Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Miercurea-Ciuc: Daniel Baratosi castiga Open Bancpost 2009

Posted by ceausescuiulian pe august 17, 2009

XII. Bancpost – A tournament

castigatorii_ciuc2009

Daniel Baratosi locul I, Vasile Teodora Locul II, Dulman Egmond-Gabriel locul III

Miercurea-Ciuc: Turneul internaţional de şah XII. Bancpost -Turneul A, B si C: Runda 9 rezultate, Clasamente finale si crosstable dupa 9 runde. Clasamentele la concursul de dezlegari

Aici puteti vedea un album cu 84 de fotografii, puse la dispozitie cu amabilitate de organizatori

Pairings/Results

Round 9 on 2009/08/16 at 09.00

Bo. No. Name Pts. Result Pts. Name No.
1 2 Vajda Albert 0 – 1 7 FM Baratosi Daniel 1
2 12 Kiraly Ferenc 5 ½ – ½ Vasile Teodora 9
3 11 Dobre Florin-Iulian 5 ½ – ½ Dulman Egmond-Gabriel 5
4 3 Dicu Razvan-Stefan 5 ½ – ½ 5 Voda Costel 10
5 4 Palamar Cristian 1 – 0 Darvas Ignatie 19
6 13 Adam Andrea 1 – 0 Ghinea Constantin 22
7 15 Costiuc Ioan ½ – ½ Osvath Zoltan 14
8 28 I Antal Istvan 4 ½ – ½ 4 Tamas Szilard 21
9 30 Clotan Marius 4 ½ – ½ Zarnescu Marius 17
10 7 Szabo Zoltan 0 – 1 FM Georgescu Gabriel-Ioan 6
11 8 Andrei Gheorghe – – – I Dombi Levente 27
12 20 Cosmulescu Alexandru-Paul ½ – ½ Szebeni-Janosi Pal 16
13 18 Szakats Stefan 1 – 0 Mitrescu Mircea 31
14 24 Palamar Theodor 3 ½ – ½ Szilveszter Sandor 32
15 23 Rosca Grigore 3 0 – 1 1 Egli Ioan 25
16 26 Filip Matei 1 – 0 1 II Raduly Stefan 29

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. Name FED Rtg Club/City Pts. TB1 TB2 TB3
1 FM Baratosi Daniel ROU 2413 Css Tg Mures 8,0 38,0 43,25 0,0
2 Vasile Teodora ROU 1983 Clubul Sportiv Otopeni 7,0 34,0 30,25 0,0
3 Dulman Egmond-Gabriel ROU 2100 Csu Ploiesti 6,0 37,0 31,75 0,0
4 Voda Costel ROU 1979 Cs Caissa Miercurea Ciuc 5,5 38,5 27,50 0,0
5 Kiraly Ferenc AUT 1941 AUSTRIA 5,5 37,0 29,25 0,0
6 Dicu Razvan-Stefan ROU 2126 Cs Otopeni 5,5 35,5 26,75 0,0
7 Dobre Florin-Iulian ROU 1969 Clubul Sportiv Otopeni 5,5 35,0 25,75 0,0
8 Vajda Albert ROU 2196 Cs Caissa Miercurea Ciuc 5,5 35,0 25,75 0,0
9 Palamar Cristian ROU 2105 Clubul Sportiv Otopeni 5,5 33,5 24,50 0,0
10 Adam Andrea ROU 1916 Css Odorheiu Secuiesc 5,5 33,5 21,50 0,0
11 Costiuc Ioan ROU 1892 Cs Sig-Mar Sighetu Marmat 5,0 30,5 18,75 0,5
12 Osvath Zoltan ROU 1903 Cs Sah Club Potaissa Turd 5,0 30,0 19,75 0,5
13 Tamas Szilard ROU 1789 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,5 35,0 20,50 0,0
14 Clotan Marius ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,5 33,0 21,00 0,0
15 Ghinea Constantin ROU 1786 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,5 32,5 19,25 0,0
16 I Antal Istvan ROU 600 Cs Crisul Oradea 4,5 32,5 18,25 0,0
17 Szakats Stefan ROU 1854 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,5 32,0 18,25 0,0
18 Darvas Ignatie ROU 1824 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,5 31,0 15,00 0,0
19 FM Georgescu Gabriel-Ioan ROU 2023 Acs De Sah Apa Nova Bucur 4,5 30,0 17,75 0,0
20 Szebeni-Janosi Pal ROU 1867 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,0 33,5 16,25 0,0
21 Zarnescu Marius ROU 1856 Acs Realitatea Husi 4,0 31,0 14,75 0,0
22 Cosmulescu Alexandru-Paul ROU 1819 Clubul Central De Sah Buc 4,0 24,5 10,75 0,0
23 Andrei Gheorghe ROU 1986 Cs Caissa Miercurea Ciuc 3,5 31,5 13,25 0,0
24 Mitrescu Mircea ROU 401 Cs Petrom Flacara Moreni 3,5 30,0 13,50 0,0
25 I Dombi Levente ROU 685 Cs Caissa Miercurea Ciuc 3,5 30,0 9,75 0,0
26 Szabo Zoltan HUN 1988 UNGARIA 3,5 29,0 13,50 0,0
27 Filip Matei ROU 1702 Clubul Sportiv Otopeni 3,5 27,5 9,00 0,0
28 Palamar Theodor ROU 1725 Clubul Sportiv Otopeni 3,5 24,0 8,50 0,0
29 Szilveszter Sandor ROU 401 Cs Lacul Ursu Sovata 3,0 24,5 7,25 0,5
30 Rosca Grigore ROU 1738 Cs Sissa Constanta 3,0 23,5 8,00 0,5
31 Egli Ioan ROU 1715 Cs De Sah Lia Brasov 2,0 26,0 6,25 0,0
32 II Raduly Stefan ROU 518 Acs Cavalerul Sf Gheorghe 1,0 25,5 2,00 0,0

XII. Bancpost – B tournament

castigatorii_Turneu B _bancpost09

Pairings/Results

Round 9 on 2009/08/16 at 09.00

Bo. No. Name Pts. Result Pts. Name No.
1 1 I Miroi Robert-Andrei ½ – ½ II Ciocanaru Andrei 4
2 13 III Toth Botond-Artur 1 – 0 6 III Olteanu Eduard-Cristian 15
3 17 III Chirila Alexandru 6 1 – 0 5 II Cotarlan Codrin 2
4 14 II Varga Adrienn 5 0 – 1 II Turcuman Dragos-Mihai 12
5 6 I Henchel Ana-Maria-Cristina 5 1 – 0 5 II Zlatea Cezar-Stelian 3
6 25 Benedek Istvan 5 1 – 0 5 I Bracacescu Raluca-Veronica 5
7 8 III Druica Alexandru-George 1 – 0 III Ungureanu-Vranceanu George 18
8 21 Torok David 4 ½ – ½ 4 II Mihaly Zsolt 7
9 29 Kovacs Alpar 4 0 – 1 4 III Kristo Roland 9
10 10 III Oros Vlad-Dragos 4 0 – 1 4 III Ene Cosmin-Mihai 19
11 16 II Rancz Mate 4 ½ – ½ 4 III Rancz Balint 11
12 20 Chirila Catalin 0 – 1 4 Domokos Edwin 26
13 35 Vasloban Catalina-Maria 0 – 1 Florea Teodor 27
14 28 Iftimie Dragos-Ionut 3 1 – 0 3 Avram Ioan 23
15 34 Suciu Marius 3 1 – 0 3 Baratosi Andras-David 24
16 33 Rozs-Medve Mark 3 ½ – ½ Muresan Vlad-Ioan 31
17 32 Peter Balint 1 0 – 1 2 Kovacs Bence 30
18 22 Antal David 3 1 bye

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. Name FED Rtg Club/City Pts. TB1 TB2 TB3
1 I Miroi Robert-Andrei ROU 740 Acs De Sah Apa Nova Bucur 7,0 39,5 38,00 0,5
2 III Chirila Alexandru ROU 436 Cs Caissa Miercurea Ciuc 7,0 39,0 36,25 0,5
3 II Turcuman Dragos-Mihai ROU 469 Acs De Sah Apa Nova Bucur 6,5 40,5 36,25 0,5
4 III Toth Botond-Artur ROU 468 Css Odorheiu Secuiesc 6,5 39,5 32,75 0,5
5 II Ciocanaru Andrei ROU 596 Cs Dinamo Bucuresti 6,0 38,0 29,00 0,0
6 III Olteanu Eduard-Cristian ROU 461 Cs Caissa Miercurea Ciuc 6,0 37,5 24,50 0,0
7 Benedek Istvan ROU 401 Css Odorheiu Secuiesc 6,0 37,0 30,50 0,0
8 I Henchel Ana-Maria-Cristina ROU 571 Acs De Sah Apa Nova Bucur 6,0 37,0 29,50 0,0
9 III Druica Alexandru-George ROU 495 Asc Hidrocon Bacau 5,5 33,5 24,25 0,0
10 II Cotarlan Codrin ROU 795 Cs Sig-Mar Sighetu Marmat 5,0 41,0 24,50 0,0
11 III Kristo Roland ROU 489 Cs Caissa Miercurea Ciuc 5,0 37,0 23,50 0,0
12 I Bracacescu Raluca-Veronica ROU 577 Acs De Sah Apa Nova Bucur 5,0 35,5 24,00 0,0
13 II Varga Adrienn ROU 463 Css Odorheiu Secuiesc 5,0 34,5 19,50 0,0
14 II Zlatea Cezar-Stelian ROU 684 Css Nr 2 Bucuresti 5,0 34,0 19,50 0,0
15 III Ene Cosmin-Mihai ROU 415 Cs Caissa Miercurea Ciuc 5,0 31,0 19,00 0,0
16 Domokos Edwin ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 5,0 26,5 12,50 0,0
17 II Mihaly Zsolt ROU 563 Css Odorheiu Secuiesc 4,5 35,5 19,25 0,0
18 III Rancz Balint ROU 470 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,5 34,0 20,25 0,0
19 III Ungureanu-Vranceanu George ROU 424 Asc Hidrocon Bacau 4,5 32,5 18,00 0,0
20 II Rancz Mate ROU 456 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,5 29,5 15,75 0,0
21 Torok David ROU 408 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,5 29,5 15,25 0,0
22 Florea Teodor ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,5 27,0 15,25 0,0
23 III Oros Vlad-Dragos ROU 481 Css Tg Mures 4,0 35,0 17,00 0,0
24 Iftimie Dragos-Ionut ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,0 26,0 14,75 0,0
25 Antal David ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,0 26,0 12,50 0,0
26 Suciu Marius ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,0 25,5 15,00 0,0
27 Kovacs Alpar ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 4,0 25,0 10,00 0,0
28 Vasloban Catalina-Maria ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 3,5 32,5 15,00 0,0
29 Chirila Catalin ROU 409 Cs Caissa Miercurea Ciuc 3,5 29,0 13,00 0,0
30 Rozs-Medve Mark ROU 401 Css Odorheiu Secuiesc 3,5 24,0 8,75 0,0
31 Avram Ioan ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 3,0 28,5 6,00 0,0
32 Baratosi Andras-David ROU 401 Css Tg Mures 3,0 27,0 6,00 0,0
33 Muresan Vlad-Ioan ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 3,0 23,5 8,50 0,0
34 Kovacs Bence ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 3,0 22,0 7,50 0,0
35 Peter Balint ROU 401 Css Odorheiu Secuiesc 1,0 23,0 4,50 0,0

XII. Bancpost – C tournament

castigarori_turn C_Bancpost09

Round 10 on 2009/08/16 at 09.00
Bo. No. Name Result Name No.
1 6 Suciu Lidia 0 – 1 I Camarascu Radu-Stefan 3
2 2 Nagy Zoltan 0 – 1 I Henchel Alexandru-Cristian 4
3 1 III Vasloban Catalin-Ilie 0 – 1 II Orban Laszlo 5

Final Ranking after 10 Rounds

Rk. Name FED Rtg Club/City Pts. TB1 TB2 TB3
1 I Henchel Alexandru-Cristian ROU 704 Acs De Sah Apa Nova Bucur 8,0 29,00 1,0 6
2 I Camarascu Radu-Stefan ROU 752 Csu Brasov 8,0 29,00 1,0 6
3 II Orban Laszlo ROU 536 Css Odorheiu Secuiesc 7,0 26,50 0,0 4
4 Nagy Zoltan ROU 401 Css Odorheiu Secuiesc 4,0 8,00 0,0 3
5 III Vasloban Catalin-Ilie ROU 428 Cs Caissa Miercurea Ciuc 3,0 5,50 0,0 2
6 Suciu Lidia ROU 401 Cs Caissa Miercurea Ciuc 0,0 0,00 0,0 0

Final Ranking crosstable after 10 Rounds

Rk. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts. TB1 TB2 TB3
1 I Henchel Alexandru-Cristian 704 ROU *** ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1 1 1 8,0 29,00 1,0 6
2 I Camarascu Radu-Stefan 752 ROU ½ ½ *** ½ ½ 1 1 1 1 1 1 8,0 29,00 1,0 6
3 II Orban Laszlo 536 ROU ½ ½ ½ ½ *** ½ 1 ½ 1 1 1 7,0 26,50 0,0 4
4 Nagy Zoltan 401 ROU 0 0 0 0 ½ 0 *** ½ 1 1 1 4,0 8,00 0,0 3
5 III Vasloban Catalin-Ilie 428 ROU 0 0 0 0 ½ 0 ½ 0 *** 1 1 3,0 5,50 0,0 2
6 Suciu Lidia 401 ROU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 *** 0,0 0,00 0,0 0

Concursul de Dezlegari

Dezlegari- copii

Turneul Bancpost 2009 – dezlegari copii
Loc Nume Club timp puncte
1 Oros Vlad-Dragos CSS Tg.Mures 35 25
2 Zlatea Cezar CSS 2 Bucuresti 18 15 U8
3 Cotarlan Codrin CS Sigmar Sighetu Marmatiei 45 15 U8
4 Druica Alexandru-George Sah Club Hidrocon Bacau 58 15
5 Rozs-Medve Mark Css Odorheiu Secuiesc 59 11
6-7 Florea Teodor CS Caissa Miercurea Ciuc 60 10 U8
6-7 Ungureanu-Vranceanu George CS Caissa Miercurea Ciuc 60 10
8 Vasloban Maria Catalina CS Caissa Miercurea Ciuc 53 6
9 Kristo Roland CS Caissa Miercurea Ciuc 32 5
10 Chirila Catalin CS Caissa Miercurea Ciuc 40 5
11 Baratosi David CSS Tg.Mures 48 5
12 Peter Balint Css Odorheiu Secuiesc 26 0
Arbitru,
Dinu-Ioan Nicula

Proba dezlegari juniori

Turneul Bancpost 2009 – dezlegari juniori
Loc Nume Club timp puncte
1 Cosmulescu Alexandru-Paul Clubul Central de sah Bucuresti 67 19
2 Zlatea Cezar CSS 2 Bucuresti 44 16 U12
3 Ciocanaru Andrei CS Dinamo 70 15 U12
4 Chirila Alexandru CS Caissa Miercurea Ciuc 57 12.5 U12
5 Camarascu Radu CSU Brasov 61 10.5
6 Toth Botond Arthur Css Odorheiu Secuiesc 72 10.5
7 Henchel Ana Maria ACS Sah Apa Nova Bucuresti 75 10
8 Varga Adrienn Css Odorheiu Secuiesc 62 8.5
9 Nagy Zoltan Css Odorheiu Secuiesc 74 8
10 Oros Vlad Dragos CSS Tg Mures 27 5.5
11 Ene Cosmin-Mihai CS Caissa Miercurea Ciuc 35 5.5
12 Miroi Robert ACS Sah Apa Nova Bucuresti 60 5.5
13 Vasloban Catalin CS Caissa Miercurea Ciuc 68 5.5
14 Mihaly Zsolt Css Odorheiu Secuiesc 74 5.5
15 Henchel Alexandru ACS Sah Apa Nova Bucuresti 75 5.5
16 Cotarlan Codrin CS Sigmar Sighetu Marmatiei 65 5
17 Bracacescu Raluca ACS Sah Apa Nova Bucuresti 75 5
18 Olteanu Eduard-Cristian CS Caissa Miercurea Ciuc 50 0.5
19 Suciu Marius CS Caissa Miercurea Ciuc 71 0.5

Proba dezlegari  seniori

Turneul Bancpost 2009 – dezlegari open
Loc Nume Club timp puncte
1 Dicu Razvan-Stefan CS Otopeni 90 21
2 Baratosi Daniel CSS Tg.Mures 90 20
3 Dulman Egmond-Gabriel CSU Ploiesti 90 15
4-5 Adam Andrea Css Odorheiu Secuiesc 90 11
4-5 Voda Costel CS Caissa Miercurea Ciuc 90 11
6-7 Dobre Florin-Iulian CS Otopeni 90 10
6-7 Baratosi Iosif-Gavril ACS Mures 2004 Tg.Mures 90 10
8 Orban Laszlo Css Odorheiu Secuiesc 90 9.5
9 Berszan Peter CS Caissa Miercurea Ciuc 75 7.5
10 Vasile Teodora CS Otopeni 89 7.5
11 Gered Gyula CS Caissa Miercurea Ciuc 90 6
12-13 Tamasz Szilard CS Caissa Miercurea Ciuc 90 5
12-13 Palamar Theodor CS Otopeni 90 5
14 Voiculescu Florin CS Uztel Ploiesti 90 1
15 Nagy Istvan Attila CS Tinerii Maestri Bucuresti 90 1
16 Suciu Lidia CS Caissa Miercurea Ciuc 90 0.5
17 Fodor Mihai 50 0
18 Andre Matyas CS Caissa Miercurea Ciuc 90 0
Arbitru,
Dinu-Ioan Nicula

final

Turneul Bancpost 2009 – dezlegari copii
Loc Nume Club timp puncte
1 Oros Vlad-Dragos CSS Tg.Mures 35 25
2 Zlatea Cezar CSS 2 Bucuresti 18 15 U8
3 Cotarlan Codrin CS Sigmar Sighetu Marmatiei 45 15 U8
4 Druica Alexandru-George Sah Club Hidrocon Bacau 58 15
5 Rozs-Medve Mark Css Odorheiu Secuiesc 59 11
6-7 Florea Teodor CS Caissa Miercurea Ciuc 60 10 U8
6-7 Ungureanu-Vranceanu George CS Caissa Miercurea Ciuc 60 10
8 Vasloban Maria Catalina CS Caissa Miercurea Ciuc 53 6
9 Kristo Roland CS Caissa Miercurea Ciuc 32 5
10 Chirila Catalin CS Caissa Miercurea Ciuc 40 5
11 Baratosi David CSS Tg.Mures 48 5
12 Peter Balint Css Odorheiu Secuiesc 26 0
Arbitru,
Dinu-Ioan Nicula

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s