR 2534 0 7,0 36,0 0,0 53,0
11 UKR GM Timoshenko Georgy UKR 2556 0 7,0 35,0 0,0 48,5
12 UKR GM Lahno Kateryna f UKR 2481 0 7,0 34,0 0,0 45,5
13 RUS GM Kharitonov Alexandr RUS 2534 0 7,0 31,5 0,0 49,0
14 ROU GM Parligras Mircea ROU 2557 0 6,5 37,0 0,0 53,5
15 LUX GM David Alberto LUX 2565 0 6,5 36,0 0,0 51,5
16 TUR IM Haznedaroglu Kivanc TUR 2468 0 6,5 35,5 0,0 52,5
17 IND IM Das Arghyadip IND 2392 0 6,5 35,0 0,0 51,5
18 IND IM Konguvel Ponnuswamy IND 2419 0 6,5 33,5 0,0 49,0
19 IND GM Gupta Abhijeet IND 2565 0 6,5 33,5 0,0 52,0
20 SRB GM Antic Dejan SRB 2523 0 6,0 34,5 0,0 54,5
21 IND GM Bakre Tejas IND 2453 0 6,0 34,0 0,0 49,5
22 ISR IM Maryasin Boris ISR 2348 0 6,0 33,5 0,0 53,0
23 MDA GM Svetushkin Dmitry MDA 2607 0 6,0 33,0 0,0 53,5
24 RUS IM Romanko Marina f RUS 2447 0 6,0 33,0 0,0 49,5
25 USA IM Smith Bryan G USA 2467 0 6,0 32,5 0,0 51,0
26 SVK IM Lipka Juraj SVK 2419 0 6,0 32,5 0,0 48,5
27 LAT GM Meijers Viesturs LAT 2483 0 6,0 32,5 0,0 47,5
28 IND IM Harika Dronavalli U18 f IND 2445 0 6,0 32,5 0,0 45,0
29 IND IM Saptarshi Roy IND 2413 0 6,0 32,5 0,0 48,5
30 IND IM Sengupta Deep IND 2488 0 6,0 32,5 0,0 48,0
31 IRI GM Moradiabadi Elshan IRI 2542 0 6,0 32,5 0,0 49,5
32 GRE IM Georgiadis Ioannis GRE 2438 2405 6,0 32,0 0,0 49,0
33 RUS IM Turova Irina f RUS 2387 0 6,0 32,0 0,0 46,0
34 IND IM Venkatesh M R IND 2426 0 6,0 32,0 0,0 52,0
35 GRE Sandalakis Angelos GRE 2350 2335 6,0 32,0 0,0 47,0
36 MNE IM Lekic Dusan MNE 2394 0 6,0 31,5 0,0 49,5
37 SUI IM Vuilleumier Alexandre SUI 2304 0 6,0 31,0 0,0 47,5
38 GRE IM Souleidis Georgios GRE 2435 2410 6,0 31,0 0,0 48,0
39 GRE Kanakaris Georgios U18 GRE 2377 2320 6,0 31,0 0,0 48,0
40 BUL GM Stefanova Antoaneta f BUL 2535 0 6,0 30,5 0,0 46,5

Round 9 on 2009/07/28 at 10:00

Bo. No. Name Pts. Result Pts. Name No.
1 12 ROU GM Parligras Mircea 0 – 1 GM Najer Evgeniy RUS 1
2 11 RUS GM Turov Maxim ½ – ½ GM Kryvoruchko Yuriy UKR 3
3 5 GEO GM Gelashvili Tamaz ½ – ½ GM Glek Igor GER 21
4 19 RUS GM Rychagov Andrey ½ – ½ GM Banikas Hristos GRE 6
5 7 RUS GM Vorobiov Evgeny E ½ – ½ GM Tukhaev Adam UKR 20
6 15 FRA GM Fontaine Robert 1 – 0 GM David Alberto LUX 8
7 25 UKR GM Lahno Kateryna 6 1 – 0 6 GM Svetushkin Dmitry MDA 4
8 13 UKR GM Timoshenko Georgy 6 1 – 0 6 IM Romanko Marina RUS 30
9 41 IND IM Saptarshi Roy 6 0 – 1 6 GM Kharitonov Alexandr RUS 18
10 22 SRB GM Antic Dejan ½ – ½ 6 IM Das Arghyadip IND 44
11 9 IND GM Gupta Abhijeet 1 – 0 IM Gaponenko Inna UKR 34
12 38 IND IM Konguvel Ponnuswamy 1 – 0 GM Neverov Valeriy UKR 10
13 35 ENG IM Hunt Adam C ½ – ½ GM Meijers Viesturs LAT 24
14 26 TUR IM Haznedaroglu Kivanc 1 – 0 IM Bellia Fabrizio ITA 40
15 39 SVK IM Lipka Juraj ½ – ½ IM Smith Bryan G USA 27
16 45 RUS IM Turova Irina ½ – ½ IM Managadze Nikoloz GEO 28
17 48 GRE Sandalakis Angelos ½ – ½ GM Bakre Tejas IND 29
18 31 IND IM Harika Dronavalli ½ – ½ Kanakaris Georgios GRE 46
19 49 ISR IM Maryasin Boris ½ – ½ IM Georgiadis Ioannis GRE 32
20 68 FRA Delabaca Romuald 0 – 1 5 GM Moradiabadi Elshan IRI 14
21 17 BUL GM Stefanova Antoaneta 5 1 – 0 5 FM Chatzidakis Mihail GRE 58
22 23 IND IM Sengupta Deep 5 1 – 0 5 Simeonidis Ioannis GRE 61
23 33 GRE IM Souleidis Georgios 5 1 – 0 5 Kilpatrick Callum ENG 66
24 74 NEP Nepali Badrilal 5 0 – 1 5 IM Venkatesh M R IND 36
25 37 IND IM Ashwin Jayaram 5 1 – 0 5 Panagiotopoulos Alexandros GRE 69

Update 02,43

5.Olanda : Dutch Open Champinship, runda 7: Erwin L’Ami il egaleaza pe Giri Anish pe primul loc

Ranking after round 7 (Wednesday, 29 July 2009)

Rank Name Score M/F Rating TPR W-We 1 2 3 4 5 6 7
1 GM L’Ami, Erwin 6.0 M 2593 2751 +1.18 1 1 1 0 1 1 1
2 GM Giri, Anish 6.0 M 2518 2782 +2.15 1 1 1 1 1 ½ ½
3 GM Timman, Jan H 5.5 M 2569 2627 +0.55 ½ 1 1 1 ½ 1 ½
4 GM Visser, Yge 5.5 M 2464 2619 +1.37 1 1 ½ ½ ½ 1 1
5 FM Miedema, Roi 5.5 M 2432 2673 +2.17 1 1 ½ 1 ½ ½ 1
6 Ootes, Lars 5.5 M 2261 2620 +3.16 1 ½ ½ 1 ½ 1 1
7 GM Ernst, Sipke 5.0 M 2598 2545 -0.28 ½ 1 1 ½ 1 ½ ½
8 GM Ikonnikov, Vyacheslav 5.0 M 2556 2523 -0.15 1 ½ 1 ½ 1 0 1
9 IM Lalith, Babu M.R. 5.0 M 2472 2499 +0.34 1 1 0 0 1 1 1
10 IM Brandenburg, Daan 5.0 M 2463 2531 +0.71 1 1 0 1 ½ 1 ½
11 IM Bitalzadeh, Ali 5.0 M 2434 2472 +0.43 1 ½ ½ 1 ½ ½ 1
12 FM Bezemer, Arno 5.0 M 2332 2431 +1.02 1 0 1 1 0 1 1
13 GM Vovk, Yuri 4.5 M 2567 2481 -0.63 1 ½ ½ 1 1 ½ 0
14 GM Reinderman, Dimitri 4.5 M 2565 2454 -0.81 ½ 1 1 ½ ½ 1 0
15 GM Nijboer, Friso 4.5 M 2552 2478 -0.53 1 1 ½ 1 0 1 0
16 GM Vovk, Andrey 4.5 M 2506 2450 -0.38 1 1 1 0 ½ 0 1
17 IM Adhiban, B. 4.5 M 2481 2506 +0.33 1 1 ½ ½ 1 0 ½
18 IM Karthikeyan, P. 4.5 M 2478 2339 -1.06 1 0 1 0 ½ 1 1
19 IM Hendriks, Willy 4.5 M 2444 2410 -0.21 ½ 1 ½ 1 0 1 ½
20 FM Burg, Twan 4.5 M 2422 2478 +0.63 1 1 ½ ½ ½ 0 1
21 IM Pruijssers, Roeland 4.5 M 2401 2357 -0.30 1 0 1 0 1 ½ 1
22 IM Wohl, Aleksandar H. 4.5 M 2387 2496 +1.08 1 ½ 1 ½ ½ 0 1
23 IM Van Delft, Merijn 4.5 M 2360 2468 +1.07 1 ½ ½ ½ 1 ½ ½
24 FM Van Assendelft, Floris 4.5 M 2332 2320 +0.05 1 0 1 0 ½ 1 1
25 IM Hoeksema, Erik 4.5 M 2309 2362 +0.62 ½ 1 0 1 1 ½ ½
26 Haast, Anne 4.5 F 2158 2373 +1.96 0 1 0 1 ½ 1 1
27 GM Swinkels, Robin 4.0 M 2516 2412 -0.88 1 1 ½ ½ ½ ½ 0
28 IM Bosch, Jeroen 4.0 M 2456 2329 -1.01 ½ 1 1 0 ½ 1 0
29 IM Shyam, Sundar M. 4.0 M 2415 2392 -0.06 1 1 0 1 0 1 0
30 FM Van Eijk, Sander 4.0 M 2338 2361 +0.25 1 0 1 1 0 1 0

Update 00,17

4. Editia 35 a  Stiges Internatonal Open Chess Tournament, runda 7: Karlsson are maxim de puncte si  se detaseaza la 1,5 puncte de locul 2

Rank after Round 7 top 30
Rk. Name Gr FED RtgI RtgN Club/City Pts. TB1 TB2 TB3
1 GM Karlsson Lars 2482 SWE 2468 2474 Sitges 7,0 32,0 28,5 28,0
2 IM Cruz Cristhian 2537 PER 2525 2513 SCC Sabadell 5,5 34,0 30,5 23,0
3 GM Solodovnichenko Yuri 2588 UKR 2596 2587 Figueres 5,5 33,5 30,5 24,0
4 GM Cuartas Jaime Alexander 2510 COL 2521 2497 Montcada 5,5 33,0 29,5 25,0
5 GM Gonzalez Garcia Jose 2567 MEX 2509 2516 U.G.d’E. 5,5 32,5 28,5 23,5
6 GM Oms Pallisse Josep 2546 ESP 2495 2480 Lleida 5,5 32,0 29,5 24,0
7 FM Beltran Rueda Santiago 2467 ESP 2404 2399 Sitges 5,5 31,0 28,0 25,0
8 IM Vidarte Morales Arturo 2498 ESP 2444 2441 Montcada 5,5 30,5 28,5 23,0
9 IM Lacasa Diaz Jose Antonio 2451 ESP 2392 2393 Sitges 5,5 30,5 27,5 22,5
10 FM Bacallao Alonso Yusnel CUB 2467 0 Cuba 5,5 29,5 27,5 23,0
11 GM Moskalenko Viktor 2579 UKR 2558 2550 Escola Escacs Barcelona 5,5 29,5 26,5 22,0
12 FM Martinez Duany Lelys Stanley CUB 2507 0 Cuba 5,5 29,5 26,0 22,5
13 GM Arun Prasad S IND 2556 0 India 5,0 34,0 30,5 22,5
14 GM Panchanathan Magesh Chandran IND 2493 0 India 5,0 33,0 30,0 23,0
15 GM Barsov Alexei UZB 2511 0 Uzbekistan 5,0 32,5 29,0 21,5
16 IM Alexandrova Olga 2415 ESP 2388 2377 U.G.d’E. 5,0 31,0 28,5 21,5
17 FM Douriet Duany Alexis CUB 2306 0 Cuba 5,0 30,5 27,0 20,0
18 GM Burmakin Vladimir RUS 2627 0 Rússia 5,0 30,0 27,0 19,5
19 IM Barria Zuniga Daniel 2354 CHI 2426 2419 Xile 5,0 29,5 27,0 21,5
20 FM Perez Mitjans Orelvis 2403 CUB 2404 2397 Sant Boi 5,0 29,5 26,0 21,0
21 FM Lasinskas Povilas LTU 2268 0 Lituània 5,0 28,5 26,5 20,0
22 IM Fernandez Aguado Enrique 2408 ESP 2340 2340 Sitges 5,0 28,5 25,5 21,0
23 GM Sundararajan Kidambi IND 2506 0 India 5,0 28,5 25,5 20,0
24 MK Coll Enriquez Lluis 2307 ESP 2234 2212 Llinars del Vallès 5,0 27,5 25,0 20,0
25 IM Jerez Perez Alfonso 2447 ESP 2388 2382 Foment 5,0 27,0 25,0 21,0
26 FM Lettieri Giuseppe ITA 2363 0 Italia 5,0 27,0 24,5 21,0
27 IM Satyapragyan Swayangsu IND 2423 0 India 4,5 34,0 30,5 23,5
28 GM Almeida Quintana Omar 2523 CUB 2524 2505 SCC Sabadell 4,5 31,5 29,0 21,5
29 IM Seger Ruediger GER 2405 0 Alemanya 4,5 30,0 28,0 21,5
30 FM Cruz Filemon 2460 PER 2415 2395 Tres Peons 4,5 30,0 27,5 22,0

Update 00,12

3. Biel, Meciul Generatiilor, Veterani-Juniori, runda 8: Neboija Ilijin remizeaza

Standings Teams after Round 8

Teams Points
Swiss Junior Team 16.5
Senior Team 23.5

Round 8 (July 28th)

Senior Team Swiss Junior Team 4 – 1
Illijin,Neboisa Grillon,Alexandre ½ – ½
Bhend,Edwin Kudryavtsev,Eugène 1 – 0
Giffard,Nicolas Duport,Nicolas ½ – ½
Sinkovics,Peter Schiendorfer,Emanuel 1 – 0
Kelecevic,Nedeljko Rosenthal,Jonathan 1 – 0

Update 00,04

2.Biel,  Master Tournament, runda 8: Grachev conduce cu 7p si are un punct avans.

Results Round 8

1 10. Kritz,Leonid GM (5½) 1. Grachev,Boris GM (6½) ½ – ½
2 11. Shomoev,Anton GM (5½) 5. Belov,Vladimir GM (5½) ½ – ½
3 13. Popov,Valerij GM (5½) 6. Rodshtein,Maxim GM (5) ½ – ½
4 28. Gallagher,Joseph GM (5) 2. Fressinet,Laurent GM (5) 0 – 1
5 24. Kosintseva,Nadezha IM (5) 3. Roiz,Michael GM (5) ½ – ½
6 7. Lysyj,Igor GM (5) 12. Pelletier,Yannick GM (5) 1 – 0
7 20. Hausrath,Daniel IM (5) 9. Golod,Vitali GM (5) ½ – ½
8 14. Novikov,Stanislav GM (5) 15. Godena,Michele GM (5) 1 – 0
9 4. Riazantsev,Alexander GM (4½) 26. Zhu,Chen GM (4½) 1 – 0
10 8. Bauer,Christian GM (4½) 31. Nezad,Hussein Az IM (4½) 1 – 0
11 25. Cebalo,Misho GM (4½) 16. Kosintseva,Tatiana IM (4½) ½ – ½
12 35. Klauser,Markus IM (4½) 17. Gleizerov,Evgeny GM (4½) 0 – 1
13 18. Hauchard,Arnaud GM (4½) 36. Hassan,Abdullah IM (4½) ½ – ½
14 37. Domont,Alexandre IM (4½) 19. Gritsak,Orest GM (4½) 0 – 1
15 42. Stella,Andrea (4½) 23. Meins,Gerlef IM (4½) 1 – 0
16 45. Huhndorf,Arnold FM (4) 21. Ulibin,Mikhail GM (4) 0 – 1
17 22. Al-Sayed,Mohamed IM (4) 51. Gerstner,Bernhar (4) 1 – 0
18 43. Alhuwar,Jasem FM (4) 27. Saleh,Salem Ar GM (4) ½ – ½
19 50. Gromova,Iulia WIM (4) 29. Piskov,Juri GM (4) 0 – 1
20 30. Kaplan,Sasha IM (4) 53. Getz,Nicolai (4) 1 – 0

………………………………………………………………………………………………

36 82. Neagos,Raul Alex 2077 (3) 61. Astengo,Corrado (3) 2159 1 – 0

Standings after Round 8

Rank Name Title ELO Points Buchh
1. Grachev,Boris GM 2669 RUS 7.0 38.0
2. Kritz,Leonid GM 2589 GER 6.0 37.5
3. Popov,Valerij GM 2563 RUS 6.0 37.5
4. Belov,Vladimir GM 2627 RUS 6.0 36.5
5. Novikov,Stanislav GM 2540 RUS 6.0 36.0
6. Fressinet,Laurent GM 2667 FRA 6.0 36.0
7. Shomoev,Anton GM 2580 RUS 6.0 34.5
8. Lysyj,Igor GM 2617 RUS 6.0 33.0
9. Roiz,Michael GM 2658 ISR 5.5 39.0
10. Hausrath,Daniel IM 2519 GER 5.5 37.0
11. Rodshtein,Maxim GM 2623 ISR 5.5 37.0
12. Golod,Vitali GM 2599 ISR 5.5 36.5
13. Riazantsev,Alexander GM 2647 RUS 5.5 36.0
14. Gleizerov,Evgeny GM 2538 RUS 5.5 36.0
15. Stella,Andrea 2301 ITA 5.5 36.0
16. Bauer,Christian GM 2602 FRA 5.5 34.5
17. Kosintseva,Nadezhda IM 2482 RUS 5.5 33.5
18. Gritsak,Orest GM 2519 UKR 5.5 33.0
19. Hassan,Abdullah IM 2354 UAE 5.0 37.0
20. Cebalo,Misho GM 2476 CRO 5.0 36.5
21. Gallagher,Joseph GM 2455 SUI 5.0 36.0
22. Pelletier,Yannick GM 2574 SUI 5.0 35.5
23. Hauchard,Arnaud GM 2528 FRA 5.0 35.0
24. Kosintseva,Tatiana IM 2539 RUS 5.0 34.5
25. Godena,Michele GM 2540 ITA 5.0 34.5
26. Al-Sayed,Mohamed IM 2515 QAT 5.0 33.0
27. Kaplan,Sasha IM 2414 ISR 5.0 32.5
28. Kamber,Bruno FM 2318 SUI 5.0 32.5
29. Piskov,Juri GM 2448 RUS 5.0 31.5
30. Molchanova,Tatjana WIM 2326 RUS 5.0 31.0
31. Ulibin,Mikhail GM 2516 RUS 5.0 31.0
32. Zhu,Chen GM 2473 QAT 4.5 36.5

………………………………………………………………………………..

6. Neagos,Raul Alexandr 2077 ROU 4.0 29.0

Pairings Round 9

1 1. Grachev,Boris GM (7) 7. Lysyj,Igor GM (6)
2 2. Fressinet,Laurent GM (6) 11. Shomoev,Anton GM (6)
3 5. Belov,Vladimir GM (6) 13. Popov,Valerij GM (6)
4 14. Novikov,Stanislav GM (6) 10. Kritz,Leonid GM (6)
5 3. Roiz,Michael GM (5½) 42. Stella,Andrea (5½)
6 9. Golod,Vitali GM (5½) 4. Riazantsev,Alexander GM (5½)
7 6. Rodshtein,Maxim GM (5½) 20. Hausrath,Daniel IM (5½)
8 19. Gritsak,Orest GM (5½) 8. Bauer,Christian GM (5½)
9 17. Gleizerov,Evgeny GM (5½) 24. Kosintseva,Nadezha IM (5½)
10 12. Pelletier,Yannick GM (5) 25. Cebalo,Misho GM (5)
11 15. Godena,Michele GM (5) 28. Gallagher,Joseph GM (5)
12 16. Kosintseva,Tatiana IM (5) 30. Kaplan,Sasha IM (5)
13 29. Piskov,Juri GM (5) 18. Hauchard,Arnaud GM (5)
14 21. Ulibin,Mikhail GM (5) 38. Molchanova,Tatja WIM (5)
15 36. Hassan,Abdullah IM (5) 22. Al-Sayed,Mohamed IM (5)
16 39. Kamber,Bruno FM (5) 34. Gerber,Richard IM (4½)
17 23. Meins,Gerlef IM (4½) 47. Majeed Mohamad,A FM (4½)
18 26. Zhu,Chen GM (4½) 52. Soors,Stef (4½)
19 27. Saleh,Salem Ar GM (4½) 60. Jenal,Juerg (4½)
20 31. Nezad,Hussein Az IM (4½) 66. Nabavi,Parwis (4½)

…………………………………………………………………………………………

30 53. Getz,Nicolai 2219   (4) 82. Neagos,Raul Alex 2077 (4)

Update 00,01

1.Biel, Turneul de mari maestrii: Runda 8

Doua partide frumoase castigate de Ivanchuk la Caruana si de francezul Vachier la Morozevici

Round 8 (July 28th)
Alexander Morozevich (RUS) Maxime Vachier-Lagrave (FRA) 0 – 1 (76)
Fabiano Caruana (ITA) Vassily Ivanchuk (UKR) 0 – 1 (41)
Evgeny Alekseev (RUS) Boris Gelfand (ISR) ½ ‐ ½ (11)
Standings after Round 8 Points
1. Vassily Ivanchuk (UKR, 2703) 5
Maxime Vachier-Lagrave (FRA, 2703) 5
3. Alexander Morozevich (RUS, 2751) 4
Evgeny Alekseev (RUS, 2714) 4
5. Fabiano Caruana (ITA, 2670) 3
Boris Gelfand (ISR, 2755) 3
Round 9 (July 29th)
Vassily Ivanchuk (UKR) Alexander Morozevich (RUS)
Maxime Vachier-Lagrave (FRA) Boris Gelfand (ISR)
Fabiano Caruana (ITA) Evgeny Alekseev (RUS)

final

2 răspunsuri to “Stiri din sah – 24 din 24 ore – Miercuri 29 iulie”

  1. calin said

    Morozevic a jucat absolut senzational, de antologie, pacat ca a gresit in criza de timp. Ala saracu cu negru a trebuit sa joace un Th8-h7 in bataia pionului din g6 ca sa nu fie facut mat, iar apoi a mai si castigat, incredibil. Oricum Morozevic e un geniu fabulos.

  2. vasim said

    Moro trebuia sa ia Tura nu sa se complice 🙂
    Da, e un jucator de atac cum putini sunt!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s