Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Stiri din sah – 24 din 24 ore – Duminica 9 august

Posted by ceausescuiulian on August 9, 2009

Update 19,25

6. A inceput  turneul de FIDE  Grand Prix de la Jermuk, in Armenia, runda 1.  Cheparinov si Leko primii lideri.

No. Name Federation Rating
01 Akopian Vladimir ARM 2712
02 Alekseev Evgeny RUS 2714
03 Aronian Levon ARM 2768
04 Bacrot Etienne FRA 2721
05 Cheparinov Ivan BUL 2678
06 Eljanov Pavel UKR 2716
07 Gelfand Boris ISR 2755
08 Inarkiev Ernesto RUS 2675
09 Ivanchuk Vassily UKR 2703
10 Jakovenko Dmitry RUS 2760
11 Kamsky Gata USA 2717
12 Karjakin Sergey UKR [RUS?] 2717
13 Kasimdzhanov Rustam UZB 2672

14 Leko Peter HUN 2756

Round 1 on 2009/08/09 at 15:00
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
1 GM Inarkiev Ernesto 2675 0 – 1 GM Leko Peter 2756 14
2 GM Ivanchuk Vassily 2703 ½ – ½ GM Aronian Levon 2768 13
3 GM Alekseev Evgeny 2714 ½ – ½ GM Akopian Vladimir 2712 12
4 GM Cheparinov Ivan 2678 1 – 0 GM Jakovenko Dmitry 2760 11
5 GM Kamsky Gata 2717 ½ – ½ GM Bacrot Etienne 2721 10
6 GM Kasimdzhanov Rustam 2672 ½ – ½ GM Karjakin Sergey 2717 9
7 GM Gelfand Boris 2755 ½ – ½ GM Eljanov Pavel 2716 8

Update 19,o3

5.Meciul China – Rusia se va juca si anul acesta intre 14-24 august

Traditionalul meci China- Rusia, se va juca anul acesta intre 14-24 august la Complexul hotelier Dagomys din orasul Soci. Meciul se va juca intr-un format de 5 mese la masculin si 5 la feminin, care se vor intrece in sistem scheveningen. Anul trecut a fost agreat un sistem in care se va juca in format clasic 5 runde. Dupa aceea 10 runde in sistem rapid si 20 de partide in sistem blitz.

6th Traditional Russia-China Match Sheveningen
Russian Team
Men’s Team Russia:
Vladimir Malakhov g RUS 2707
Eugene Tomaszewskig g RUS 2689 
Artyom Timofeev g RUS 2681
Nikita Vityugov g RUS 2681
Jan Nepomniaschy g RUS 2632
Russia Elo 2678
Women’s Team Russia:
Tatiana Kosintsevy m RUS 2539
Nadezhda Kosintsevy m RUS 2482
Elena Tairov m RUS 2450
Marina Romankov m RUS 2447
Valentyna Gunina wf RUS 2437
Russia Elo 2471
Chinese Team
Men’s Team China:
Wang Yue g CHN 2736
Bu Xiangzhi g CHN 2702 
Ni Hua g CHN 2701 
Zhou Jianchao g CHN 2623
Ding Liren CHN 2530
China Elo 2660
Women’s team China:
Zhao Xue g CHN 2544
Xu Yuhua g CHN 2485
Shen Yang wg CHN 2453
Ju Wenjun CHN 2443
Huang Qian wg CHN 2424
China Elo 2470

Update 18,08

4. 200 ani aniversarea clubului de sah Schachgesellschaft Zürich (1809 – 2009), Jubiläumsturnier

Lista de start a jucatorilor
1 GM Morozevich, Alexander Russland RUS 2751 0
2 GM Miroshnichenko, Evgeny Ukraine UKR 2696 0
3 GM Harikrishna, P. Indien IND 2679 0
4 GM Sutovsky, Emil Israel ISR 2675 0
5 GM Fridman, Daniel Lettland LAT 2665 0
6 GM Dreev, Alexey Moskau RUS 2660 0
7 GM Meier, Georg Deutschland GER 2658 0
8 GM Roiz, Michael Israel ISR 2658 0
9 GM Fedorchuk, Sergey Ukraine UKR 2655 0
10 GM Areshchenko, Alexander Ukraine UKR 2651 0
11 GM Avrukh, Boris Israel ISR 2641 0
12 GM Kuzubov, Yuriy Kramatorsk UKR U-20 2635 0
13 GM Mikhalevski, Victor Israel ISR 2631 0
14 GM Ivanisevic, Ivan Serbien SRB 2629 0
15 GM Gharmian, Tigran Fâches-Thumesnil FRA 2615 0
16 GM Bauer, Christian Montpellier FRA 2602 2626
17 GM Golod, Vitali Israel ISR 2599 0
18 GM Safarli, Eltaj Baku AZE U-20 2597 0
19 GM Sandipan, Chanda Kolkata IND 2585 0
20 GM Hou, Yifan China CHN w U-16 2584 0
21 GM Andersson, Ulf Schweden SWE 2581 0
22 GM Geetha Narayanan, Gopal Indien IND U-20 2575 0
23 GM Pelletier, Yannick Montpellier SUI 2574 2566
24 GM Jussupov, Artur Weissenhorn GER 2570 2617
25 GM Malakhatko, Vadim Belgien BEL 2570 0
26 GM Saric, Ivan Split CRO U-20 2561 0
27 GM Hess, Robert L. New York USA U-20 2560 0
28 GM Arun Prasad, S. Indien IND 2556 0
29 GM Guliyev, Namig Paris AZE 2555 0
30 GM Lopez Martinez, Jose Manuel Barcelona ESP 2555 0
31 GM Bischoff, Klaus Frankfurt am Main GER 2551 0
32 GM Bosiocic, Marin Rijeka CRO 2551 0
33 GM Jovanic, Ognjen Rijeka CRO 2541 0
34 GM Gasanov, Eldar Kharkov UKR 2536 0
35 GM Pavlovic, Milos Beograd SRB 2535 0
36 GM Shchekachev, Andrei Frankreich FRA 2530 0
37 IM Alsina Leal, Daniel Barcelona ESP 2529 0
38 GM Giri, Anish Delft NED U-16 2518 0
39 IM Lauber, Arnd Stuttgart GER 2517 0
40 GM Portisch, Lajos Budapest HUN SEN 2513 0
41 IM Bromberger, Stefan Wolfratshausen GER 2510 0
42 GM Gonzales Garcia, Jose Barcelona MEX 2509 0
43 IM Riff, Jean-Noël Bisel FRA 2505 0
44 IM Reinaldo Castineira, Roi Spain ESP 2503 0
Seite 1 von 12
45 GM Vera Gonzales, Reinaldo Matanzas CUB 2499 0
46 IM Gozzoli, Yannick Marseille FRA 2498 0
47 GM Brunner, Lucas Zug SUI 2480 2467
48 GM Barua, Dibyendu Indien IND 2473 0
49 IM Doric, Darko Rijeka CRO 2468 0
50 GM Fernandez Garcia, Jose Luis Santa Cruz de Teneri ESP 2465 0

Aici puteti vedea live la 24 de mese, unde la prima masa joaca Morozevich

Update 17,15

3. LONDRA, Howard Staunton Memorial Tournament, MECI Anglia – Olanda

7th Staunton Memorial Scheveningen London (ENG), 8-17 August 2009
UK NETHERLANDS
GM Michael Adams 2699 GM Ivan Sokolov 2655
GM Nigel Short 2684 GM Loek Van Wely 2655
GM McShane, Luke 2620 GM Jan Smeets 2632
GM David Howell 2614 GM Erwin L’ami 2593
GM Gawain Jones 2554 GM Jan Werle 2575
UK Elo Ave. 2634 NED Elo Ave. 2622
The other is an all play all single round with ten players.
GM Jan Timman NED 2569
GM Victor Korchnoi SUI 2561
GM Simon Williams ENG 2527
GM Peter Wells ENG 2498
GM Nigel Davies ENG 2493
IM Lawrence Trent ENG 2471
IM Willy Hendriks NED 2447
GM Alex Cherniaev RUS 2428
IM Eelke Wiersma NED 2403

Round 1 pairings and results
Scheveningen
GM Adams       0.5 – 0.5          GM Van Wely
GM Short       1 – 0              GM Werle
GM Howell       0.5 – 0.5         GM Smeets
GM McShane       0 – 1            GM Sokolov
GM Jones        0 – 1             GM L’Ami

All play all
GM Korchnoi       0 – 1               GM Cherniaev
IM Trent        0.5 – 0.5             GM Wells
GM Davies          0.5 – 0.5          GM Williams
IM Hendricks         0 – 1            GM Timman
Chapman              0 – 1            GM Wiersma

Update 16,23

2. David Alberto castiga Open Kavala 2009. Dintre romani Vladik Nevdnicii locul 5, la egalitate de puncte cu locul1.

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 GM DAVID ALBERTO LUX 2565 7,0 0,0 40,0 0,0
2 GM SANDIPAN CHANDA IND 2585 7,0 0,0 39,0 0,0
3 GM GUPTA ABHIJEET IND 2565 7,0 0,0 37,5 0,0
4 GM MELKUMYAN HRANT ARM 2530 7,0 0,0 36,5 0,0
5 GM NEVEDNICHY VLADISLAV ROU 2570 7,0 0,0 35,5 0,0
6 GM VOLKOV SERGEY RUS 2607 7,0 0,0 34,0 0,0
7 GM MAMEDOV NIDJAT AZE 2614 7,0 0,0 33,5 0,0
8 GM MARKUS ROBERT SRB 2587 6,5 0,0 34,0 0,0
9 GM PREDOJEVIC BORKI BIH 2644 6,5 0,0 33,5 0,0
10 GM GELASHVILI TAMAZ GEO 2605 6,5 0,0 32,5 0,0
11 GM DEVIATKIN ANDREI RUS 2589 6,5 0,0 31,0 0,0
12 IM ALOMA VIDAL ROBERT ESP 2418 6,5 0,0 29,5 0,0
13 GM ANDRIASIAN ZAVEN ARM 2585 6,0 0,0 34,5 0,0
14 IM CHADAEV NIKOLAI RUS 2549 6,0 0,0 34,0 0,0
15 GM ARUN PRASAD S IND 2556 6,0 0,0 33,5 0,0
16 GM BANIKAS HRISTOS GRE 2570 6,0 0,0 33,5 0,0
17 GM GAJEWSKI GRZEGORZ POL 2572 6,0 0,0 32,5 0,0
18 GM KONERU HUMPY IND 2623 6,0 0,0 32,5 0,0
19 GM DAMLJANOVIC BRANKO SRB 2551 6,0 0,0 32,5 0,0
20 GM RYCHAGOV ANDREY RUS 2534 6,0 0,0 32,0 0,0
21 GM ZUBAREV ALEXANDER UKR 2548 6,0 0,0 31,5 0,0
22 GM YAKOVICH YURI RUS 2576 6,0 0,0 31,5 0,0
23 IM KHUKHASHVILI SOPIKO GEO 2430 6,0 0,0 30,5 0,0
24 GM BARTEL MATEUSZ POL 2619 6,0 0,0 30,0 0,0
25 GM BURMAKIN VLADIMIR RUS 2627 6,0 0,0 26,5 0,0
26 GM HESS ROBERT L USA 2560 5,5 0,0 35,5 0,0
27 GM VOROBIOV EVGENY E RUS 2598 5,5 0,0 32,0 0,0
28 GM MASTROVASILIS ATHANASIOS GRE 2475 5,5 0,0 31,0 0,0
29 GM DZAGNIDZE NANA GEO 2536 5,5 0,0 31,0 0,0
30 IM PAVLOVIC MILOS M SRB 2533 5,5 0,0 30,5 0,0
31 GM BELOV VLADIMIR RUS 2627 5,5 0,0 30,5 0,0
32 GM MARJANOVIC SLAVOLJUB SRB 2475 5,5 0,0 30,5 0,0
33 IM ASHWIN JAYARAM IND 2425 5,5 0,0 30,5 0,0
34 GM HALKIAS STELIOS GRE 2560 5,5 0,0 30,0 0,0
35 IM HARIKA DRONAVALLI IND 2445 5,5 0,0 30,0 0,0
36 GM AROSHIDZE LEVAN GEO 2537 5,5 0,0 30,0 0,0
37 IM JANSSEN RUUD NED 2527 5,5 0,0 29,5 0,0
38 GM ANTIC DEJAN SRB 2523 5,5 0,0 29,5 0,0
39 IM KAPNISIS SPYRIDON GRE 2445 5,5 0,0 29,5 0,0
40 GM NIKOLAIDIS IOANNIS GRE 2510 5,5 0,0 29,5 0,0
41 IM GRIGOROV GRIGOR BUL 2489 5,5 0,0 29,5 0,0
42 IM SHAVTVALADZE NIKOLOZ GEO 2452 5,5 0,0 29,0 0,0
43 IM RIS ROBERT NED 2421 5,5 0,0 28,0 0,0
44 IM VASILEVICH TATJANA UKR 2420 5,5 0,0 27,5 0,0
45 GM DRAZIC SINISA SRB 2538 5,5 0,0 27,5 0,0
46 GM BERESCU ALIN ROU 2503 5,5 0,0 27,0 0,0
47 IM GEORGIADIS IOANNIS GRE 2405 5,5 0,0 27,0 0,0
48 IM ANSELL SIMON T ENG 2394 5,5 0,0 26,0 0,0
49 IM DANIELIAN ELINA ARM 2502 5,5 0,0 25,5 0,0
50 KOSMAS-LEKKAS DIMITIROS GRE 1985 5,5 0,0 21,0 0,0
51 GM PARLIGRAS MIRCEA ROU 2557 5,0 0,0 30,5 0,0

Update 16,19

1. Krasenkow castiga Hogeschool Zeeland

Final standings after 9 rounds top 20
1 GM Krasenkow, Michal 8.0 M 2631 2820
2 GM Vovk, Andrey 7.5 M 2506 2622
3 GM Khairullin, Ildar 7.0 M 2602 2609
4 GM Beliavsky, Alexander G 7.0 M 2662 2590
5 GM Hoffmann, Michael 7.0 M 2502 2609
6 GM Spoelman, Wouter 7.0 M 2546 2500
7 GM Ernst, Sipke 7.0 M 2598 2542
8 GM Van Den Doel, Erik 6.5 M 2590 2551
9 IM Kohlweyer, Bernd 6.5 M 2418 2514
10 IM Adhiban, B. 6.5 M 2481 2518
11 FM Rajesh, V A V 6.5 M 2249 2491
12 IM Zaragatski, Ilja 6.5 M 2472 2488
13 FM Zelbel, Patrick 6.5 M 2348 2453
14 GM Nijboer, Friso 6.5 M 2552 2475
15 GM Ikonnikov, Vyacheslav 6.5 M 2556 2503
16 FM Rubio Mejia, Luis Ignacio 6.5 M 2371 2453
17 FM Michalczak, Thomas 6.5 M 2352 2420
18 IM Karthikeyan, P. 6.5 M 2478 2426
19 FM De Jong, Migchiel 6.5 M 2319 2458
20 GM Vovk, Yuri 6.5 M 2567 2516

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s