Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Eforie Nord: Campionul national, Eduard Valeanu castiga Trofeul Centrocoop 2009

Posted by ceausescuiulian pe septembrie 2, 2009

valeanu_coop

Campionul national Eduard Valeanu castiga detasat Trofeul Centrocoop

Turcu_Iulian_coop Burnoiu_coop

Turcu Iulian locul 2 sau marea surpriza a turneului; Costel Burnoiu numai pe locul 3

( Foto: http://www.youngchess.com)

Centrocoop Trophy – A tournament

Eforie Nord: Trofeul Centrocoop, Turneul A, B si C, Runda 9 rezultate; Clasamente runda 9

Pairings/Results

Round 9 on 2009/09/02 at 09.00

Bo. No. Name Pts. Result Pts. Name No.
1 1 Valeanu Eduard-Andrei ½ – ½ 6 FM Spulber Cicirone 3
2 16 Turcu Iulian 1 – 0 6 Stanciu Alexandru-Ovidiu 6
3 7 Ciobanu Aurelian 6 ½ – ½ 6 IM Burnoiu Nicolae-Costel 2
4 4 FM Pessi Emil-George ½ – ½ Zaim Marian 10
5 5 Ciornei Dragos 0 – 1 Tratatovici Dan 11
6 8 Garbea Bogdan 1 – 0 IM Panush Viktor 14
7 31 Turlea Constantin 5 0 – 1 5 Chifor Ovidiu-Emanuel 9
8 36 Buzgaru Gabriel 5 ½ – ½ 5 Salageanu Petru-Gabriel 13
9 45 Spanoche Ion 5 0 – 1 5 Telea Stefan 17
10 20 Dragomir Constantin 5 ½ – ½ 5 Veltan Mirel-Emanuel 33
11 38 Paveliuc Alin-Dumitru 5 0 – 1 5 Dumitrascu Cornel 21
12 26 Fugulyan Grigore 5 0 – 1 5 Arghirescu Andrei 35
13 30 Pop Alexandru 5 0 – 1 5 Linca Ionel 42
14 40 Arghirescu Marius 0 – 1 Uta Apolon-Ilarion 27
15 71 CM Radu Eudochia + – – Blajan Dorin 28
16 44 Cordea David 1 – 0 Chirpii Alexandru 34
17 15 Istrate Petru 4 ½ – ½ 4 Mitrica Octavian-Dianu 23
18 18 Lupu Ovidiu-Jean 4 ½ – ½ 4 Constantin Claudiu-Daniel 39
19 19 Jega Gabriel 4 ½ – ½ 4 Gologan Octavian-Eugeniu 37
20 22 Craciun Ovidiu 4 1 – 0 4 Pirjol Lucian-Marian 72
21 41 Kaunz Werner 4 ½ – ½ 4 Rusu Daniela 25
22 12 Voicu Marian-Romulus 0 – 1 Vacar Gligore 53
23 55 Galateanu Calin ½ – ½ Cornea Alexandru 29
24 32 Covaci Stefan ½ – ½ Jakab Tunde 56
25 43 Perhinschi Gheorghe-Marcel 0 – 1 Hrib Doru-Ionel 67
26 69 Verona Arthur-Dan ½ – ½ Salageanu Gheorghe 46
27 47 Ciubotariu Maricel 1 – 0 Grosuleac Ioan 73
28 49 Ferenczi Sandor-Levente 0 – 1 Colcer Andrei-Victor 74
29 24 Damian Pavel 3 1 – 0 3 Burlacu Valentin-Sebastian 60
30 61 Hlinschi Mihai 3 1 – 0 3 Jakab Janos 48
31 63 Fratila Gheorghe 3 ½ – ½ 3 Mile Ioan-Francisc 51
32 75 III Banciu Gheorghe 3 0 – 1 3 Statescu-Enescu Vlad 54
33 59 Gheoalda Daniel 1 – 0 Manate Laurean 50
34 58 Popescu Bogdan-Constantin 1 – 0 Rosca Grigore 62
35 64 Sonfalean Maria-Laura 2 0 – 1 Soare Flavius 65
36 76 Ismail Enver 2 ½ – ½ 2 Pantis-Simut Nicolae-Marin 70
37 66 Dumitrescu Paul 0 – 1 2 Andries Eugen 57
38 52 Bercea Valeriu ½ – ½ 1 Rotaru Radu-Gabriel 68

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. Name Gr FED Rtg Club/City Pts. TB1 TB2 TB3
1 Valeanu Eduard-Andrei MN ROU 2451 Cs Victoria Techirghiol 8,0 52,0 46,00 43,5
2 Turcu Iulian I ROU 2106 Acs De Sah Apa Nova Bucur 7,5 51,5 40,25 38,0
3 IM Burnoiu Nicolae-Costel MI ROU 2420 Clubul De Sah Deva 6,5 55,5 37,50 36,5
4 FM Spulber Cicirone MF ROU 2349 Cs Cleopatra Mamaia 6,5 51,0 34,75 31,5
5 Tratatovici Dan ISR 2164 ISRAEL 6,5 49,5 32,25 36,5
6 Ciobanu Aurelian MN ROU 2205 Asociatia Sah Club Rm Val 6,5 47,5 33,25 33,0
7 Garbea Bogdan CM ROU 2182 Cs Politehnica Iasi 6,5 45,0 32,00 33,0
8 Stanciu Alexandru-Ovidiu CM ROU 2210 Cs Crisul Oradea 6,0 51,0 31,75 32,5
9 Zaim Marian MN ROU 2170 Cs Sissa Constanta 6,0 50,5 31,50 33,5
10 Chifor Ovidiu-Emanuel CM ROU 2173 Cs Politehnica Iasi 6,0 50,0 30,50 32,5
11 FM Pessi Emil-George MF ROU 2285 Acs De Sah Apa Nova Bucur 6,0 48,5 31,50 30,5
12 Telea Stefan CM ROU 2099 Acs Uztel Ploiesti 6,0 47,0 29,00 30,0
13 Dumitrascu Cornel I ROU 2081 Sc Juventus Bucuresti 6,0 46,5 28,00 30,5
14 Arghirescu Andrei I ROU 1970 Cm De Sah Speranta Focsa 6,0 42,0 24,00 29,0
15 Linca Ionel I ROU 1923 Cs Sissa Constanta 6,0 40,0 24,75 24,0
16 IM Panush Viktor MDA 2118 MOLDOVA 5,5 50,5 28,50 33,0
17 Salageanu Petru-Gabriel MN ROU 2130 Cs Jeco Centrocoop Buc. 5,5 50,5 27,25 32,5
18 Ciornei Dragos GER 2217 Cs Sissa Constanta 5,5 50,5 26,75 32,5
19 Dragomir Constantin CM ROU 2089 Cs Sissa Constanta 5,5 46,0 24,50 30,0
20 Cordea David I ROU 1911 Cm De Sah Alba Iulia 5,5 44,5 24,50 24,5
21 Veltan Mirel-Emanuel I ROU 1984 Cs Dinamo Bucuresti 5,5 44,0 25,25 28,5
22 Buzgaru Gabriel I ROU 1964 Cs Sissa Constanta 5,5 44,0 22,25 26,5
23 Uta Apolon-Ilarion I ROU 2013 Csm Lugoj 5,5 40,5 22,25 24,5
24 CM Radu Eudochia CM ROU 734 Cs Al Municipiului Baia M 5,5 40,0 24,25 22,0
25 Fugulyan Grigore CM ROU 2022 Cs Lacul Ursu Sovata 5,0 45,5 21,25 27,0
26 Spanoche Ion CM ROU 1910 Cs Sissa Constanta 5,0 45,0 21,75 27,0
27 Craciun Ovidiu MN ROU 2077 Sah Club Cugir 5,0 41,5 20,25 24,5
28 Pop Alexandru I ROU 1998 Css Tg Mures 5,0 39,5 15,00 26,0
29 Paveliuc Alin-Dumitru I ROU 1943 Cs Sah Suceava 5,0 39,0 17,50 27,0
30 Turlea Constantin I ROU 1994 Csu Ploiesti 5,0 38,5 19,00 25,0
31 Jega Gabriel I ROU 2090 Cs Tinerii Maestri Bucure 4,5 45,5 19,25 28,5
32 Blajan Dorin I ROU 2000 Sah Club Cugir 4,5 44,5 17,50 25,5
33 Chirpii Alexandru MDA 1974 MOLDOVA 4,5 44,0 19,00 23,5
34 Kaunz Werner I ROU 1926 Csu Sibiu 4,5 42,5 18,50 22,0
35 Mitrica Octavian-Dianu CM ROU 2055 Cs Comexim R Lupeni 4,5 42,0 17,00 24,5
36 Constantin Claudiu-Daniel I ROU 1942 Cs Sissa Constanta 4,5 42,0 16,75 23,5
37 Lupu Ovidiu-Jean CM ROU 2092 Sah Club Cugir 4,5 41,5 15,75 25,5
38 Arghirescu Marius I ROU 1935 Cm De Sah Speranta Focsa 4,5 40,0 15,75 25,0
39 Rusu Daniela CM ROU 2035 Cs Sissa Constanta 4,5 37,5 18,25 21,0
40 Ciubotariu Maricel I ROU 1902 Cs Fc Callatis Mangalia 4,5 37,0 15,25 20,0
41 Istrate Petru CM ROU 2109 Cs Al Municipiului Baia M 4,5 37,0 12,50 21,5
42 Gologan Octavian-Eugeniu I ROU 1948 Cs Sissa Constanta 4,5 36,0 18,25 22,0
43 Colcer Andrei-Victor III ROU 446 Cs Al Sahului Esp. Tulcea 4,5 35,5 16,00 18,0
44 Vacar Gligore I ROU 1809 Cs Tinerii Maestri Bucure 4,5 35,0 16,00 19,0
45 Hrib Doru-Ionel II ROU 1514 Cs Botosani 4,5 30,0 13,50 15,0
46 Cornea Alexandru CM ROU 2000 Cs Al Municipiului Baia M 4,0 42,5 16,75 21,5
47 Covaci Stefan CM ROU 1986 Acs Alfil Pitesti 4,0 41,0 15,00 23,5
48 Statescu-Enescu Vlad I ROU 1785 Cs Tinerii Maestri Bucure 4,0 40,0 14,25 16,5
49 Pirjol Lucian-Marian II ROU 533 Csu Craiova 4,0 39,5 17,00 21,0
50 Verona Arthur-Dan CM ROU 875 Cs Fairplay Braila 4,0 39,5 13,75 17,5
51 Galateanu Calin I ROU 1784 Cs Politehnica Iasi 4,0 38,5 14,25 15,5
52 Jakab Tunde I ROU 1781 Css Odorheiu Secuiesc 4,0 38,0 15,75 17,0
53 Salageanu Gheorghe I ROU 1906 Csu Sibiu 4,0 37,5 13,25 18,5
54 Hlinschi Mihai CM ROU 1743 Cs Tinerii Maestri Bucure 4,0 33,5 10,50 16,0
55 Damian Pavel CM ROU 2041 Cs Sissa Constanta 4,0 31,5 11,50 19,0
56 Voicu Marian-Romulus CM ROU 2134 Cs Sissa Constanta 3,5 45,0 14,75 23,0
57 Grosuleac Ioan II ROU 529 Cs Sissa Constanta 3,5 40,5 11,75 20,5
58 Popescu Bogdan-Constantin I ROU 1769 Acs Sah Chindia Targovist 3,5 39,0 12,75 16,0
59 Mile Ioan-Francisc I ROU 1825 Cl. De Sah Tenis Speranta 3,5 37,0 10,75 17,5
60 Fratila Gheorghe I ROU 1736 Cs Tinerii Maestri Bucure 3,5 37,0 9,25 16,5
61 Gheoalda Daniel I ROU 1764 Cs Colosseum Giurgiu 3,5 36,0 10,50 14,0
62 Perhinschi Gheorghe-Marcel I ROU 1913 Cs Sah Suceava 3,5 36,0 10,00 16,0
63 Ferenczi Sandor-Levente I ROU 1875 Acs Mures 2004 Tg Mures 3,5 35,5 11,00 19,0
64 Soare Flavius I ROU 1717 Cs Municipal Ploiesti 3,5 31,5 9,00 12,0
65 Jakab Janos I ROU 1876 Css Odorheiu Secuiesc 3,0 39,0 9,50 18,0
66 III Banciu Gheorghe III ROU 414 Cs Sissa Constanta 3,0 34,0 9,50 15,0
67 Andries Eugen I ROU 1779 Cs Jeco Centrocoop Buc. 3,0 32,0 7,00 13,0
68 Burlacu Valentin-Sebastian I ROU 1755 Css Palatul Copiilor C-Ta 3,0 30,0 6,75 10,5
69 Manate Laurean I ROU 1873 Cs Comexim R Lupeni 2,5 37,5 10,00 17,0
70 Pantis-Simut Nicolae-Marin I ROU 762 Cs Tinerii Maestri Bucure 2,5 34,5 9,00 14,5
71 Ismail Enver NC ROU 401 Cs Sissa Constanta 2,5 29,5 8,25 12,0
72 Rosca Grigore I ROU 1738 Cs Sissa Constanta 2,5 28,0 4,25 9,5
73 Sonfalean Maria-Laura I ROU 1736 Css Tg Mures 2,0 32,5 5,00 11,0
74 Bercea Valeriu I ROU 1810 Cs Sissa Constanta 2,0 29,0 4,75 9,0
75 Rotaru Radu-Gabriel I ROU 1408 Cs Sah Suceava 1,5 28,5 2,50 3,0
76 Dumitrescu Paul I ROU 1589 Cs Tinerii Maestri Bucure 1,5 27,5 0,75 10,0

Centrocoop Trophy – B tournament Under 10 ani

Pairings/Results

Round 9 on 2009/09/02 at 09.00

Bo. No. Name Pts. Result Pts. Name No.
1 4 I Brisan George-Iulian ½ – ½ 5 II Ileana George 7
2 18 Dimitrova Alexandera 1 – 0 5 Chetrari Nikita 17
3 1 I Sandu Marian-Catalin 6 ½ – ½ I Herea Sergiu-Gabriel 3
4 19 Dzhagraeva Anaid 5 0 – 1 5 Neff Artemiy 23
5 2 II Zlatea Cezar-Stelian 1 – 0 Ileana Maria 16
6 20 Isfan Ioan-Marius 4 0 – 1 4 II Stoica Eduard-Constantin 5
7 8 II Ungureanu Elena-Alexandra 4 0 – 1 4 III Anusca-Popa Ioan-Armand 14
8 9 II David Bogdan-Emanuel 4 1 – 0 4 III Puscas Filip-Andrei 12
9 6 II Savin Nicolae 0 – 1 4 II Cristian Codrut 10
10 13 III Chiorean Raul-Gabriel 3 1 – 0 3 Tataru Ian 25
11 26 Voicu Cezar 2 1 – 0 3 III Stefanescu Ioan-Mihnea 15
12 22 Kovalenko Leonid ½ 0 – 1 3 III Gheorghe Andrei-Constantin 11
13 21 Jurca Mihnea-Bogdan 2 0 – 1 Otetea Andrei 24

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 I Brisan George-Iulian ROU 657 8,0 49,0 43,00 41,5
2 Dimitrova Alexandera RUS 401 7,5 50,5 39,50 35,5
3 I Sandu Marian-Catalin ROU 733 6,5 52,0 34,50 37,5
4 I Herea Sergiu-Gabriel ROU 682 6,0 50,0 28,50 32,5
5 Neff Artemiy RUS 401 6,0 49,5 29,50 30,5
6 II Zlatea Cezar-Stelian ROU 684 5,5 47,5 24,00 27,0
7 II Ileana George ROU 547 5,5 46,5 25,00 28,5
8 Chetrari Nikita MDA 401 5,0 53,0 25,00 31,0
9 Dzhagraeva Anaid RUS 401 5,0 46,5 22,50 28,0
10 II David Bogdan-Emanuel ROU 517 5,0 42,5 20,00 24,0
11 II Stoica Eduard-Constantin ROU 588 5,0 41,0 19,50 23,0
12 III Anusca-Popa Ioan-Armand ROU 430 5,0 37,5 18,00 21,5
13 II Cristian Codrut ROU 502 5,0 37,5 15,00 24,0
14 Ileana Maria ROU 426 4,5 38,5 12,50 19,0
15 II Ungureanu Elena-Alexandra ROU 519 4,0 39,0 14,00 22,0
16 III Chiorean Raul-Gabriel ROU 442 4,0 38,0 11,00 20,0
17 III Puscas Filip-Andrei ROU 452 4,0 37,5 12,00 22,0
18 Isfan Ioan-Marius ROU 401 4,0 37,0 14,50 20,0
19 III Gheorghe Andrei-Constantin ROU 485 4,0 32,0 8,50 15,0
20 II Savin Nicolae ROU 562 3,5 44,0 13,50 20,5
21 Otetea Andrei ROU 401 3,5 30,0 9,75 15,0
22 Tataru Ian MDA 401 3,0 33,5 8,00 16,0
23 III Stefanescu Ioan-Mihnea ROU 430 3,0 32,5 5,00 16,0
24 Voicu Cezar ROU 401 3,0 25,0 3,50 12,5
25 Jurca Mihnea-Bogdan ROU 401 2,0 32,0 3,50 10,0
26 Kovalenko Leonid RUS 401 0,5 31,0 1,50 1,0

Centrocoop Trophy – C tournament Under 14 ani

Pairings/Results

Round 9

Bo. No. Name Pts. Result Pts. Name No.
1 5 II Pastor Adrian 0 – 1 7 Gurvich Oleg 8
2 1 I Catana Remus-Raul 7 1 – 0 4 III Dragulin Adrian 6
3 14 Volkov Evgeny 3 1 – 0 6 Tataru Dan 13
4 9 Kutuzova Ksenia ½ – ½ III Constandache Andrei-George 7
5 10 Macsin Mihai 2 – – + 4 I Ungureanu Maria-Andreea 4
6 11 Pantis-Simut Andreea-Roxana 0 0 – 1 4 II Enache Daniel 3
7 2 Jakab Nandor 1 – 0 2 Pantis-Simut Calin-Andrei 12

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 Gurvich Oleg RUS 401 8,0 46,5 40,50 42,0
2 I Catana Remus-Raul ROU 660 8,0 45,5 37,50 38,0
3 Tataru Dan MDA 401 6,0 40,0 21,50 29,0
4 III Constandache Andrei-George ROU 413 5,0 48,5 23,75 28,5
5 Kutuzova Ksenia RUS 401 5,0 43,0 16,50 25,0
6 I Ungureanu Maria-Andreea ROU 571 5,0 42,0 14,00 24,0
7 II Enache Daniel ROU 597 5,0 40,5 12,75 24,5
8 II Pastor Adrian ROU 528 4,5 41,0 14,50 23,5
9 Jakab Nandor ROU 598 4,5 36,5 10,50 23,0
10 III Dragulin Adrian ROU 436 4,0 40,5 10,50 21,5
11 Volkov Evgeny RUS 401 4,0 39,0 10,00 15,0
12 Pantis-Simut Calin-Andrei ROU 401 2,0 33,5 5,50 11,0
13 Macsin Mihai ROU 401 2,0 33,5 1,50 10,0
14 Pantis-Simut Andreea-Roxana ROU 401 0,0 37,0 0,00 0,0

final

11 răspunsuri to “Eforie Nord: Campionul national, Eduard Valeanu castiga Trofeul Centrocoop 2009”

  1. MODEST said

    Multumesc realizatorilor celui mai bun blog de sah pentru ca ne informeaza in permanenta cu actualitatea sahista. Interesant ca locul 2 la Trofeul Centrocoop e ocupat de un sahist cu cat.I-a inaintea multora consacrati. Poate il prezentati intr-o editie viitoare, eu personal as fi curios sa citesc un interviu cu Iulian Turcu.

  2. rdan said

    Jucatorul ala de categ 1 este de cateva ori mai bun ca tine care esti(?!?) cm…

  3. rdan said

    PS : nu vreau sa atac pe nimeni…doar mi am exprimat parerea…

  4. MODEST: Nu este o surpriza clasarea lui Turcu Iulian pe locul 2. Este un jucator bucurestean de 20 ani care joaca multe turnee pe an, asadar experimentat. Bunaoara acum doua saptamani a castigat openul de la Ramnicu-Valcea, unde erau cativa maestrii…. Din cate stiu acest jucator era vazut ca pe o speranta a sahului pe vremea cand era la inceput. Dar nu toti jucatorii progreseaza la fel, iar din motive pe care nu le cunosc el a progresat mai lent decat alti colegi de generatie…Poate ca asta e momentul in care va ‘exploda’ si se va duce spre 2300-2400, ne-am bucura sa vedem asta. E cert ca va face 2200 foarte curand, si odata cu asta va deveni maestru (desi in ziua de azi parca nu mai e asa de important titlul, ELO-ul primeaza).
    Imi pare rau ca nu avem si partide de la acest turneu, ar fi interesant sa vedem cateva partide ale lui si ale altora de acolo.

  5. niki said

    Cumva Dan Tratatovici are legatura cu simpaticul maestru international Monel Tratatovici, plecat de ani buni in Israel?

  6. Niki: Ai intuit corect, la un moment dat Iulian a scris despre asta
    https://iulianceausescu.wordpress.com/2009/03/26/mihail-marin-incepe-urcusul-la-reykjavik/

  7. niki said

    Ok, merci!

  8. MODEST said

    Merci Rdan (Dan Ruscsandescu) pentru „compliment”! Dar daca a fost mai bun decat multi IM, FM, M, de ce nu ar fi „de cateva ori mai bun” decat mine care sunt CM si nu joc in turnee decat pe plan local?! Apropos de „a fi mai bun”! Ia zi tu, ce rezultat ai avut la recentul Memorial Sadoveanu de la Iasi, ca sa vedem daca ai expertiza de a da calificative!

  9. Modest: Nu-l mai baga in seama, oricum Rdan a fost banat pentru noua ‘interventie’. Doar ca din cand in cand se mai intampla sa intre de pe un IP nou si atunci ne mai trezim cu o noua vorba ‘inteleapta’ din partea lui.

  10. Rdan nu a fost banat neaparat pentru noua interventie -una aiurea, pe langa subiectul discutiei- , dar are ban nelimitat pentru alte ‘mici’ chestiuni din trecut.

  11. MODEST said

    Ok, Adrian Stanca! Nici eu nu intentionam sa intru in controverse, cu atat mai mult ca nu sunt pe subiect, dar daca tot m-a „intepat”, n-am vrut sa raman dator!:) Cunosc o parte din antecedentele lui Rdan, dar in ce priveste afirmatia sa (vadit rautacioasa), sincer, nu m-a deranjat deloc.
    Simt nevoia sa spun ca va apreciez si stimez pe toti cei care faceti acest blog alaturi de Iulian. Personal intru aproape zilnic sa aflu ce mai e nou pe „Planeta Sah” si gasesc mereu subiecte surprinzatoare si interesante incat abia fac fata sa le parcurg. Cred ca secretul vostru e ca ati facut o echipa extraordinara si ca Iulian stie sa-si atraga colaboratori valorosi si pasionati, fapt ce n-au reusit alte bloguri unde autorul a lucrat solitar.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s