Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Eforie Nord: Superliga feminina si masculina dupa runda 2

Posted by ceausescuiulian on September 20, 2009

In articol aveti toate partidele ( si cele care nu au fost live!) care s-au jucat astazi la Superliga si fotografii prin amabilitatea organizatorilor si a lui Dan Nuta!

superliga_rd2 superliga2_rd2

Aici puteti descarca fisierul .pgn din runda 1-2 Masculin( si partidele care nu au fost live!)

Aici puteti descarca fisierul .pgn din runda 1-2 feminin( si partidele care nu au fost live!)

Aici puteti vedea cateva fotografii de la primele 2 zile de Superliga

Aici puteti descarca Chessbase light cu care puteti vedea partidele descarcate


SUPERLIGA – MASCULIN- RUNDA 2

Ranking crosstable

Rk. Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 TB1 TB2 TB3
1 CS COTNARI-POLITEHNICA IASI * 4 0 10,0
2 CS AEM LUXTEN TIMISOARA * 4 0 8,0
3 SC JUVENTUS BUCURESTI * 4 4 0 7,5
4 CS DINAMO BUCURESTI * 3 3 1 8,5
5 CS STUD. MEDICINA TIMISOARA 3 * 5 3 1 8,0
6 ACS DE SAH APA NOVA BUCURESTI * 2 0 7,0
7 CS DIANA GALATI ½ * 0 0 3,0
8 CS MUNCITORUL RESITA * 0 0 3,0
9 CS VICTORIA TECHIRGHIOL 1 * 0 0 2,5
10 CSU PLOIESTI ½ 2 * 0 0 2,5

Rank table

Rk. SNo Team Games + = TB1 TB2 TB3
1 9 CS COTNARI-POLITEHNICA IASI 2 2 0 0 4 0 10,0
2 4 CS AEM LUXTEN TIMISOARA 2 2 0 0 4 0 8,0
3 1 SC JUVENTUS BUCURESTI 2 2 0 0 4 0 7,5
4 6 CS DINAMO BUCURESTI 2 1 1 0 3 1 8,5
5 5 CS STUD. MEDICINA TIMISOARA 2 1 1 0 3 1 8,0
6 8 ACS DE SAH APA NOVA BUCURESTI 2 1 0 1 2 0 7,0
7 10 CS DIANA GALATI 2 0 0 2 0 0 3,0
8 3 CS MUNCITORUL RESITA 2 0 0 2 0 0 3,0
9 7 CS VICTORIA TECHIRGHIOL 2 0 0 2 0 0 2,5
10 2 CSU PLOIESTI 2 0 0 2 0 0 2,5

Board Pairings

Round 2 on 2009/09/20 at 15.00
Bo. 10 CS DIANA GALATI Rtg 6 CS DINAMO BUCURESTI Rtg ½ :5½
1.1 FM Ignatescu Radu 2293 GM Iordachescu Viorel 2607 0 – 1
1.2 Teodorescu Ion 2266 GM Lupulescu Constantin 2599 0 – 1
1.3 Ciobanu Viorel-Adrian 2280 GM Badea Bela 2496 0 – 1
1.4 Tufa Mihai 2108 IM Nanu Ciprian-Costica 2500 0 – 1
1.5 Smarandoiu Adrian-Ion 2045 IM Ardelean George-Catalin 2524 0 – 1
1.6 Pisu Robert-Daniel 1868 FM Duca Alexandru-Gabriel 2287 ½ – ½
Bo. 7 CS VICTORIA TECHIRGHIOL Rtg 5 CS STUD. MEDICINA TIMISOARA Rtg 1 : 5
2.1 GM Timoshenko Georgy 2552 GM Miroshnichenko Evgenij 2690 ½ – ½
2.2 GM Grigore George-Gabriel 2541 GM Fressinet Laurent 2658 0 – 1
2.3 IM Itkis Boris 2438 GM Baklan Vladimir 2646 ½ – ½
2.4 Valeanu Eduard-Andrei 2457 GM Smeets Jan 2642 0 – 1
2.5 IM Raceanu Valentin 2436 GM Manolache Marius 2535 0 – 1
2.6 Cartas Octavian-Mihai 2175 Petrisor Adrian-Marian 2349 0 – 1
Bo. 8 ACS DE SAH APA NOVA BUCURESTI Rtg 4 CS AEM LUXTEN TIMISOARA Rtg 2½:3½
3.1 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2664 GM Fridman Daniel 2661 ½ – ½
3.2 GM Marin Mihail 2616 GM Solak Dragan 2583 ½ – ½
3.3 GM Fedorov Alexei 2600 GM Parligras Mircea 2547 ½ – ½
3.4 IM Doncea Vladimir 2492 GM Nevednichy Vladislav 2601 ½ – ½
3.5 IM Dumitrache Dragos-Nicolae 2477 GM Chirila Ioan-Cristian 2504 0 – 1
3.6 FM Georgescu Tiberiu 2388 GM Berescu Alin 2475 ½ – ½
Bo. 9 CS COTNARI-POLITEHNICA IASI Rtg 3 CS MUNCITORUL RESITA Rtg 4½:1½
4.1 GM Banikas Hristos 2599 GM Shishkin Vadim 2511 1 – 0
4.2 GM Werle Jan 2563 IM Thesing Matthias 2419 ½ – ½
4.3 GM Svetushkin Dmitry 2570 IM Foisor Ovidiu-Doru 2414 ½ – ½
4.4 IM Mateuta Gabriel 2496 FM Manescu Tiberiu 2393 ½ – ½
4.5 IM Miron Lucian-Costin 2491 Nasolea Alexandru 2034 1 – 0
4.6 Garbea Bogdan 2239 Bolintis Mihai 737 1 – 0
Bo. 1 SC JUVENTUS BUCURESTI Rtg 2 CSU PLOIESTI Rtg 4 : 2
5.1 IM Milu Romeo-Sorin 2425 GM Vajda Levente 2557 ½ – ½
5.2 IM Cioara Andrei-Nestor 2415 IM Ionescu Doru-Alexandru 2388 ½ – ½
5.3 IM Carmaciu Lucian-Catalin 2407 IM Vajda Albert 2451 1 – 0
5.4 FM Ionesi Cristian 2293 FM Baratosi Daniel 2413 1 – 0
5.5 FM Pribeanu Mihail-Dacian 2210 FM Dobre Claudiu-Cristian 2283 1 – 0
5.6 Nitelea Barbu-Alexandru 2105 Corlatescu Dragos-Georgian 2199 0 – 1

SUPERLIGA – FEMININ- RUNDA 2

Ranking crosstable

Rk. Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 TB1 TB2 TB3
1 ACS DE SAH APA NOVA BUCURESTI * 2 4 0 4,5
2 CSU BRASOV * 2 4 0 4,5
3 CS AEM LUXTEN TIMISOARA * 2 2 4 0 4,0
4 CS POLITEHNICA IASI 1 * 2 2 2 3,0
5 CS STUD. MEDICINA TIMISOARA 1 * 3 2 0 4,0
6 CSM BUCURESTI 1 * 2 0 3,5
7 CLUBUL CENTRAL DE SAH BUC. 1 * 2 0 3,5
8 CS FC CALLATIS MANGALIA ½ 1 * 0 0 1,5
9 CS SICILIANA BUCURESTI ½ ½ * 0 0 1,0
10 CSS NR 1 TIMISOARA 0 ½ * 0 0 0,5

Rank table

Rk. SNo Team Games + = TB1 TB2 TB3
1 10 ACS DE SAH APA NOVA BUCURESTI 2 2 0 0 4 0 4,5
2 8 CSU BRASOV 2 2 0 0 4 0 4,5
3 5 CS AEM LUXTEN TIMISOARA 2 2 0 0 4 0 4,0
4 3 CS POLITEHNICA IASI 2 1 0 1 2 2 3,0
5 9 CS STUD. MEDICINA TIMISOARA 2 1 0 1 2 0 4,0
6 7 CSM BUCURESTI 2 1 0 1 2 0 3,5
7 1 CLUBUL CENTRAL DE SAH BUC. 2 1 0 1 2 0 3,5
8 6 CS FC CALLATIS MANGALIA 2 0 0 2 0 0 1,5
9 4 CS SICILIANA BUCURESTI 2 0 0 2 0 0 1,0
10 2 CSS NR 1 TIMISOARA 2 0 0 2 0 0 0,5

Board Pairings

Round 2 on 2009/09/20 at 15.00
Bo. 10 ACS DE SAH APA NOVA BUCURESTI Rtg 6 CS FC CALLATIS MANGALIA Rtg 2½: ½
1.1 WGM Cosma Elena-Luminita 2331 Sevastian Ivona-Emma 1832 1 – 0
1.2 WFM Chirita Andra-Marina 2037 Olarasu Ioana 1769 ½ – ½
1.3 Ilie Maria-Ruxandra 1935 Sevastian Ana-Denisse 1695 1 – 0
Bo. 7 CSM BUCURESTI Rtg 5 CS AEM LUXTEN TIMISOARA Rtg 1 : 2
2.1 IM Vasilevich Tatjana 2423 IM Danielian Elina 2489 ½ – ½
2.2 IM Foisor Cristina-Adela 2433 IM Peptan Corina-Isabela 2387 ½ – ½
2.3 WFM Foisor Mihaela-Veronica 2155 Uta Adeline-Ramona 2031 0 – 1
Bo. 8 CSU BRASOV Rtg 4 CS SICILIANA BUCURESTI Rtg 2½: ½
3.1 IM Melia Salome 2432 WIM Gheorghe Corina 2228 1 – 0
3.2 IM Jackova Jana 2393 WFM Plass Mariana-Camelia 2127 ½ – ½
3.3 WFM Sgircea Silvia-Raluca 2211 Taposu-Matei Alexandra 1756 1 – 0
Bo. 9 CS STUD. MEDICINA TIMISOARA Rtg 3 CS POLITEHNICA IASI Rtg 1 : 2
4.1 WGM Zdebskaja Natalia 2410 GM Arakhamia-Grant Ketevan 2499 ½ – ½
4.2 WGM Sandu Mihaela 2270 IM Dembo Yelena 2482 0 – 1
4.3 Traistaru Teodora 2205 WGM Paulet Iozefina 2342 ½ – ½
Bo. 1 CLUBUL CENTRAL DE SAH BUC. Rtg 2 CSS NR 1 TIMISOARA Rtg 2½: ½
5.1 WIM Marin Irina-Luiza 2164 WFM Craciun Paula-Iulia 2154 ½ – ½
5.2 WFM Baciu Anca-Otilia 2167 Kovacs Ondina 1952 1 – 0
5.3 Dobre Ana-Margareta-Alexandra 1856 Botezatu Mirela 1845 1 – 0

final

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s