Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Stiri din sah – 24 ore din 24 – Vineri 09 octombrie

Posted by ceausescuiulian on October 9, 2009

Live vineri  la OHRID

Games Live
Alkaloid Skopje – Economist-SGSEU-1
link
Ural Svedrdlovskaya – Mika Yerevan
OSG Baden-Baden – SPbChFed Sankt-Pet.
link
PVK – Kievchess – Ashdod Illit Chess Club
A DAN DZO & PGMB – Tomsk-400
link
Lasta Belgrade – Husek Wien
Games Live
Spartak Vidnoe – T-com Podgorica
link
Samaia Tbilisi – Radnicki Rudovci
Mika Yerevan – Cercle d’Echecs MC

_____________________________________________________________________________________

Update 16,35

10. Ohrid: Campionatul european echipe masculine, runda 6: OSC Baden Baden castiga cu 6-0 la Vilnius Chess&Bridge Club, cu Nisipeanu castigand o partida spectaculoasa cu albele.

Runda 6 perechi

Bo. 4 GER OSG Baden-Baden Rtg 8 RUS SPbChFed Sankt-Peterburg Rtg 0 : 0
3.1 GM Movsesian Sergei 2711 GM Svidler Peter 2741
3.2 GM Bacrot Etienne 2709 GM Vitiugov Nikita 2681
3.3 GM Vallejo Pons Francisco 2696 GM Sakaev Konstantin 2625
3.4 GM Naiditsch Arkadij 2685 GM Zvjaginsev Vadim 2635
3.5 GM Adams Michael 2682 GM Yemelin Vasily 2570
3.6 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2664 GM Efimenko Zahar 2654


Runda 5-rezultate

Bo. 23 LTU Vilnius Chess & Bridge Club Rtg 4 GER OSG Baden-Baden Rtg 0 : 6
5.1 GM Kveinys Aloyzas 2531 GM Movsesian Sergei 2711 0 – 1
5.2 IM Zagorskis Darius 2509 GM Bacrot Etienne 2709 0 – 1
5.3 IM Grabliauskas Virginijus 2426 GM Vallejo Pons Francisco 2696 0 – 1
5.4 IM Bandza Algirdas 2380 GM Naiditsch Arkadij 2685 0 – 1
5.5 Novikov Vitalij 2328 GM Adams Michael 2682 0 – 1
5.6 IM Dambrauskas Virginijus 2346 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2664 0 – 1

Team-Pairings

Round 6 on 2009/10/09 at 15:00
No. SNo Team Pts. MP Res. : Res. MP Pts. Team SNo
1 10 MKD Alkaloid Skopje 21 10 : 10 20½ Economist-SGSEU-1 Saratov RUS 1
2 2 RUS Ural Svedrdlovskaya 22 9 : 8 17 Mika Yerevan ARM 7
3 4 GER OSG Baden-Baden 25 8 : 8 19½ SPbChFed Sankt-Peterburg RUS 8
4 9 UKR PVK – Kievchess 22½ 8 : 8 20 Ashdod Illit Chess Club ISR 5
5 11 UKR A DAN DZO & PGMB 20½ 7 : 8 22 Tomsk-400 RUS 6
6 18 SRB Lasta Belgrade 17½ 7 : 6 17 Husek Wien AUT 16
7 31 GER Schachgesellschaft Solingen 12 6 : 6 19½ ShSM-64 Moscow RUS 3
8 12 GER Werder Bremen 16½ 6 : 6 17 1. Novoborsky SK CZE 14
9 13 ISR Beer Sheva Chess Club 19 6 : 6 14 Porat Chess Club ISR 33
10 15 FRA EVRY Grand Roque 17½ 6 : 6 15½ Rochade Eupen-Kelmis BEL 22
11 23 LTU Vilnius Chess & Bridge Club 14 6 : 6 18 Buducnost Podgorica MNE 25
12 27 GER Sfr Berlin 1903 15½ 6 : 6 18 Borgerhout BEL 34
13 29 AUT ASVOe Pamhagen 15½ 5 : 5 12 SK Slovan Bratislava SVK 26
14 40 FIN Etela-Vantaan Shakki 13½ 5 : 5 17½ CC Margiris Kaunas LTU 28
15 17 BLR Vesnianka Gran 12 4 : 4 18 HMC Calder NED 21
16 32 NED LSG 12½ 4 : 4 14½ Utrecht NED 19
17 44 NOR Oslo Schakselskap 14½ 4 : 4 12½ Zalaegerszegi Csuti-Hydrocomp HUN 20
18 24 BEL KSK 47 Eynatten 13 4 : 4 13 KSH Llamkos EUR 53
19 51 EUR KSH Prishtina 13 4 : 4 14 Gambit-Peksim Skopje MKD 30
20 35 DEN Jetsmark 15 4 : 4 12½ Haladas VSE Szombathely HUN 36
21 39 FIN Salon Shakkikerho Salsk 15½ 4 : 4 9 CE De Sprenger Echternach LUX 38
22 41 ISL Chess Club Bolungarvik 15½ 4 : 3 12½ CE Gambit Luxembourg-Bonnevoie LUX 47
23 54 ALB Roskovec 10½ 2 : 3 9 Aarhus Skolerne DEN 43
24 37 MKD GSK Kochani 9 2 : 2 12½ Schackklub Niederrohrdorf SUI 45
25 42 NOR Moss Schakklubb 13 2 : 2 Butrinti ALB 52
26 46 ENG White Rose 10½ 2 : 2 8 Ennis Chess Club IRL 50
27 49 WLS Cardiff Chess Club 0 : 1 9 Cercle d?Echecs de Monte-Carlo MNC 48

Team-Pairings

Round 5 on 2009/10/08 at 15:00
No. SNo Team Pts. MP Res. : Res. MP Pts. Team SNo
1 7 ARM Mika Yerevan 14½ 8 : 8 17 Economist-SGSEU-1 Saratov RUS 1
2 10 MKD Alkaloid Skopje 17 8 4 : 2 7 18½ A DAN DZO & PGMB UKR 11
3 14 CZE 1. Novoborsky SK 16 6 1 : 5 7 17 Ural Svedrdlovskaya RUS 2
4 3 RUS ShSM-64 Moscow 17 6 : 6 16 SPbChFed Sankt-Peterburg RUS 8
5 23 LTU Vilnius Chess & Bridge Club 14 6 0 : 6 6 19 OSG Baden-Baden GER 4
6 5 ISR Ashdod Illit Chess Club 16½ 6 : 6 16½ Beer Sheva Chess Club ISR 13
7 6 RUS Tomsk-400 16½ 6 : ½ 6 17 EVRY Grand Roque FRA 15
8 27 GER Sfr Berlin 1903 14½ 6 1 : 5 6 17½ PVK – Kievchess UKR 9
9 36 HUN Haladas VSE Szombathely 10½ 4 2 : 4 5 13½ Lasta Belgrade SRB 18
10 12 GER Werder Bremen 11½ 4 5 : 1 4 13½ Oslo Schakselskap NOR 44
11 16 AUT Husek Wien 12½ 4 : 4 10½ Vesnianka Gran BLR 17
12 33 ISR Porat Chess Club 10½ 4 : 4 12 Utrecht NED 19
13 34 BEL Borgerhout 14½ 4 : 4 10 Zalaegerszegi Csuti-Hydrocomp HUN 20
14 21 NED HMC Calder 15½ 4 : 4 Schachgesellschaft Solingen GER 31
15 35 DEN Jetsmark 12½ 4 : 4 12 Rochade Eupen-Kelmis BEL 22
16 25 MNE Buducnost Podgorica 14½ 4 : 4 10 LSG NED 32
17 26 SVK SK Slovan Bratislava 9 4 3 : 3 4 14½ CC Margiris Kaunas LTU 28
18 43 DEN Aarhus Skolerne 8 3 1 : 5 3 10½ ASVOe Pamhagen AUT 29
19 47 LUX CE Gambit Luxembourg-Bonnevoie 10½ 3 2 : 4 3 Etela-Vantaan Shakki FIN 40
20 51 EUR KSH Prishtina 10 3 3 : 3 3 10 KSH Llamkos EUR 53
21 24 BEL KSK 47 Eynatten 2 : 2 9 Roskovec ALB 54
22 30 MKD Gambit-Peksim Skopje 10 2 4 : 2 2 7 GSK Kochani MKD 37
23 38 LUX CE De Sprenger Echternach 5 2 4 : 2 2 11 Moss Schakklubb NOR 42
24 39 FIN Salon Shakkikerho Salsk 11½ 2 4 : 2 2 Butrinti ALB 52
25 50 IRL Ennis Chess Club 7 2 1 : 5 2 10½ Chess Club Bolungarvik ISL 41
26 48 MNC Cercle d?Echecs de Monte-Carlo 6 0 3 : 3 1 White Rose ENG 46
27 45 SUI Schackklub Niederrohrdorf 0 4 : 2 0 Cardiff Chess Club WLS 49

Update 16,30

9. Ohrid: Campionatul european echipe feminine, runda 6: Poli Iasi are sansa sa obtina prima victorie cu BAS Beograd

Bo. 6 ROU CS Cotnari-Politehnica Iasi Rtg 8 SRB BAS Beograd Rtg 0 : 0
4.1 GM Arakhamia-Grant Ketevan 2499 IM Gaponenko Inna 2438
4.2 IM Dembo Yelena 2482 IM Bojkovic Natasa 2429
4.3 IM Peptan Corina-Isabela 2387 IM Vasilevich Tatjana 2423
4.4 WGM Motoc Alina 2316 WGM Stojanovic Andjelija 2323

Team-Pairings

Round 6 on 2009/10/09 at 15:00
No. SNo Team Pts. MP Res. : Res. MP Pts. Team SNo
1 2 RUS Spartak Vidnoe 14½ 8 : 7 12½ T-com Podgorica MNE 5
2 3 GEO Samaia Tbilisi 12 8 : 5 Radnicki Rudovci SRB 10
3 7 ARM Mika Yerevan 9 5 : 6 13½ Cercle d’Echecs Monte Carlo MNC 1
4 6 ROU CS Cotnari-Politehnica Iasi 9 5 : 4 BAS Beograd SRB 8
5 11 FRA Vandoeuvre Echecs 2 : 5 10 Economist-SGSEU Saratov RUS 4
6 9 POL Polonia Votum Wroclaw 9 5 2 : 0 0 0 bye -1

Rank after Round 5

Rk. SNo FED Team Games + = TB1 TB2 TB3
1 2 RUS RUS Spartak Vidnoe 5 3 2 0 8 14,5 49,0
2 3 GEO GEO Samaia Tbilisi 5 3 2 0 8 12,0 59,0
3 5 MNE MNE T-com Podgorica 5 3 1 1 7 12,5 43,0
4 1 MNC MNC Cercle d’Echecs Monte Carlo 5 2 2 1 6 13,5 43,0
5 4 RUS RUS Economist-SGSEU Saratov 5 1 3 1 5 10,0 61,5
6 9 POL POL Polonia Votum Wroclaw 5 2 1 2 5 9,0 54,5
7 6 ROU ROU CS Cotnari-Politehnica Iasi 5 1 3 1 5 9,0 44,5
8 7 ARM ARM Mika Yerevan 5 2 1 2 5 9,0 41,0
9 10 SRB SRB Radnicki Rudovci 5 2 1 2 5 7,5 39,5
10 8 SRB SRB BAS Beograd 5 2 0 3 4 8,5 34,5
11 11 FRA FRA Vandoeuvre Echecs 5 1 0 4 2 4,5 42,0

Update 16,25

8. De maine incepe la Bucuresti – Campionatul Naţional pe echipe – Divizia B (masculin) – seria I la sala Juventus(în perioada 10-11, 23-25 octombrie 2009 )

Federaţia Română de Şah, în colaborare cu Asociaţia Municipală de Şah Bucureşti, organizează Campionatul Naţional pe echipe – Divizia B (masculin) – seria I la sala Juventus-CSS 2, Bd.Ferdinand nr.128, în perioada 10-11, 23-25 octombrie 2009.

Componenţa echipelor este de 3 seniori + 1 junior (+ 3 rezerve)

Pot fi folosite şi jucătoare. Se admite folosirea unui jucător străin, dar nu pe masa de juniori.

Promovează prima clasată.

Anunţarea loturilor se va face la F.R.Şah a fost până pe data de  5 octombrie 2009.

Taxa de participare percepută de F.R.Şah este de 100 lei /echipă. Taxa de organizare este de 200 lei / echipă

Ritmul de joc: 90 minute pentru toată partida + 30 sec./mutare

Programul campionatului (pentru 9 sau 10 echipe):

Sâmbătă 10 octombrie – Şedinţa tehnică (ora 9.30) Sâmbătă 10 octombrie – runda 1 (ora 10) şi runda 2 (ora 17)

Duminică 11 octombrie – runda 3 (ora 10) şi runda 4 (ora 17)

Vineri 23 octombrie – runda 5 (ora 17)

Sâmbătă 24 octombrie – runda 6 (ora 10) şi runda 7 (ora 17)

Duminică 25 octombrie – runda 8 (ora 10) şi runda 9 (ora 17)

În cazul în care se înscriu 8 echipe sau mai puţin, se va renunţa la runda din 23 octombrie şi la a doua rundă din 25 octombrie.

Update 16,13

7. S-a inaugurat Casa Pensionarilor din Câmpeni (Alba) unde se poate juca si sah

Luni, 5 octombrie, în prezenţa reprezentanţilor administraţiei locale şi a unui mare număr de invitaţi a fost inaugurată Casa Pensionarilor din Câmpeni. Situată în aceeaşi clădire cu grădiniţa şi Clubul Copiilor, Casa Pensionarilor dispune de o sală foarte bine dotată, destinată petrecerii timpului liber, de grup sanitar, bucătărie, calculator şi televizor. Aici vor avea loc diverse activităţi ale pensionarilor, dar şi cursurile de şah şi jurnalistică ale Clubului Copiilor. Întreaga investiţie a fost realizată, în părţi egale, de către Consiliul Local Câmpeni şi Agenţia Română pentru Dezvoltarea Durabilă a Zonelor Industriale. Aşa cum a declarat coordonatorul acestui proiect, ec. Ilie Crişan, în această lună se va constitui Asociaţia pensionarilor din Câmpeni, care va avea ca principal obiectiv organizarea activităţilor de la Casa Pensionarilor.

(Sursa : Ziarul Unirea de Alba )

Update 16,03

6.Programul desfasurarii intrecerilor World Cup 2009- Khanty-Mansiysk

20 November: Ceremonia de deschidere/
21 November: Round 1 – Game 1
22 November: Round 1 – Game 2
23 November: Tiebreaks
24 November: Round 2 – Game 1
25 November: Round 2 – Game 2
26 November: Tiebreaks
27 November: Round 3 – Game 1
28 November: Round 3 – Game 2
29 November: Tiebreaks
30 November: Round 4 – Game 1
01 December: Round 4 – Game 2
02 December: Tiebreaks
03 December: Round 5 – Game 1
04 December: Round 5 – Game 2
05 December: Tiebreaks
06 December: Round 6 – Game 1
07 December: Round 6 – Game 2
08 December: Tiebreaks
09 December: Free Day
10 December: Round 7 – Game 1
11 December: Round 7 – Game 2
12 December: Round 7 – Game 3
13 December: Round 7 – Game 4
14 December: Tiebreaks / Ceremonia de inchidere

15 December: Plecarea

Update 14,10

5.Elvetia: Editia 9,  Winterthur Chess Week, runda 7

Results of round 7

Brd Name Rating Pts Name Rating Pts Result
1 GM Bérczes,Dávid 2521 (5) GM* Bogner,Sebastian 2502 (4½) 0 – 1
2 IM Haimovich,Tal 2422 (4½) GM Ulybin,Mikhail 2533 (4½) 0 – 1
3 FM Sipos,István 2487 (4½) IM Tóth,Ervin 2392 (4½) ½ – ½
4 GM Bindrich,Falko 2516 (4) Mede,István 2267 (4) 1 – 0
5 IM Prohászka,Péter 2510 (4) IM Ballmann,Martin 2386 (4) 1 – 0
6 IM Lund,Silas 2392 (4) Gähwiler,Gabriel 2223 (4) 1 – 0
7 IM Hajnal,Zoltán 2409 (3½) Klings,Peter 2189 (3½) 1 – 0
8 Borner,Daniel 2201 (3½) Feuerstack,Aljoscha 2395 (3½) ½ – ½
9 Nabavi,Parwis 2176 (3½) IM Ansell,Simon 2380 (3½) 0 – 1
10 FM Kamber,Bruno 2325 (3½) Nuri,Kambez 2173 (3½) 1 – 0
11 FM Blasko,István 2316 (3½) Meyer,Bernhard 2166 (3½) 1 – 0
12 Schleicher,Guido 2269 (3½) FM Glauser,Hansruedi 2158 (3½) 0 – 1
13 Rosenthal,Jonathan 2261 (3½) Akermann,Thomas 2139 (3½) ½ – ½
14 Battaglini,Gabriel 2360 (3) Singeisen,Hermann 2116 (3) 1 – 0
15 IM Kelecevic,Nedeljko 2323 (3) WIM Mira,Helene 2125 (3) 1 – 0
16 Georgiadis,Nico 2087 (3) FM Bakin,Alexander 2252 (3) 0 – 1
17 Freuler,Roman 2071 (2½) de Andres Gonalons,Fernando 2088 (3) 1 – 0
18 Kessler,Michaela 1963 (2½) Fuchs,Judith 2207 (2½) 0 – 1
19 Hasenohr,Benedict 2119 (2½) Schärer,Julian 2038 (2½) 1 – 0
20 Gorse,Gérard 2028 (2½) Kyas,Marcel 2119 (2½) 0 – 1
21 Moripen,Markus 1901 (2½) Zülle,Bruno 2114 (2½) ½ – ½
22 Oesch,Harry 1981 (2½) Guttulsrud,Odd Martin 2086 (2½) ½ – ½
23 Gordic,Mihailo 2062 (2) Kessler,Luca 2027 (2½) 1 – 0
24 Martin,Milan 2110 (2) Remensberger,Hansuli 1996 (2) 0 – 1
25 Ernst,Heinz 2027 (2) WFM Yurenok,Maria 1981 (2) ½ – ½
26 Remensberger,Paul 2084 (1½) Kyas,Philipp 1953 (2) ½ – ½
27 Fleischer,Eugen 2045 (1½) Petr,Glenn 1943 (1) 1 – 0
28 de Lagontrie,Jean 1892 (1) Paul,Mathias 1981 (1) 0 – 1
29 Müller,Peter 2077 (1) spielfrei (0) + – –

Standings after round 7

Rank Name Elo NatRating Attr Town/Club FED Pts Buchh + =
1. Ulybin,Mikhail GM 2533 Ekaterinburg RUS 5.5 31.5 5 1 1
2. Bogner,Sebastian GM* 2502 J Neuhausen GER 5.5 27.5 4 3 0
3. Bérczes,Dávid GM 2521 Budapest HUN 5.0 31.5 4 2 1
4. Sipos,István FM 2487 Tatabánya HUN 5.0 31.0 4 2 1
5. Bindrich,Falko GM 2516 Zittau GER 5.0 30.5 4 2 1
6. Tóth,Ervin IM 2392 Kiskunhalas HUN 5.0 30.5 3 4 0
7. Lund,Silas IM 2392 Kopenhagen DEN 5.0 30.0 3 4 0
8. Prohászka,Péter IM 2510 Vác HUN 5.0 29.0 4 2 1
9. Haimovich,Tal IM 2422 Ramat-Hasharon ISR 4.5 31.0 3 3 1
10. Hajnal,Zoltán IM 2409 Füzesabony HUN 4.5 28.0 3 3 1
11. Kamber,Bruno FM 2325 2335 Olten SUI 4.5 26.5 4 1 2
12. Ansell,Simon IM 2380 Harrow ENG 4.5 26.5 3 3 1
13. Blasko,István FM 2316 Vámosgyörk HUN 4.5 26.0 3 3 1
14. Glauser,Hansruedi FM 2158 2142 S Zug SUI 4.5 25.0 2 5 0
15. Rosenthal,Jonathan 2261 2273 J Zollikon SUI 4.0 29.0 2 4 1
16. Ballmann,Martin IM 2386 2374 Winterthur SUI 4.0 28.0 3 2 2
17. Mede,István 2267 Pásztó HUN 4.0 27.5 3 2 2
18. Gähwiler,Gabriel 2223 2243 J Neftenbach SUI 4.0 27.0 3 2 2
19. Borner,Daniel 2201 2206 Männedorf SUI 4.0 26.0 2 4 1
20. Feuerstack,Aljoscha 2395 Eckernförde GER 4.0 25.5 3 2 2
21. Akermann,Thomas 2139 2160 Zofingen SUI 4.0 23.5 3 2 2
22. Kelecevic,Nedeljko IM 2323 2327 S Winterthur SUI 4.0 23.5 1 6 0
23. Bakin,Alexander FM 2252 Chelyabinsk RUS 4.0 22.5 3 2 2
24. Battaglini,Gabriel 2360 Paris FRA 4.0 22.0 4 0 3
25. Nabavi,Parwis 2176 2169 Freiburg i. Br. GER 3.5 27.5 2 3 2
26. Schleicher,Guido 2269 2349 Niederhasli GER 3.5 26.5 3 1 3
27. Nuri,Kambez 2173 2174 J Richterswil SUI 3.5 26.0 3 1 3
28. Hasenohr,Benedict 2119 2237 J Krinau SUI 3.5 25.0 3 1 3
29. Klings,Peter 2189 2218 St. Gallen SUI 3.5 25.0 2 3 2
30. Meyer,Bernhard 2166 2116 Thun SUI 3.5 24.0 3 1 3
31. Kyas,Marcel 2119 J Wolfenbüttel GER 3.5 20.5 3 1 3
32. Freuler,Roman 2071 2081 Winterthur SUI 3.5 18.5 2 3 2
33. Fuchs,Judith 2207 W Leipzig GER 3.5 17.5 2 3 2
34. Moripen,Markus 1901 J Oslo NOR 3.0 25.5 1 4 2
35. de Andres Gonalons,Fernando 2088 S Puerto de la Cruz, Teneri ESP 3.0 24.5 2 2 3
35. Oesch,Harry 1981 1941 S Affoltern am Albis SUI 3.0 24.5 2 2 3
37. Zülle,Bruno 2114 2084 Frauenfeld SUI 3.0 24.0 1 4 2
38. Mira,Helene WIM 2125 2110 W Bregenz AUT 3.0 23.5 3 0 4
39. Georgiadis,Nico 2087 2231 J Schindellegi SUI 3.0 23.0 3 0 4
40. Gordic,Mihailo 2062 SUI 3.0 22.0 2 2 2
41. Singeisen,Hermann 2116 2038 S Grüningen SUI 3.0 21.5 1 4 2
42. Guttulsrud,Odd Martin 2086 J Oslo NOR 3.0 19.5 1 4 2
43. Remensberger,Hansuli 1996 2058 Bassersdorf SUI 3.0 18.5 3 0 4
44. Schärer,Julian 2038 2212 J Frauenfeld SUI 2.5 26.0 1 3 3
45. Ernst,Heinz 2027 2022 S Bern SUI 2.5 22.5 1 3 3
46. Gorse,Gérard 2028 FRA 2.5 22.0 1 3 3
47. Fleischer,Eugen 2045 1949 S Winterthur SUI 2.5 21.0 1 3 3
48. Kessler,Luca 2027 1982 J Dornbirn AUT 2.5 20.0 2 1 4
49. Yurenok,Maria WFM 1981 W London ENG 2.5 20.0 1 3 3
50. Kessler,Michaela 1963 1871 w Dornbirn AUT 2.5 19.0 2 1 4
51. Kyas,Philipp 1953 J Wolfenbüttel GER 2.5 15.0 2 1 2
52. Martin,Milan 2110 Bülach SVK 2.0 25.0 2 0 5
53. Remensberger,Paul 2084 2061 Schwerzenbach SUI 2.0 21.5 1 2 4
54. Müller,Peter 2077 Amlikon SUI 2.0 20.0 1 2 4
55. Paul,Mathias 1981 Weil am Rhein GER 2.0 14.0 2 0 5
56. Kyas,Michael 1886 * Wolfenbüttel GER 1.5 9.0 1 1 1
57. Petr,Glenn 1943 2045 J Zürich SUI 1.0 18.5 1 0 6
57. de Lagontrie,Jean 1892 S Le Plessis Robinson FRA 1.0 18.5 1 0 6

Update 13,26

4. Brasov: Bunicii joacă şah online la Centrul Cultural Reduta

Pensionarii braşoveni au la dispoziţie un club numai al lor, unde pot avea acces la tehnologie, în compania colegilor de generaţie. Aici pot participa la cursuri de iniţiere pe calculator, la cursuri de limbi străine sau la activităţi recreative: jocuri de cărţi, rummy, table, vizionări de programe TV şi după-amiezi de dans. Toate sunt disponibile la subsolul Centrului Cultural Reduta, de luni până vineri, între orele 10.00-20.00.
Marea atracţie o reprezintă cursurile prin care bunicii noştri învaţă cum să folosească un calculator şi să navigheze pe internet. Pensionarii sunt amatori sa joace sah online pe internet, asta devenind o activitate agreata de multi bunici. Pensionarilor dispune de o sală foarte bine dotată, destinată petrecerii timpului liber, de grup sanitar, bucătărie, calculator şi televizor. Aici vor avea loc diverse activităţi ale pensionarilor, dar şi cursurile de şah şi jurnalistică ale Clubului Copiilor.Acest lucru este demonstrat de cei aproximativ 300 de pensionari care s-au arătat interesaţi de aceste cursuri. Acestea sunt gratuite şi se desfăşoară de două ori pe săptămână, timp de cinci săptămâni, fiecare şedinţa urmând să dureze o oră şi jumătate.
Dacă în 2008 pentru programele cu pensionari s-au alocat de către Consiliul Judeţean suma de 50 miliarde lei vechi, în 2009 din cauza problemelor economice s-au dat doar 3 miliarde. Pe viitor se intenţionează deschiderea unor cluburi similare şi în alte localităţi în judeţ. Până la sfârşitul anului bătrânii din Făgăraş vor avea un club al lor.

(Sursa: Scris de Liviu CIOINEAG in Buna ziua Brasov)

Update 13,21

3.Grand Prix Fide- feminin, Nanjing 2009: Chinezoaica Xu Yuhua castiga in fata georgianei Dzagnidze.

Round 11 on 2009/10/09 at 10:00-15:00
Bo. No. FED Name Result Name FED No.
1 6 GEO GM DZAGNIDZE NANA ½ – ½ GM ZHAO XUE CHN 12
2 7 CHN JU WENJUN 1 – 0 WGM MUNGUNTUUL BATKHUYAG MGL 5
3 8 TUR WIM YILDIZ BETUL CEMRE 1 – 0 IM FIERRO BAQUERO MARTHA L ECU 4
4 9 QAT GM ZHU CHEN ½ – ½ IM MKRTCHIAN LILIT ARM 3
5 10 RUS WGM KOVANOVA BAIRA ½ – ½ WGM SHEN YANG CHN 2
6 11 FRA GM SEBAG MARIE ½ – ½ GM XU YUHUA CHN 1

Final Ranking after 11 Rounds

Rk. Name FED Rtg Pts. TB1 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 GM XU YUHUA CHN 2485 8,0 8,0 2619 11 8 6,08 1,92 10 19,2
2 GM DZAGNIDZE NANA GEO 2535 7,5 7,5 2573 11 7,5 6,87 0,63 10 6,3
3 GM ZHAO XUE CHN 2542 7,0 7,0 2541 11 7 6,99 0,01 10 0,1
4 IM MKRTCHIAN LILIT ARM 2469 6,5 6,5 2511 11 6,5 5,81 0,69 10 6,9
JU WENJUN CHN 2443 6,5 6,5 2513 11 6,5 5,40 1,10 15 16,5
GM SEBAG MARIE FRA 2519 6,5 6,5 2506 11 6,5 6,62 -0,12 10 -1,2
7 WGM SHEN YANG CHN 2453 6,0 6,0 2483 11 6 5,57 0,43 10 4,3
8 WGM MUNGUNTUUL BATKHUYAG MGL 2418 5,5 5,5 2450 11 5,5 4,99 0,51 10 5,1
9 WGM KOVANOVA BAIRA RUS 2408 5,0 5,0 2415 11 5 4,85 0,15 15 2,3
10 GM ZHU CHEN QAT 2488 4,5 4,5 2379 11 4,5 6,12 -1,62 10 -16,2
11 IM FIERRO BAQUERO MARTHA L ECU 2386 2,0 2,0 2191 11 2 4,49 -2,49 15 -37,3
12 WIM YILDIZ BETUL CEMRE TUR 2224 1,0 1,0 2085 11 1 2,21 -1,21 15 -18,1

Final Ranking crosstable after 11 Rounds

Rk. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pts. TB1
1 GM XU YUHUA 2485 CHN * 0 ½ 1 1 ½ 1 0 1 1 1 1 8,0 8,0
2 GM DZAGNIDZE NANA 2535 GEO 1 * ½ ½ 1 0 0 ½ 1 1 1 1 7,5 7,5
3 GM ZHAO XUE 2542 CHN ½ ½ * 0 0 1 1 ½ ½ 1 1 1 7,0 7,0
4 IM MKRTCHIAN LILIT 2469 ARM 0 ½ 1 * ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 6,5 6,5
JU WENJUN 2443 CHN 0 0 1 ½ * 0 1 1 ½ ½ 1 1 6,5 6,5
GM SEBAG MARIE 2519 FRA ½ 1 0 ½ 1 * 0 1 0 1 ½ 1 6,5 6,5
7 WGM SHEN YANG 2453 CHN 0 1 0 ½ 0 1 * ½ ½ 1 ½ 1 6,0 6,0
8 WGM MUNGUNTUUL BATKHUYAG 2418 MGL 1 ½ ½ ½ 0 0 ½ * ½ 0 1 1 5,5 5,5
9 WGM KOVANOVA BAIRA 2408 RUS 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ * 0 ½ 1 5,0 5,0
10 GM ZHU CHEN 2488 QAT 0 0 0 ½ ½ 0 0 1 1 * ½ 1 4,5 4,5
11 IM FIERRO BAQUERO MARTHA L 2386 ECU 0 0 0 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ * 0 2,0 2,0
12 WIM YILDIZ BETUL CEMRE 2224 TUR 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 * 1,0 1,0

Update 13,16

2. Campionatul feminin SUA, runda 5:Sabina Foisor pierde a doua partida consecutiv si cu 2,5p este pe locul 6

Round 5

Thursday, October 8, 2009, 2:00 pm

  1. Battsetseg Tsagaan 1-0 Sabina-Francesca Foisor
  2. Irina Krush ½-½ Iryna Zenyuk
  3. Camilla Baginskaite 1-0 Yun Fan
  4. Tatev Abrahamyan 0-1 Anna Zatonskih
  5. Alisa Melekhina ½-½ Rusudan Goletiani

Standings after 5 rounds:

# Name USCF FIDE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Score
1 Anna Zatonskih 2492 2462 ½ 1 1 1 1
2 Camilla Baginskaite 2356 2317 ½ ½ ½ 1 1
3 Alisa Melekhina 2253 2220 ½ ½ ½ 1 1
4 Irina Krush 2490 2458 0 ½ 1 ½ ½
5 Rusudan Goletiani 2437 2391 ½ ½ 0 1 ½
6 Sabina Foisor 2379 2320 0 0 1 ½ 1
7 Battsetseg Tsagaan 2265 2258 0 0 1 ½ 1
8 Iryna Zenyuk 2271 2285 0 ½ 0 ½ 1 2
9 Tatev Abrahamyan 2342 2275 0 0 0 ½ ½ 1
10 Yun Fan 2134 1935 0 ½ 0 0 0 ½

Round 6

Saturday, October 10, 2009, 12:00 pm

  • Sabina-Francesca Foisor vs Rusudan Goletiani
  • Anna Zatonskih vs Alisa Melekhina
  • Yun Fan vs Tatev Abrahamyan
  • Iryna Zenyuk vs Camilla Baginskaite
  • Battsetseg Tsagaan vs Irina Krush

Update 13,12

1. Runda 10- Ultima runda la Superturneul de la Nanjing: Carlsen incheie triumfal cu o victorie si termina la 2,5 puncte diferenta de locul 2

Final Ranking after 10 Rounds

Rk. Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 w we w-we K rtg+/-
1 GM CARLSEN MAGNUS NOR 2772 8,0 6 0,0 35,00 8 5,12 2,88 10 28,8
2 GM TOPALOV VESELIN BUL 2813 5,5 2 0,0 24,50 5,5 5,84 -0,34 10 -3,4
3 GM WANG YUE CHN 2736 4,5 0 0,0 21,50 4,5 4,52 -0,02 10 -0,2
4 GM JAKOVENKO DMITRY RUS 2742 4,0 1 0,0 17,25 4 4,64 -0,64 10 -6,4
5 GM RADJABOV TEIMOUR AZE 2757 4,0 0 1,0 20,00 4 4,88 -0,88 10 -8,8
6 GM LEKO PETER HUN 2762 4,0 0 1,0 19,25 4 5,00 -1,00 10 -10,0

Final Ranking crosstable after 10 Rounds

Rk. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts. TB1 TB2 TB3
1 GM CARLSEN MAGNUS 2772 NOR *** 1 ½ ½ 1 1 1 1 ½ 1 ½ 8,0 6 0,0 35,00
2 GM TOPALOV VESELIN 2813 BUL 0 ½ *** ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 5,5 2 0,0 24,50
3 GM WANG YUE 2736 CHN ½ 0 ½ ½ *** ½ ½ ½ ½ ½ ½ 4,5 0 0,0 21,50
4 GM JAKOVENKO DMITRY 2742 RUS 0 0 ½ 0 ½ ½ *** ½ 1 ½ ½ 4,0 1 0,0 17,25
5 GM RADJABOV TEIMOUR 2757 AZE 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 *** ½ ½ 4,0 0 1,0 20,00
6 GM LEKO PETER 2762 HUN 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ *** 4,0 0 1,0 19,25

Final round results:

Carlsen, Magnus 1-0 Jakovenko, Dmitry
Topalov, Veselin – Radjabov, Teimour
Leko, Peter ½-½ Wang Yue

final

Final round results:

Carlsen, Magnus 1-0 Jakovenko, Dmitry
Topalov, Veselin – Radjabov, Teimour
Leko, Peter ½-½ Wang Yue

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s