Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Stiri din sah – 24 de ore din 24 de ore – Joi 27 august

Posted by ceausescuiulian on August 27, 2009

Update 22,50
8. Open Montreal, editia 10 se va desfasura in perioada 27 august – 07 septembrie
Participants
Etienne Bacrot GM 2721 FRA
Alexander Onischuk GM 2699 USA
Arkady Naiditsch GM 2697 GER
Alexander Moiseenko GM 2682 UKR
Sergei Tiviakov GM 2674 NED
Yuri Shulman GM 2648 USA
Varuzhan Akobian GM 2626 USA
Anton Kovalyov GM 2571 ARG
Mark Bluvshtein GM 2558 CAN
Sebastien Maze GM 2546 FRA
T. Roussel-Roozmon MI 2487 CAN
Vinay Bhat GM 2473 USA
Round 1 parings 2009/08/27

E. Bacrot – S. Maze
S. Tiviakov – A. Kovalyov
T. Roussel-Roozmon – V. Akobian
V. Bhat – A. Onischuk
Y. Shulman – A. Naiditsch
M. Bluvshtein – A. Moiseenko

Update 22,42

7.Malaysia Open, runda 7: Conduce chinezul Yu Yangyi cu 6p din 7 runde

Standings after round 7 leading players
Yu Yangyi 6
GM Ghaem Maghami Ehsan 5.5
GM Negi Parimarjan 5.5
Senador Emmanuel 5.5
GM Nguyen Ngoc Truong Son 5.5
GM Laylo Darwin 5.5
GM Li Chao b, 5
GM Rahman Ziaur 5
Gao Rui 5
IM Dableo Ronald 5
IM Sriram Jha 5
GM Iuldachev Saidali 5
Yu Lie 5
GM Megaranto Susanto 5

Update 22,30

6.Open Internacional de Sants, Hostafrancs i la Bordeta: Brazilianul Fier tare ca fierul dupa 6 runde, 6 puncte!

Clasificación tras la ronda 6

Rk. 0 0 Nombre Gr FED Elo EloN Club/Ciudad Pts. Des 1 Des 2 Des 3
1 BRA GM Fier Alexandr 2581 BRA 2604 0 Scc Sabadell 6,0 16,5 24,0 21,0
2 MEX GM Gonzalez Garcia Jose 2567 MEX 2509 2516 Uga 5,5 17,0 25,0 19,5
3 CUB FM Martinez Duany Lelys Stanley CUB 2507 0 5,5 14,5 21,5 18,5
4 ESP IM Ipatov Alexander 2497 ESP 2454 2495 Barberà 5,0 17,5 25,0 19,5
5 COL GM Cuartas Jaime Alexander 2510 COL 2521 2497 Montcada 5,0 16,5 24,0 19,0
6 RUS GM Grigoriants Sergey RUS 2564 0 5,0 16,5 23,0 19,0
7 CUB GM Almeida Quintana Omar 2523 CUB 2524 2505 Scc Sabadell 5,0 16,0 23,5 19,5
8 POL GM Krasenkow Michal POL 2631 0 5,0 16,0 23,5 18,0
9 GER GM Kunin Vitaly GER 2532 0 5,0 15,5 23,5 18,5
10 GEO IM Matnadze Ana 2441 GEO 2413 2416 Barberà 5,0 15,0 22,5 18,0
11 ISR IM Caspi Israel ISR 2417 0 Beer Sheva 5,0 15,0 21,5 19,0
12 ESP IM Alonso Rosell Alvar 2479 ESP 2461 2428 Gerunda 5,0 14,5 20,5 17,0
13 FRA IM Fargere Francois FRA 2480 0 5,0 13,5 21,5 17,5
14 GER FM Strunski Andreas GER 2413 0 Stuttgarter SF 5,0 13,5 21,5 17,5
15 CUB FM Bacallao Alonso Yusnel CUB 2467 0 5,0 13,5 20,5 17,0
16 SWE GM Karlsson Lars 2482 SWE 2468 2474 Sitges 5,0 13,5 19,5 17,0
17 ESP IM Vila Gazquez Xavier 2482 ESP 2457 2441 Uga 5,0 13,0 18,5 18,0
18 UKR GM Pogorelov Ruslan UKR 2441 2440 5,0 12,5 19,0 16,0
19 RUS GM Ikonnikov Vyacheslav RUS 2556 0 4,5 17,5 26,0 19,0
20 CUB FM Douriet Duany Alexis CUB 2306 0 4,5 17,0 24,0 18,0
21 PER Cruz Jonathan PER 2292 0 4,5 16,5 24,5 17,5
22 ESP IM Larino Nieto David ESP 2455 2462 4,5 16,0 25,0 18,5
23 UKR GM Solodovnichenko Yuri 2588 UKR 2596 2587 Figueres 4,5 16,0 23,0 17,0
24 FRA IM Bergez Luc FRA 2371 0 Evry grand roque 4,5 15,5 22,0 19,0
25 PER IM Cruz Cristhian 2537 PER 2525 2513 Scc Sabadell 4,5 15,0 24,0 18,5
26 ESP GM Narciso Dublan Marc 2563 ESP 2553 2542 Montcada 4,5 13,5 20,5 16,5
27 FRA IM Giffard Nicolas FRA 2357 0 Nancy 4,5 13,0 20,5 16,5
28 ITA IM Lanzani Mario ITA 2361 0 ASA Ancona 4,5 13,0 19,0 17,5
29 FRA FM Gachet Sebastien FRA 2330 0 4,5 13,0 19,0 15,0
30 GEO WGM Guramishvili Sopiko 2335 GEO 2339 2310 Peona i peó 4,5 12,5 20,0 15,5

Emparejamientos/Resultados

6. Ronda el 2009/08/26 a las 16:30

M. No. 0 0 Nombre Pts. Resultado Pts. 0 Nombre 0 No.
1 13 PER IM Cruz Cristhian 0 – 1 5 GM Fier Alexandr BRA 2
2 28 ESP IM Ipatov Alexander ½ – ½ GM Grigoriants Sergey RUS 4
3 18 CUB FM Martinez Duany Lelys Stanley 1 – 0 GM Ikonnikov Vyacheslav RUS 6
4 14 CUB GM Almeida Quintana Omar ½ – ½ IM Fargere Francois FRA 21
5 15 COL GM Cuartas Jaime Alexander ½ – ½ IM Caspi Israel ISR 35
6 17 MEX GM Gonzalez Garcia Jose 1 – 0 IM Bergez Luc FRA 44
7 33 GER IM Grafl Florian 4 0 – 1 4 GM Krasenkow Michal POL 1
8 36 PER FM Cruz Filemon 4 0 – 1 4 GM Kunin Vitaly GER 11
9 12 ESP IM Alsina Leal Daniel 4 0 – 1 4 IM Matnadze Ana GEO 37
10 38 GER FM Strunski Andreas 4 1 – 0 4 IM Reinaldo Castineira Roi ESP 19
11 22 SWE GM Karlsson Lars 4 1 – 0 4 FM Perez Mitjans Orelvis CUB 41
12 42 FRA FM Picard Romain 4 0 – 1 4 FM Bacallao Alonso Yusnel CUB 23
13 24 ESP IM Alonso Rosell Alvar 4 1 – 0 4 FM Lorenzo De La Riva Lazaro ESP 57
14 54 CUB FM Larduet Despaigne Carlos 4 0 – 1 4 IM Vila Gazquez Xavier ESP 25
15 66 CUB FM Douriet Duany Alexis 4 ½ – ½ 4 IM Larino Nieto David ESP 27
16 72 ESP FM Mestre Bellido Hector 4 0 – 1 4 GM Pogorelov Ruslan UKR 29
17 3 UKR GM Solodovnichenko Yuri 1 – 0 4 cm Sabria Batlle Pol ESP 91
18 60 FRA FM Gachet Sebastien 1 – 0 IM Milov Leonid GER 5
19 7 ESP GM Narciso Dublan Marc 1 – 0 FM Arias Boo Guillermo ESP 61
20 68 CZE FM Kubecka David 0 – 1 GM Lemos Damian ARG 9

Update 21.09

5.Open Lakitelek , copii

Rank Name Flags Score M/F Rating TPR W-We 1 2 3 4 5 6
1 Juhász Bence (Zenta) Zenta 4.5 M 1885 1866 -0.04 + 1 1 ½ 1
2 Lőrincz Renáta Tornyos 4.5 F 1684 2002 +0.83 1 1 1 ½ 1
3 Jakab Benjámin Monospetri 3.5 M 1733 1480 -0.67 1 1 0 ½ 1
4 Fetter Dénes Km 3.5 M 0 998 0 0 ½ 1 1 1
5 Juhász Bence (Bugac) Bugac 3.0 M 1661 1616 -0.12 1 1 ½ ½ 0
6 Bosznai Bence Knzs 3.0 M 0 1050 0 1 0 1 1 0
7 Csengeri Dávid Margitta 3.0 M 0 0 0 0 0 1 1 1
8 Juhász Péter Csongrád 3.0 M 0 949 0 1 0 0 1 1
9 Nagy Noémi 211Sn 3.0 F 0 1074 1074 1 1 0 1 0
10 Balázs Bettina Knzs 2.5 F 0 1504 0 1 0 ½ 0 1
11 Csúri Dániel Obecse 2.0 M 0 0 0 0 0 0 + 1
12 Horváth Ádám Csongrád 2.0 M 0 926 0 0 1 1 0 0
13 Juhász Csaba Knzs 2.0 M 0 0 0 0 + 1 0 0
14 Kiss Tamás T Knzs 2.0 M 0 926 0 1 0 0 1 0
15 Jakab Kincső Monospetri 1.5 F 0 0 0 0 ½ 0 0 +
16 Domonkos Szabolcs Knzs 1.0 M 0 0 0 0 1 0 0 0
17 Fodor Enikő Erdőkertes 1.0 F 0 949 0 0 0 + 0 0

Update 20,39

4.Ungaria, Open Lakitelek: Zece jucatori romani in Ungaria

Rating Results Table after round 8 of XIV. Sakkozo Magyarok World Meeting
 nr Name                       Fed T  rating  Rat-ID  tot  Rc   N  W    W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1 Reiss, Tibor               HUN IM  2414   718297  7.0 2149  8  7   +0.47
  2 Lengyel, Ferenc            HUN FM  2265   717258  6.0 2100  8  6   +0.38
  3 Darazs, Zoltan             HUN     2250   717576  5.5 2051  8  5.5 -0.49
  4 Kajari, Istvan             SRB     2233   925128  5.5 2025  7  5.5 +0.21
  5 Levay, Sorin               ROU     2209  1206354  5.5 2128  8  5.5 +0.70
  6 Domany, Zsofia             HUN WIM 2195   932353  6.5 2102  8  6.5 +1.57
  7 Reiss, Attila              HUN     2188   717657  5.5 2120  8  5.5 +0.84
  8 Varadi, Laszlo             SRB     2156   933562  4.0 1952  8  4   -2.02
  9 Dolnik, Attila             SVK     2155 14906589  5.0 1994  8  5   -0.67
 10 Adzic, Slobodan            MNE FM  2154   723886  5.5 2014  7  4.5 -0.23
 11 Varga, Klara               HUN WFM 2118   733210  5.5 2070  8  5.5 +1.04
 12 Barczi, Tibor              SVK     2115 14907151  6.0 2019  8  6   +1.04
 13 Keresztes, Mark            HUN     2108   724939  4.0 1968  8  4   -1.41
 14 Kosa, Jeno                 SRB     2104   909742  5.0 2083  7  4   +0.36
 15 Pal, Imre                  HUN     2102   703656  5.5 2150  7  4.5 +1.47
 16 Csuri, Szilveszter         SRB     2097   933031  5.5 1926  8  5.5 -0.27
 17 Follert, Iuliu             ROU     2093  1207458  5.0 1911  8  5   -0.80
 18 Szlabey, Geza              HUN     2090   702277  5.0 1980  8  5   -0.07
 19 Szatmary, R. Jozsef        UKR     2085 14109280  4.5 2008  8  4.5 -0.26
 20 Szabados, Karoly           SRB     2077   725927  5.5 2034  7  5   +1.17
 21 Kovac, Zoltan              SRB     2067   930229  5.0 1973  8  5   +0.07
 22 Kemeny, Csaba              HUN     2050   726230  4.5 1935  7  3.5 -1.01
 23 Sakic, Lorand              SRB     2030   937622  4.5 1959  8  4.5 -0.17
 24 Muller, Wilhelm            ROU     2025  1205676  4.5 2015  8  4.5 +0.45
 25 Hajagos, Janos             HUN     2018   719749  5.0 2003  8  5   +0.80
 26 Palasti, Ferenc            HUN     2018   709239  4.0 1896  8  4   -1.22
 27 Kovacs, Zoltan             HUN     2016   724769  3.0 1899  5  2   -1.21
 28 Urban, Gabor               SVK     2013 14911574  5.5 1959  8  5.5 +1.02
 29 Papp, Laszlo               SRB     2004   930482  3.5 1816  6  3   -1.40
 30 Kulmany, Istvan Mihaly     HUN     1999   739367  4.5 2000  6  3.5 +0.55
 31 Kaszas, Viktor             SRB     1989   911038  4.5 2008  6  2.5 -0.36
 32 Polner, Iosif              ROU     1984  1207148  4.5 2086  6  3   +0.80
 33 Donko, Matyas              HUN FM  1980   716812  4.0 1970  7  3   -0.57
 34 Agoston, Aron              SRB     1980   910635  4.5 2106  7  3.5 +1.18
 35 Csavajda, Peter            HUN     1979   730890  4.5 1957  7  4.5 +0.80
 36 Pall, Eva-Boglarka         ROU     1975  1212958  4.5 2037  6  2.5 +0.01
 37 Boza, Bela                 SRB     1971   934437  4.0 1834  6  3   -1.02
 38 Bodnar, Gabor              SVK     1961 14919222  4.0 1877  7  3   -1.26
 39 Bicskei, Mihaly            SRB     1959   925080  4.5 1911  7  3.5 -0.37
 40 Nagy, Jozsef               HUN     1956   727059  4.0 2072  6  2   -0.07
 41 Farkas, Gabor              HUN     1953   738158  4.5 1905  6  3.5 +0.18
 42 Mocza, Attila              HUN     1934   734276  4.0 1905  7  3.5 -0.23
 43 Sakic, Simeon              SRB     1933   933295  4.5 2110  7  3.5 +1.59
 44 Tallos, Emil               HUN     1919   744921  3.5 1902  5  1.5 -1.06
 45 Agoston, Adam              SRB     1909   910600  4.0 2020  7  3   +0.56
 46 Meszaros, Vilmos           HUN     1907   747742  4.0 1962  7  3   -0.05
 47 Bona, Zoltan               SVK     1896 14913011  4.0 1912  5  3   +0.58
 48 Molnar, Gabor Roland       SRB     1892   911178  4.0 1860  6  2.5 -0.73
 49 Nagy, Attila               SVK     1883 14913119  5.0 1977  7  4   +1.31
 50 Juhasz, Barbara            HUN     1871   743585  4.5 1847  8  4.5 +0.30
 51 Papp, Zoltan               HUN     1859   744360  3.5 1896  8  3.5 -0.12
 52 Lorincz, Laszlo            SRB     1855   739138  3.0 1874  6  1.5 -1.38
 53 Racz, Judit                HUN     1846   727270  3.0 1759  4  2   -0.42
 54 Szeles, Ambrus             SRB     1841   932671  4.0 1962  7  3   +0.58
 55 Bodnar, Geza               SVK     1839 14912635  3.0 1902  4  0   -1.70
 56 Jokman, Andras             SVK     1836 14919230  3.0 1756  6  2   -1.61
 57 Lelkes, Bela               SVK     1829 14910870  4.0 1872  7  3   -0.06
 58 Juhasz, Karoly             HUN     1800   734250  3.5 1918  7  2.5 +0.03
 59 Varga, Laszlo J            SRB     1799   911283  3.0 1834  6  1.5 -1.21
 60 Bukkos, Akos               HUN     1794   737402  3.5 2025  5  1   -0.09
 61 Gera, Mihaly               HUN     1788   743275  4.0 1966  6  2   +0.37
 62 Szalaji, Renata            HUN     1777   721018  4.0 2010  7  3   +1.51
 63 Irimias, Robert            ROU     1765  1210858  3.5 1968  8  3.5 +1.50
 64 Lenkei, Robert             HUN     1759   742376  3.5 1780  3  1.5 +0.06
 65 Dan, Francisc              ROU     1755  1212923  3.0 2012  5  0.5 -0.46
 66 Kovacs, Sandor             HUN     1744   723843  1.0 1900  4  0   -1.27
 67 Zsigrai, Eszter            HUN     1731   724092  3.5 1824  4  1   -0.54
 68 Berta, Sandor              HUN     1638   713775  3.5 1979  4  0.5 +0.03
 69 Kormanyos, Akos            SRB     1629   911062  2.5 1901  5  0.5 -0.37
 70 Varga, Ferenc              HUN     1626   724050  2.5 1845  7  1.5 -0.17
 71 Tyukodi, Petra             ROU     1616  1221094  3.0 1914  6  2   +1.09
 72 Zsigrai, Ildiko Klara      HUN     1562   745278  4.0 1853  7  3   +1.90
 73 Zsigrai, Sara              HUN     1553   724106  4.0 1814  6  2.5 +1.36
 74 Shan, He Jia               CHN     1467   700401  2.5 1790  6  0.5 -0.28
 75 Adzic, Anna                SRB     0000   942740  2.5 1771  5  1.5  1622
 76 Benke, Andras              HUN     0000    25376  3.5 1924  8  3.5  1881
 77 Csavajda, Pal              HUN     0000   742856  2.5 1793  6  1.5  1600
 78 Farkas, Sandor             SRB     0000   910848  0.5    0  2  0   0
 79 Jakab, Zsolt               ROU     0000           3.0 1851  6  2    1726
 80 Konfar, Jozsef             HUN     0000   750565  0.0    0  1  0   0
 81 Lelkes, Gejza              SVK     1782 14910888  1.5 1846  3  0   -1.25
 82 Meszaros, Edmond Vilmos    HUN     0000   750336  3.5 1851  6  1.5  1658
 83 Nagy, Istvan               HUN     0000   744212  2.5 1785  6  1.5  1592
 84 Samu, Richard              HUN     0000   747254  2.5 1730  6  1.5  1537
 85 Sarnyai, Daniel            SRB     0000   931489  4.5 1880  8  4.5 +0.50
 86 Sinko, David               HUN     0000    27545  2.0 1833  4  0    1098
 87 Takacs, Imre               ROU     0000           4.0 1902  7  3    1852
 88 Tivadari, Attila           HUN     0000   755672  2.5 1763  7  1.5  1533
 89 Tuzes, Gyula               HUN     0000   747351  1.5 1702  5  0.5  1336
 90 Varga, Attila              HUN     0000   755940  2.0 1819  6  2    1694
 91 Kajari, Zoltan             SRB     0000   944530  2.0 1706  4  1    1513

Final

Rank Name Flags Score M/F Rating TPR W-We BH SB PS 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 IM Reiss, Tibor 130 7.0 M 2414 2485 +0.47 41.5 35.75 33.0 1 1 1 1 ½ 1 ½ 1
2 WIM Domany, Zsofia 130 6.5 F 2195 2353 +1.57 39.0 29.5 30.5 1 1 1 ½ 1 0 1 1
3 FM Lengyel, Ferenc 71 6.0 M 2265 2293 +0.38 40.5 29.25 27.5 1 ½ 1 1 ½ 0 1 1
4 Barczi, Tibor 186 6.0 M 2115 2212 +1.04 36.5 27.25 27.0 1 1 ½ ½ ½ ½ 1 1
5 Kajari, Istvan 069Zenta 5.5 M 2233 2255 +0.21 46.5 32.5 31.5 1 1 1 ½ ½ 1 ½
6 Levay, Sorin Szatm.nemeti 5.5 M 2209 2269 +0.70 44.0 28.75 29.5 1 1 1 ½ ½ 1 ½ 0
7 Pal, Imre 276 5.5 M 2102 2252 +1.47 44.0 25.25 29.0 1 1 + ½ ½ ½ 1 0
8 Reiss, Attila Km_Jena 5.5 M 2188 2261 +0.84 43.5 27.75 28.5 1 1 1 0 1 ½ 1 0
9 WFM Varga, Klara 296Fh 5.5 F 2118 2211 +1.04 41.5 26.25 28.0 1 1 1 ½ 0 1 ½ ½
10 Darazs, Zoltan 089Omoravica 5.5 M 2250 2192 -0.49 36.5 24.25 27.0 1 1 ½ ½ 1 ½ 0 1
11 FM Adzic, Slobodan 116 5.5 M 2154 2116 -0.23 36.5 23.25 26.0 1 ½ 1 1 0 ½ ½ 1
12 Csuri, Szilveszter Obecse 5.5 M 2097 2067 -0.27 36.0 25.0 22.5 1 0 1 ½ 0 1 1 1
13 Szabados, Karoly 106Omoravica 5.5 M 2077 2192 +1.17 34.0 20.75 25.5 1 ½ 1 0 1 1 0 1
14 Urban, Gabor 24Batorkeszi 5.5 M 2013 2100 +1.02 32.5 19.75 23.5 1 0 1 0 1 1 1 ½
15 Kosa, Jeno 106Omoravica 5.0 M 2104 2133 +0.36 42.5 22.0 26.0 1 + ½ ½ ½ 1 0 ½
16 Dolnik, Attila 186 5.0 M 2155 2089 -0.67 37.5 22.25 23.0 1 0 1 1 ½ 0 ½ 1
17 Szlabey, Geza 56 5.0 M 2090 2075 -0.07 36.5 20.75 25.0 1 1 0 ½ 1 ½ 1 0
18 Hajagos, Janos 98 5.0 M 2018 2098 +0.80 36.5 17.0 22.0 1 0 1 0 1 1 0 1
19 Kovac, Zoltan Bajmok 5.0 M 2067 2068 +0.07 35.5 20.5 24.5 1 1 0 ½ 1 ½ ½ ½
20 Follert, Iuliu SatuMare 5.0 M 2093 2006 -0.80 34.0 20.5 21.5 0 1 1 ½ ½ 1 0 1
21 Nagy, Attila 248 5.0 M 1883 2027 +1.31 32.5 16.25 20.5 0 1 0 1 1 1 ½ ½
22 Sakic, Simeon 211 4.5 M 1933 2110 +1.59 39.5 19.75 24.0 1 1 ½ 0 1 ½ 0 ½
23 Agoston, Aron 343 4.5 M 1980 2106 +1.18 39.0 21.0 23.5 1 1 0 ½ 1 0 1 0
24 Szatmary, R. Jozsef 319Munkács 4.5 M 2085 2051 -0.26 36.0 19.0 24.5 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0
25 Muller, Wilhelm SatuMare 4.5 M 2025 2058 +0.45 36.0 18.75 23.0 1 ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½
26 Kaszas, Viktor Zenta 4.5 M 1989 1951 -0.36 35.5 17.75 22.0 1 0 1 ½ ½ 1 0 ½
27 Kemeny, Csaba 106 4.5 M 2050 1935 -1.01 35.0 18.5 20.5 ½ 1 0 1 0 1 ½ ½
28 Pall, Eva-Boglarka 089SatuMare 4.5 F 1975 1980 +0.01 35.0 18.25 21.0 1 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½
29 Polner, Iosif SatuMare 4.5 M 1984 2086 +0.80 35.0 17.5 22.0 ½ 1 0 1 1 0 1 0
30 Sakic, Lorand 211 4.5 M 2030 2002 -0.17 34.0 15.5 23.0 1 1 0 1 0 ½ ½ ½
31 Bicskei, Mihaly Knzs 4.5 M 1959 1911 -0.37 33.0 15.75 20.0 1 0 ½ 1 0 ½ 1 ½
32 Juhasz, Barbara 276Bgc 4.5 F 1871 1890 +0.30 32.0 16.0 17.5 0 1 ½ 0 ½ 1 1 ½
33 Farkas, Gabor 276Km 4.5 M 1953 1962 +0.18 31.5 17.5 20.0 1 0 1 ½ 1 1 0
34 Csavajda, Peter 276 4.5 M 1979 2059 +0.80 31.0 16.5 20.5 1 ½ ½ 1 ½ 0 1
35 Kulmany, Istvan Mihaly 276Km 4.5 M 1999 2057 +0.55 30.0 14.75 22.0 0 1 1 ½ 1 ½ ½ 0
36 Sarnyai, Daniel Knzs 4.5 M 0 1923 +1.00 29.0 15.25 17.5 0 ½ ½ 1 1 0 ½ 1
37 Nagy, Jozsef 211 4.0 M 1956 1947 -0.07 36.0 16.5 20.5 1 ½ 0 1 0 1 ½ 0
38 Keresztes, Mark 276Km 4.0 M 2108 1968 -1.41 36.0 14.75 20.0 1 1 0 ½ 0 0 1 ½
39 Palasti, Ferenc 211 4.0 M 2018 1896 -1.22 35.5 16.25 20.0 1 0 ½ 1 ½ ½ 0 ½
40 FM Donko, Matyas 98 4.0 M 1980 1920 -0.57 35.5 14.25 19.0 1 0 1 ½ 0 ½ 0 1
41 Meszaros, Vilmos 220Kolozsv 4.0 M 1907 1912 -0.05 35.0 14.5 16.0 0 1 0 ½ 1 0 1 ½
42 Varadi, Laszlo 069Zenta 4.0 M 2156 1952 -2.02 34.5 16.75 20.5 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0 ½
43 Agoston, Adam 343 4.0 M 1909 1970 +0.56 34.5 15.75 21.0 1 0 1 ½ ½ ½ ½ 0
44 Szalaji, Renata 211 4.0 F 1777 1960 +1.51 33.0 14.0 19.0 0 1 1 ½ ½ 0 ½ ½
45 Bona, Zoltan 24 4.0 M 1896 1984 +0.58 32.5 18.5 14.5 ½ 1 1 0 1 ½
46 Molnar, Gabor Roland Zenta 4.0 M 1892 1803 -0.73 32.5 15.75 15.5 0 0 1 ½ 1 ½ ½ ½
47 Mocza, Attila 276 4.0 M 1934 1905 -0.23 31.0 14.25 19.0 ½ ½ 1 ½ 0 ½ ½ ½
48 Szeles, Ambrus Zenta 4.0 M 1841 1912 +0.58 30.5 13.25 17.5 ½ 1 0 0 ½ 1 ½ ½
49 Takacs, Imre Lugos 4.0 M 0 1852 1852 29.5 13.0 17.0 ½ 0 1 1 0 0 ½ 1
50 Lelkes, Bela OrechPoton 4.0 M 1829 1822 -0.06 29.5 12.0 15.0 0 1 ½ 0 0 1 ½ 1
51 Gera, Mihaly 295Kistelek 4.0 M 1788 1841 +0.37 29.5 11.75 17.0 0 1 0 1 ½ ½ ½ ½
52 Bodnar, Gabor Batka 4.0 M 1961 1827 -1.26 29.5 11.5 18.5 1 0 0 1 1 0 ½ ½
53 Boza, Bela 106Omoravica 4.0 M 1971 1834 -1.02 29.0 11.75 17.5 + 0 ½ 0 ½ 1 ½ ½
54 Zsigrai, Ildiko Klara 276Km 4.0 F 1562 1803 +1.90 26.0 10.0 13.0 0 0 0 1 1 1 0 1
55 Zsigrai, Sara 276Km 4.0 F 1553 1757 +1.36 25.0 10.25 11.0 0 0 0 ½ 1 ½ 1 1
56 Benke, Andras 104Orgov 3.5 M 0 1881 1881 34.0 13.25 15.5 1 ½ 0 0 0 1 0 1
57 Papp, Zoltan 276 3.5 M 1859 1853 -0.12 34.0 12.25 16.5 0 1 0 1 ½ ½ ½ 0
58 Irimias, Robert Oradea 3.5 M 1765 1925 +1.50 32.5 14.5 15.5 1 0 0 ½ ½ ½ ½ ½
59 Juhasz, Karoly 106 3.5 M 1800 1816 +0.03 31.5 10.0 14.5 0 1 ½ 0 0 1 ½ ½
60 Berta, Sandor 276Hl 3.5 M 1638 1657 +0.03 29.5 11.5 12.0 ½ 0 ½ 0 ½ 0 1 1
61 Tallos, Emil 280 3.5 M 1919 1753 -1.06 29.5 8.5 19.0 1 0 1 0 1 0 ½ 0
62 Papp, Laszlo Obecse 3.5 M 2004 1816 -1.40 29.0 12.0 15.0 ½ ½ ½ 0 0 1 ½ ½
63 Bukkos, Akos 343 3.5 M 1794 1785 -0.09 28.0 9.5 15.0 0 1 ½ ½ 0 ½ 0 1
64 Meszaros, Edmond Vilmos 220Kolozsv 3.5 M 0 1658 1658 26.5 9.0 12.5 0 0 ½ 1 ½ ½ 0 1
65 Zsigrai, Eszter 276Km 3.5 F 1731 1631 -0.54 25.5 10.0 11.0 0 0 1 0 ½ 0 1 1
66 Lenkei, Robert 280 3.5 M 1759 1780 +0.06 23.5 9.75 11.0 0 0 1 ½ 0 1 1
67 Kovacs, Zoltan 106 3.0 M 2016 1827 -1.21 37.5 15.5 19.0 1 0 + ½ 0 ½
68 Lorincz, Laszlo Tornyos 3.0 M 1855 1681 -1.38 35.0 10.25 14.5 0 1 0 1 0 ½ ½ 0
69 Varga, Laszlo J Ada 3.0 M 1799 1641 -1.21 32.5 10.25 14.5 0 ½ ½ 1 0 1 0 0
70 Tyukodi, Petra Margitta 3.0 F 1616 1789 +1.09 32.0 11.25 14.5 0 1 ½ ½ 0 0 1 0
71 Dan, Francisc SatuMare 3.0 M 1755 1646 -0.46 30.5 8.5 11.0 0 0 ½ 0 1 1 ½ 0
72 Jakab, Zsolt Monospetri 3.0 M 0 1726 1726 29.5 9.5 13.0 0 1 0 1 0 0 0 1
73 Jokman, Andras Batka 3.0 M 1836 1631 -1.61 29.5 9.25 12.5 0 0 1 1 0 0 ½ ½
74 Racz, Judit 106Km 3.0 F 1846 1759 -0.42 28.5 11.25 12.0 0 1 0 ½ ½ ½ ½
75 Bodnar, Geza Batka 3.0 M 1839 1167 -1.70 27.5 7.0 12.0 0 1 0 0 0 1 1 0
76 Kormanyos, Akos Zenta 2.5 M 1629 1535 -0.37 29.5 5.5 12.0 0 + 0 0 1 0 ½ 0
77 Varga, Ferenc 276 2.5 M 1626 1615 -0.17 28.5 6.5 10.5 0 0 1 0 1 0 0 ½
78 Shan, He Jia 296bp 2.5 F 1467 1389 -0.28 27.5 6.0 9.0 0 0 1 0 ½ 0 0 1
79 Tivadari, Attila 220 2.5 M 0 1533 1533 26.5 6.25 10.0 0 0 0 + ½ 1 0 0
80 Samu, Richard 106 2.5 M 0 1537 1537 25.0 7.0 8.5 0 0 ½ 1 0 1 0
81 Nagy, Istvan 98 2.5 M 0 1592 1592 25.0 6.25 8.0 0 0 0 1 1 ½ 0
82 Csavajda, Pal 206 2.5 M 0 1600 1600 23.5 5.75 8.0 0 0 1 ½ 0 0 1
83 Adzic, Anna 277 2.5 F 0 1622 1622 23.0 4.25 9.0 ½ 0 0 0 0 1 1 0
84 Kajari, Zoltan Zenta 2.0 M 0 1513 1513 24.0 7.0 11.0 + 0 0 1 0 0
85 Varga, Attila 220 2.0 M 0 1694 1694 24.0 5.0 8.0 0 1 0 0 0 0 0 1
86 Sinko, David 106 2.0 M 0 1098 1098 22.5 2.75 6.0 0 0 0 0 + 0 1 0
87 Lelkes, Gejza Orech-Potön 1.5 M 1782 1111 -1.25 22.5 1.25 5.5 0 0 0 ½ 0 + 0 0
88 Tuzes, Gyula 106Km 1.5 M 0 1336 1336 20.5 2.0 4.5 0 0 ½ 0 0 + 0
89 Kovacs, Sandor 106 1.0 M 1744 1165 -1.27 28.5 1.5 6.0 0 0 1 0 0 0 0 0
90 Farkas, Sandor Zenta 0.5 M 0 1824 0 37.0 16.25 4.5 ½ 0
91 Konfar, Jozsef 206 0.0 M 0 1245 0 36.5 16.0 0.0 0

Update 20,25

3.Premier Montenegro League: Levente Vajda a realizat numai 2,5 puncte din 7 runde.

Echipa Rudar la care evolueaza Levente, a terminat pe ultimul loc! La prima masa jucatorul roman a realizat o victorie, 3 remize, 3 infrangeri.

Ranking crosstable

Rk. Team 1 2 3 4 5 6 7 8 TB1 TB2 TB3
1 Elektroprivreda * 5 5 4 5 6 14 34,0 0
2 Buducnost * 4 4 3 11 26,0 0
3 Mimoza 1 * 4 4 4 4 10 23,0 0
4 Mornar 1 ½ 2 * 3 3 5 6 19,0 0
5 Ljubomir Djurdjic 2 2 3 * 3 3 5 21,0 0
6 Berane 1 2 2 3 3 * 3 3 4 17,0 0
7 Herceg Novi ½ 2 1 3 3 * 3 3 15,0 0
8 Rudar 0 3 2 ½ 3 3 * 3 13,0 0
Name Vajda Levente
Title GM
Starting rank 63
Rating 2564
Rating national 0
Rating international 2564
Ratingperformance 2444
FIDE rtg +/- -11,7
Points 2,5
Rank 39
Federation ROU
Ident-Number 0
Rd. SNo Name Rtg FED Pts. Res.
1 18 GM Ivanisevic Ivan 2629 SRB 6,0 w 0
2 43 GM Sedlak Nikola 2571 SRB 4,0 s 0
3 53 GM Pikula Dejan 2562 SRB 2,5 w ½
4 34 GM Lajthajm Borko 2484 SRB 3,0 s 0
5 28 IM Arsovic Zoran 2468 SRB 3,0 w ½
6 1 GM Savic Miodrag R 2535 SRB 2,0 w 1
7 10 GM Miladinovic Igor 2570 SRB 3,5 s ½

Update 20,22

2. KALAMARIA OPEN,runda 6: Alin Berescu pe locul3 cu 5p, iar Nevednicy pe 14 cu 4p

Pairings/Results

Round 6 on 2009/08/26 at 17:00

Bo. No. Name Pts. Result Pts. Name No.
1 8 GM Aroshidze Levan 0 – 1 GM Arun Prasad S 4
2 14 GM Berescu Alin 4 1 – 0 4 GM Iotov Valentin 2
3 18 GM Iskusnyh Sergei 4 ½ – ½ 4 GM Jaracz Pawel 6
4 20 IM Erdogdu Mert 4 ½ – ½ 4 IM Llaneza Vega Marcos 11
5 39 Inants Aghasi 4 0 – 1 4 IM Bromberger Stefan 12
6 1 GM Gelashvili Tamaz ½ – ½ 4 Galopoulos N 36
7 3 GM Nevednichy Vladislav ½ – ½ IM Shavtvaladze Nikoloz 22
8 7 GM Drazic Sinisa ½ – ½ IM Grigorov Grigor 16
9 35 Argiroudis Stamatis 0 – 1 GM Antic Dejan 10
10 15 GM Panchanathan Magesh Chandran 1 – 0 Kosmas-Lekkas Dimitiros 51
11 19 IM Pena Gomez Manuel ½ – ½ 3 IM Muzychuk Anna 5
12 9 IM Pavlovic Milos M 3 1 – 0 3 WGM Kadziolka Beata 32
13 13 GM Mastrovasilis Athanasios 3 1 – 0 3 Harakis Alexis M 34
14 17 IM Esen Baris 3 1 – 0 3 FM Mack Andrew L 37
15 21 GM Gutov Andrey 3 ½ – ½ 3 Exizoglou Dimitrios 38
16 23 IM Michiels Bart 3 1 – 0 3 Malikentzos Sotirios 46
17 25 IM Frhat Ali 3 ½ – ½ 3 Senlle Caride Miguel 48
18 27 Pavlidis Antonios 3 1 – 0 3 Skoulakis Charalambos 50
19 41 FM Franchini Gabriele 3 ½ – ½ 3 Markidis Konstantinos 28
20 31 Zakarian David 3 1 – 0 3 Konstantinidis Konstantinos 80

Rank after Round 6

Rk. Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 GM Arun Prasad S IND 2556 5,5 19,5 0,0 25,0
2 IM Bromberger Stefan GER 2510 5,0 19,0 0,0 23,0
3 GM Berescu Alin ROU 2495 5,0 17,0 0,0 20,0
4 GM Aroshidze Levan GEO 2537 4,5 18,0 0,0 23,0
5 GM Jaracz Pawel POL 2539 4,5 17,5 0,0 24,5
6 IM Erdogdu Mert TUR 2463 4,5 17,5 0,0 20,5
7 Galopoulos N GRE 2255 4,5 17,0 0,0 22,5
8 GM Iskusnyh Sergei RUS 2471 4,5 17,0 0,0 21,0
9 GM Antic Dejan SRB 2523 4,5 16,5 0,0 22,5
10 GM Panchanathan Magesh Chandran IND 2493 4,5 16,0 0,0 21,0
11 IM Llaneza Vega Marcos ESP 2521 4,5 15,5 0,0 22,5
12 GM Drazic Sinisa SRB 2538 4,0 17,0 0,0 23,5
13 Inants Aghasi ARM 2229 4,0 16,5 0,0 22,0
14 GM Nevednichy Vladislav ROU 2570 4,0 16,5 0,0 23,5
15 GM Gelashvili Tamaz GEO 2605 4,0 15,5 0,0 24,5
16 IM Pena Gomez Manuel ESP 2467 4,0 15,5 0,0 20,5
17 IM Shavtvaladze Nikoloz GEO 2452 4,0 15,5 0,0 19,0
18 IM Pavlovic Milos M SRB 2533 4,0 15,5 0,0 22,5
19 IM Michiels Bart BEL 2451 4,0 15,5 0,0 21,0
20 GM Iotov Valentin BUL 2603 4,0 15,0 0,0 21,0

Pairings/Results

Round 7 on 2009/08/27 at 17:00

Bo. No. Name Pts. Result Pts. Name No.
1 4 GM Arun Prasad S 5 GM Berescu Alin 14
2 12 IM Bromberger Stefan 5 GM Aroshidze Levan 8
3 6 GM Jaracz Pawel GM Panchanathan Magesh Chandran 15
4 10 GM Antic Dejan IM Erdogdu Mert 20
5 36 Galopoulos N GM Iskusnyh Sergei 18
6 11 IM Llaneza Vega Marcos 4 GM Nevednichy Vladislav 3
7 17 IM Esen Baris 4 4 GM Gelashvili Tamaz 1
8 2 GM Iotov Valentin 4 4 IM Pena Gomez Manuel 19
9 23 IM Michiels Bart 4 4 GM Drazic Sinisa 7
10 22 IM Shavtvaladze Nikoloz 4 4 IM Pavlovic Milos M 9
11 39 Inants Aghasi 4 4 GM Mastrovasilis Athanasios 13
12 16 IM Grigorov Grigor 4 4 Pavlidis Antonios 27
13 21 GM Gutov Andrey 4 Zakarian David 31
14 5 IM Muzychuk Anna FM Franchini Gabriele 41
15 38 Exizoglou Dimitrios IM Frhat Ali 25
16 26 IM Ivakhin Maxim Pambalou Fotini 49
17 28 Markidis Konstantinos Frigieri Fabrizio 52
18 48 Senlle Caride Miguel WGM Jaracz Barbara 29
19 51 Kosmas-Lekkas Dimitiros FM Hadzimanolis Antonios 30
20 54 Loukopoulos Spyridon Argiroudis Stamatis 35

Update 20,19

1. Superliga feminina mai cere din nou 2 echipe pentru a fi completa!

În urma retragerii echipelor CSS Tg.Mureş şi CSU Braşov, FRŞah anunţă vacantarea a 2 locuri în Superliga feminină, aşteptându-se înscrieri până la 10 septembrie 2009, loturile pe baza cărora se va face atribuirea locurilor putând include şi jucătoare române nou-transferate.

Participantele la C.N. echipe – Superliga, ediţia 2009, care se va desfăşura la Eforie Nord în perioada 19-27 septembrie, sunt următoarele:
masculin: CS Stud. Medicina Timişoara, CS AEM Luxten Timişoara, ACS Şah Apa Nova Bucureşti, CS Victoria Techirghiol, CS Dinamo Bucureşti, Juventus Bucureşti, Politehnica-Cotnari Iaşi , CSU Ploieşti, Muncitorul Reşiţa, Diana Galaţi.
feminin: ACŞ Şah Apa Nova Bucureşti, CS Stud. Medicina Timişoara, CS AEM Luxten Timişoara, Politehnica-Cotnari Iaşi, CSS 1 Timişoara, Clubul Central de Şah, CSM Bucureşti, Callatis Mangalia.

(Sursa http://www.frsah.ro)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s