Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Novi Sad, Runda 1 perechi: Romania – Belgia la baieti si Romania – Norvegia la fete

Posted by ceausescuiulian on October 21, 2009

Componenta echipelor masculine si feminine inregistrata si validata in seara aceasta, Echipele participante, Capitanii de echipa, Statistici

romger Round 10 Romania_Cuba

Romania porneste de maine la drum cu cele doua echipe(Masculina si Feminina) la Campionatul European Echipe. Le tinem pumnii si suntem alaturi de echipele romanesti, urandu-le din toata inima mult succes!

Romania – Belgia (Baieti) si Romania – Norvegia (Fete)

ROU 14. Romania (ROU / RtgAvg:2622 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Istratescu Andrei 2624 ROU 1200372 0,0 0
2 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2664 ROU 1202758 0,0 0
3 GM Lupulescu Constantin 2599 ROU 1207822 0,0 0
4 GM Nevednichy Vladislav 2601 ROU 1205730 0,0 0
5 IM Szabo Gergely 2526 ROU 1205064 0,0 0
BEL 33. Belgium (BEL / RtgAvg:2395 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 FM Hautot Stephane 2420 BEL 202282 0,0 0
2 IM Saiboulatov Daniyal 2395 BEL 204145 0,0 0
3 IM Cekro Ekrem 2380 BEL 201855 0,0 0
4 FM Docx Stefan 2384 BEL 200778 0,0 0
5 IM Polaczek Richard 2381 BEL 200026 0,0 0

Romania – Norvegia

ROU 13. Romania (ROU / RtgAvg:2330 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 WGM Cosma Elena-Luminita 2331 ROU 1201590 0,0 0
2 IM Peptan Corina-Isabela 2387 ROU 1201930 0,0 0
3 WGM Voicu Carmen 2285 ROU 1206729 0,0 0
4 WGM Sandu Mihaela 2270 ROU 1204327 0,0 0
5 WGM Motoc Alina 2316 ROU 1210246 0,0 0

Team-Composition without round-results

NOR 27. Norway (NOR / RtgAvg:1966 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 Haug Marianne Wold 2005 NOR 1506420 0,0 0
2 WFM Johnsen Sylvia 2040 NOR 1500988 0,0 0
3 Carlsen Ellen Oen 1904 NOR 1505416 0,0 0
4 Reppen Ellisiv 1915 NOR 1504959 0,0 0

Runda 1 Perechi -Masculin


Round 1 on 2009/10/22 at 15:00
No. SNo Team Team Pts. MP Res. : Res. MP Pts. Team Team SNo
1 20 CRO CRO Croatia 0 0 : 0 0 Russia RUS RUS 1
2 2 AZE AZE Azerbaijan 0 0 : 0 0 Austria AUT AUT 21
3 22 DEN DEN Denmark 0 0 : 0 0 Armenia ARM ARM 3
4 4 BUL BUL Bulgaria 0 0 : 0 0 Italy ITA ITA 23
5 24 SUI SUI Switzerland 0 0 : 0 0 Ukraine UKR UKR 5
6 6 ISR ISR Israel 0 0 : 0 0 Montenegro MNE MNE 25
7 26 MKD MKD Former Yug Rep of Macedonia 0 0 : 0 0 Germany GER GER 7
8 36 SCO SCO Scotland 0 0 : 0 0 Serbia SRB SRB 17
9 8 ESP ESP Spain 0 0 : 0 0 Lithuania LTU LTU 27
10 28 NOR NOR Norway 0 0 : 0 0 France FRA FRA 9
11 10 HUN HUN Hungary 0 0 : 0 0 Turkey TUR TUR 29
12 30 FIN FIN Finland 0 0 : 0 0 Georgia GEO GEO 11
13 12 POL POL Poland 0 0 : 0 0 Bosnia & Herzegovina BIH BIH 31
14 32 ISL ISL Iceland 0 0 : 0 0 Czech Republic CZE CZE 13
15 14 ROU ROU Romania 0 0 : 0 0 Belgium BEL BEL 33
16 34 WLS WLS Wales 0 0 : 0 0 Netherlands NED NED 15
17 16 SLO SLO Slovenia 0 0 : 0 0 Luxembourg LUX LUX 35
18 18 ENG ENG England 0 0 : 0 0 Monaco MNC MNC 37
19 38 SRB SRB 2 Serbia 2 0 0 : 0 0 Greece GRE GRE 19

Loturile echipelor – Masculin

RUS 1. Russia (RUS / RtgAvg:2740 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Svidler Peter 2741 RUS 4102142 0,0 0
2 GM Morozevich Alexander 2750 RUS 4116992 0,0 0
3 GM Jakovenko Dmitry 2742 RUS 4122356 0,0 0
4 GM Alekseev Evgeny 2725 RUS 4138147 0,0 0
5 GM Tomashevsky Evgeny 2688 RUS 4147235 0,0 0
AZE 2. Azerbaijan (AZE / RtgAvg:2721 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Radjabov Teimour 2757 AZE 13400924 0,0 0
2 GM Gashimov Vugar 2740 AZE 13400630 0,0 0
3 GM Guseinov Gadir 2667 AZE 13401378 0,0 0
4 GM Mamedyarov Shakhriyar 2721 AZE 13401319 0,0 0
5 GM Mamedov Rauf 2626 AZE 13401653 0,0 0
ARM 3. Armenia (ARM / RtgAvg:2703 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Aronian Levon 2773 ARM 13300474 0,0 0
2 GM Akopian Vladimir 2698 ARM 13300032 0,0 0
3 GM Sargissian Gabriel 2678 ARM 13300881 0,0 0
4 GM Pashikian Arman 2663 ARM 13301578 0,0 0
5 GM Petrosian Tigran L 2602 ARM 13301616 0,0 0
BUL 4. Bulgaria (BUL / RtgAvg:2673 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Topalov Veselin 2813 BUL 2900084 0,0 0
2 GM Cheparinov Ivan 2667 BUL 2905540 0,0 0
3 GM Delchev Aleksander 2635 BUL 2900394 0,0 0
4 GM Iotov Valentin 2578 BUL 2906074 0,0 0
5 GM Bojkov Dejan 2528 BUL 2904292 0,0 0
UKR 5. Ukraine (UKR / RtgAvg:2670 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Eljanov Pavel 2717 UKR 14102951 0,0 0
2 GM Volokitin Andrei 2681 UKR 14107090 0,0 0
3 GM Efimenko Zahar 2654 UKR 14107201 0,0 0
4 GM Drozdovskij Yuri 2627 UKR 14107180 0,0 0
5 GM Kryvoruchko Yuriy 2612 UKR 14109182 0,0 0
ISR 6. Israel (ISR / RtgAvg:2663 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Sutovsky Emil 2676 ISR 2802007 0,0 0
2 GM Roiz Michael 2658 ISR 2804158 0,0 0
3 GM Mikhalevski Victor 2625 ISR 2801914 0,0 0
4 GM Postny Evgeny 2651 ISR 2804344 0,0 0
5 GM Avrukh Boris 2668 ISR 2803895 0,0 0
GER 7. Germany (GER / RtgAvg:2658 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Naiditsch Arkadij 2685 GER 4650891 0,0 0
2 GM Meier Georg 2664 GER 4675789 0,0 0
3 GM Fridman Daniel 2661 GER 11600454 0,0 0
4 GM Gustafsson Jan 2622 GER 4625498 0,0 0
5 GM Khenkin Igor 2613 GER 4659600 0,0 0
ESP 8. Spain (ESP / RtgAvg:2647 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Shirov Alexei 2730 ESP 2209390 0,0 0
2 GM Vallejo Pons Francisco 2696 ESP 2205530 0,0 0
3 GM Illescas Cordoba Miguel 2591 ESP 2200015 0,0 0
4 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2570 ESP 2212943 0,0 0
5 GM Salgado Lopez Ivan 2555 ESP 2257327 0,0 0
FRA 9. France (FRA / RtgAvg:2641 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Bacrot Etienne 2709 FRA 605506 0,0 0
2 GM Fressinet Laurent 2658 FRA 608742 0,0 0
3 GM Edouard Romain 2620 FRA 633429 0,0 0
4 GM Cornette Matthieu 2577 FRA 620084 0,0 0
5 GM Feller Sebastien 2570 FRA 634654 0,0 0
HUN 10. Hungary (HUN / RtgAvg:2641 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Almasi Zoltan 2685 HUN 702293 0,0 0
2 GM Berkes Ferenc 2663 HUN 718572 0,0 0
3 GM Balogh Csaba 2620 HUN 718939 0,0 0
4 GM Gyimesi Zoltan 2594 HUN 702218 0,0 0
5 GM Ruck Robert 2548 HUN 705713 0,0 0
GEO 11. Georgia (GEO / RtgAvg:2627 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Jobava Baadur 2696 GEO 13601520 0,0 0
2 GM Mchedlishvili Mikheil 2613 GEO 13600966 0,0 0
3 GM Pantsulaia Levan 2600 GEO 13602071 0,0 0
4 GM Gagunashvili Merab 2580 GEO 13601652 0,0 0
5 GM Sanikidze Tornike 2600 GEO 13602608 0,0 0
POL 12. Poland (POL / RtgAvg:2626 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Socko Bartosz 2637 POL 1107038 0,0 0
2 GM Wojtaszek Radoslaw 2640 POL 1118358 0,0 0
3 GM Macieja Bartlomiej 2618 POL 1104306 0,0 0
4 GM Bartel Mateusz 2609 POL 1112635 0,0 0
5 GM Gajewski Grzegorz 2572 POL 1116207 0,0 0
CZE 13. Czech Republic (CZE / RtgAvg:2625 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Navara David 2692 CZE 309095 0,0 0
2 GM Laznicka Viktor 2634 CZE 316385 0,0 0
3 GM Hracek Zbynek 2606 CZE 300071 0,0 0
4 GM Babula Vlastimil 2569 CZE 301264 0,0 0
5 GM Cvek Robert 2518 CZE 307424 0,0 0
ROU 14. Romania (ROU / RtgAvg:2622 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Istratescu Andrei 2624 ROU 1200372 0,0 0
2 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2664 ROU 1202758 0,0 0
3 GM Lupulescu Constantin 2599 ROU 1207822 0,0 0
4 GM Nevednichy Vladislav 2601 ROU 1205730 0,0 0
5 IM Szabo Gergely 2526 ROU 1205064 0,0 0
NED 15. Netherlands (NED / RtgAvg:2617 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Smeets Jan 2642 NED 1007246 0,0 0
2 GM Stellwagen Daniel 2630 NED 1006673 0,0 0
3 GM L’ami Erwin 2606 NED 1007998 0,0 0
4 GM Werle Jan 2563 NED 1006088 0,0 0
5 GM Ernst Sipke 2589 NED 1004689 0,0 0
SLO 16. Slovenia (SLO / RtgAvg:2602 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Beliavsky Alexander 2656 SLO 14602377 0,0 0
2 GM Pavasovic Dusko 2602 SLO 14600986 0,0 0
3 GM Lenic Luka 2575 SLO 14603853 0,0 0
4 GM Borisek Jure 2575 SLO 14603152 0,0 0
5 IM Sebenik Matej 2489 SLO 14602296 0,0 0
SRB 17. Serbia (SRB / RtgAvg:2601 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Ivanisevic Ivan 2614 SRB 912417 0,0 0
2 GM Solak Dragan 2583 SRB 916811 0,0 0
3 GM Markus Robert 2608 SRB 921637 0,0 0
4 GM Vuckovic Bojan 2600 SRB 922277 0,0 0
5 GM Perunovic Milos 2572 SRB 921629 0,0 0
ENG 18. England (ENG / RtgAvg:2601 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Adams Michael 2682 ENG 400041 0,0 0
2 GM Mcshane Luke J 2615 ENG 404853 0,0 0
3 GM Conquest Stuart C 2563 ENG 400181 0,0 0
4 GM Williams Simon K 2545 ENG 404454 0,0 0
5 GM Gordon Stephen J 2535 ENG 411477 0,0 0
GRE 19. Greece (GRE / RtgAvg:2592 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Papaioannou Ioannis 2628 GRE 4201345 0,0 0
2 GM Banikas Hristos 2599 GRE 4202031 0,0 0
3 GM Halkias Stelios 2570 GRE 4201809 0,0 0
4 GM Mastrovasilis Dimitrios 2569 GRE 4202694 0,0 0
5 GM Mastrovasilis Athanasios 2519 GRE 4201990 0,0 0
CRO 20. Croatia (CRO / RtgAvg:2589 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Stevic Hrvoje 2624 CRO 14502569 0,0 0
2 GM Kozul Zdenko 2588 CRO 14502879 0,0 0
3 GM Saric Ivan 2573 CRO 14508150 0,0 0
4 GM Bosiocic Marin 2571 CRO 14507927 0,0 0
5 GM Jankovic Alojzije 2548 CRO 14505959 0,0 0
AUT 21. Austria (AUT / RtgAvg:2548 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Ragger Markus 2561 AUT 1610856 0,0 0
2 GM Shengelia David 2560 AUT 13601270 0,0 0
3 GM Kindermann Stefan 2529 AUT 4600053 0,0 0
4 GM Stanec Nikolaus 2541 AUT 1601776 0,0 0
5 IM Neubauer Martin 2448 AUT 1602675 0,0 0
DEN 22. Denmark (DEN / RtgAvg:2541 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Hansen Lars Bo 2574 DEN 1400037 0,0 0
2 GM Hansen Sune Berg 2552 DEN 1400266 0,0 0
3 GM Rasmussen Allan Stig 2535 DEN 1406000 0,0 0
4 GM Schandorff Lars 2501 DEN 1400070 0,0 0
5 IM Glud Jakob Vang 2476 DEN 1407767 0,0 0
ITA 23. Italy (ITA / RtgAvg:2541 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Caruana Fabiano 2662 ITA 2020009 0,0 0
2 GM Godena Michele 2530 ITA 800090 0,0 0
3 IM Rombaldoni Denis 2469 ITA 813575 0,0 0
4 IM D’amore Carlo 2489 ITA 800066 0,0 0
5 IM Shytaj Luca 2481 ITA 812633 0,0 0
SUI 24. Switzerland (SUI / RtgAvg:2536 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Korchnoi Viktor 2566 SUI 1300016 0,0 0
2 GM Pelletier Yannick 2589 SUI 1301837 0,0 0
3 GM Jenni Florian 2500 SUI 1304232 0,0 0
4 IM Ekstroem Roland 2488 SUI 1302302 0,0 0
5 GM Gallagher Joseph G 2464 SUI 1303422 0,0 0
MNE 25. Montenegro (MNE / RtgAvg:2518 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Blagojevic Dragisa 2546 MNE 900885 0,0 0
2 GM Djukic Nikola 2503 MNE 922412 0,0 0
3 GM Drasko Milan 2527 MNE 900397 0,0 0
4 GM Kosic Dragan 2495 MNE 900290 0,0 0
5 IM Kalezic Blazo 2459 MNE 921815 0,0 0
MKD 26. Former Yug Rep of Macedonia (MKD / RtgAvg:2516 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Georgiev Vladimir 2537 MKD 2903024 0,0 0
2 GM Mitkov Nikola 2525 MKD 15000290 0,0 0
3 GM Nedev Trajko 2511 MKD 15000605 0,0 0
4 GM Stanojoski Zvonko 2492 MKD 15000257 0,0 0
5 IM Pancevski Filip 2432 MKD 15002187 0,0 0
LTU 27. Lithuania (LTU / RtgAvg:2488 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Sulskis Sarunas 2568 LTU 12800112 0,0 0
2 GM Malisauskas Vidmantas 2483 LTU 12800031 0,0 0
3 IM Cmilyte Viktorija 2477 LTU 12801259 0,0 0
4 IM Sarakauskas Gediminas 2424 LTU 12800724 0,0 0
NOR 28. Norway (NOR / RtgAvg:2477 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Hammer Jon Ludvig 2585 NOR 1503707 0,0 0
2 GM Johannessen Leif Erlend 2532 NOR 1501674 0,0 0
3 IM Elsness Frode 2458 NOR 1501100 0,0 0
4 FM Thomassen Joachim 2332 NOR 1504991 0,0 0
TUR 29. Turkey (TUR / RtgAvg:2467 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Haznedaroglu Kivanc 2499 TUR 6300634 0,0 0
2 IM Esen Baris 2494 TUR 6302114 0,0 0
3 IM Erdogdu Mert 2467 TUR 6301495 0,0 0
4 IM Atakisi Umut 2406 TUR 6301037 0,0 0
5 FM Firat Burak 2365 TUR 6305881 0,0 0
FIN 30. Finland (FIN / RtgAvg:2453 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Nyback Tomi 2615 FIN 503142 0,0 0
2 IM Karttunen Mika 2426 FIN 502081 0,0 0
3 IM Agopov Mikael 2452 FIN 501840 0,0 0
4 FM Luukkonen Tommi 2317 FIN 501808 0,0 0
BIH 31. Bosnia & Herzegovina (BIH / RtgAvg:2451 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Dizdarevic Emir 2483 BIH 14400049 0,0 0
2 IM Stojanovic Dalibor 2469 BIH 922692 0,0 0
3 IM Bogut Zeljko 2442 BIH 14505207 0,0 0
4 FM Galic Ivan 2378 BIH 14402238 0,0 0
5 FM Tomic Bosko 2408 BIH 14401401 0,0 0
ISL 32. Iceland (ISL / RtgAvg:2403 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Gunnarsson Jon Viktor 2462 ISL 2300931 0,0 0
2 IM Arngrimsson Dagur 2396 ISL 2301288 0,0 0
3 IM Thorfinnsson Bjorn 2395 ISL 2300982 0,0 0
4 IM Thorfinnsson Bragi 2360 ISL 2300958 0,0 0
BEL 33. Belgium (BEL / RtgAvg:2395 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 FM Hautot Stephane 2420 BEL 202282 0,0 0
2 IM Saiboulatov Daniyal 2395 BEL 204145 0,0 0
3 IM Cekro Ekrem 2380 BEL 201855 0,0 0
4 FM Docx Stefan 2384 BEL 200778 0,0 0
5 IM Polaczek Richard 2381 BEL 200026 0,0 0
WLS 34. Wales (WLS / RtgAvg:2291 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 FM Jones Richard S 2321 WLS 1800833 0,0 0
2 FM Rees Ioan 2336 WLS 1801236 0,0 0
3 Dineley Richard 2270 WLS 1800680 0,0 0
4 Kett Tim 2238 WLS 1801210 0,0 0
5 Bennett Alan 2108 WLS 1800019 0,0 0
LUX 35. Luxembourg (LUX / RtgAvg:2265 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Berend Fred 2371 LUX 4000102 0,0 0
2 Jeitz Christian 2253 LUX 4000803 0,0 0
3 Linster Philippe 2230 LUX 4001206 0,0 0
4 Serban Vlad 2206 LUX 4001060 0,0 0
5 FM Mossong Hubert 2179 LUX 4000030 0,0 0
SCO 36. Scotland (SCO / RtgAvg:2236 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 FM Morrison Graham 2353 SCO 2400090 0,0 0
2 IM Muir Andrew J 2327 SCO 2400138 0,0 0
3 Tate Alan 2175 SCO 2401878 0,0 0
4 Stevenson James 2089 SCO 2401215 0,0 0
MNC 37. Monaco (MNC / RtgAvg:2218 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Efimov Igor 2433 MNC 806404 0,0 0
2 FM Van Hoolandt Patrick 2229 MNC 200999 0,0 0
3 Ribbegren Karl Johan 2158 MNC 5400040 0,0 0
4 Iclicki Willy 2052 MNC 200450 0,0 0

Runda 1 Perechi -Feminin

Round 1 on 2009/10/22 at 15:00
No. SNo Team Team Pts. MP Res. : Res. MP Pts. Team Team SNo
1 1 RUS RUS Russia 0 0 : 0 0 Spain ESP ESP 15
2 16 CZE CZE Czech Republic 0 0 : 0 0 Georgia GEO GEO 2
3 3 UKR UKR Ukraine 0 0 : 0 0 Israel ISR ISR 17
4 9 SRB SRB Serbia 0 0 : 0 0 Montenegro MNE MNE 23
5 18 CRO CRO Croatia 0 0 : 0 0 Poland POL POL 4
6 5 ARM ARM Armenia 0 0 : 0 0 Italy ITA ITA 19
7 20 AZE AZE Azerbaijan 0 0 : 0 0 France FRA FRA 6
8 7 GER GER Germany 0 0 : 0 0 Austria AUT AUT 21
9 22 ENG ENG England 0 0 : 0 0 Bulgaria BUL BUL 8
10 24 BIH BIH Bosnia & Herzegovina 0 0 : 0 0 Hungary HUN HUN 10
11 11 NED NED Netherlands 0 0 : 0 0 Former Yug Rep of Macedonia MKD MKD 25
12 26 FIN FIN Finland 0 0 : 0 0 Slovenia SLO SLO 12
13 13 ROU ROU Romania 0 0 : 0 0 Norway NOR NOR 27
14 28 TUR TUR Turkey 0 0 : 0 0 Greece GRE GRE 14

Loturile echipelor – Feminin

RUS 1. Russia (RUS / RtgAvg:2500 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Kosteniuk Alexandra 2516 RUS 4128125 0,0 0
2 GM Kosintseva Tatiana 2536 RUS 4133471 0,0 0
3 IM Kosintseva Nadezhda 2493 RUS 4134974 0,0 0
4 IM Romanko Marina 2453 RUS 4149351 0,0 0
5 WFM Gunina Valentina 2437 RUS 4167570 0,0 0
GEO 2. Georgia (GEO / RtgAvg:2474 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Dzagnidze Nana 2535 GEO 13601903 0,0 0
2 IM Javakhishvili Lela 2472 GEO 13601458 0,0 0
3 IM Khukhashvili Sopiko 2451 GEO 13602055 0,0 0
4 IM Khurtsidze Nino 2420 GEO 13600320 0,0 0
5 IM Khotenashvili Bela 2438 GEO 13602640 0,0 0
UKR 3. Ukraine (UKR / RtgAvg:2463 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Lahno Kateryna 2483 UKR 14109336 0,0 0
2 WGM Zhukova Natalia 2457 UKR 14101513 0,0 0
3 IM Ushenina Anna 2474 UKR 14110911 0,0 0
4 IM Gaponenko Inna 2438 UKR 14101181 0,0 0
5 WGM Zdebskaja Natalia 2410 UKR 14109956 0,0 0
POL 4. Poland (POL / RtgAvg:2429 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Socko Monika 2476 POL 1106619 0,0 0
2 IM Rajlich Iweta 2465 POL 1108166 0,0 0
3 WGM Zawadzka Jolanta 2414 POL 1122320 0,0 0
4 IM Dworakowska Joanna 2345 POL 1107445 0,0 0
5 WGM Majdan Joanna 2361 POL 1121979 0,0 0
ARM 5. Armenia (ARM / RtgAvg:2398 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Danielian Elina 2489 ARM 13300210 0,0 0
2 IM Mkrtchian Lilit 2469 ARM 13300601 0,0 0
3 WGM Galojan Lilit 2326 ARM 13301314 0,0 0
4 WGM Aginian Nelly 2307 ARM 13300628 0,0 0
5 WIM Andriasian Siranush 2234 ARM 13301926 0,0 0
FRA 6. France (FRA / RtgAvg:2393 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Sebag Marie 2519 FRA 617822 0,0 0
2 IM Milliet Sophie 2407 FRA 623725 0,0 0
3 IM Collas Silvia 2319 FRA 2902265 0,0 0
4 WIM Guichard Pauline 2304 FRA 639370 0,0 0
5 WGM Leconte Maria 2325 FRA 618446 0,0 0
GER 7. Germany (GER / RtgAvg:2377 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Paehtz Elisabeth 2482 GER 4641833 0,0 0
2 IM Kachiani-Gersinska Ketino 2349 GER 4623614 0,0 0
3 WGM Michna Marta 2366 GER 1106686 0,0 0
4 WIM Schoene Maria 2274 GER 4681410 0,0 0
5 WIM Ohme Melanie 2310 GER 4690745 0,0 0
BUL 8. Bulgaria (BUL / RtgAvg:2376 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Stefanova Antoaneta 2527 BUL 2902257 0,0 0
2 WIM Nikolova Adriana 2334 BUL 2908689 0,0 0
3 WGM Voiska Margarita 2335 BUL 2900602 0,0 0
4 WFM Videnova Iva 2307 BUL 2907763 0,0 0
5 WIM Raeva Elitsa 2248 BUL 2906660 0,0 0
SRB 9. Serbia (SRB / RtgAvg:2373 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Maric Alisa 2405 SRB 904180 0,0 0
2 IM Bojkovic Natasa 2429 SRB 908550 0,0 0
3 WGM Stojanovic Andjelija 2323 SRB 928682 0,0 0
4 WGM Chelushkina Irina 2333 SRB 928615 0,0 0
5 WIM Rakic Marija 2323 SRB 936286 0,0 0
HUN 10. Hungary (HUN / RtgAvg:2355 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Vajda Szidonia 2375 HUN 723894 0,0 0
2 WGM Rudolf Anna 2286 HUN 722855 0,0 0
3 IM Gara Anita 2365 HUN 709751 0,0 0
4 WGM Gara Ticia 2364 HUN 717444 0,0 0
5 WGM Lakos Nikoletta 2316 HUN 705128 0,0 0
NED 11. Netherlands (NED / RtgAvg:2343 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 GM Peng Zhaoqin 2407 NED 1004786 0,0 0
2 FM Schuurman Petra 2348 NED 1003259 0,0 0
3 WIM Bensdorp Marlies 2325 NED 1009311 0,0 0
4 WGM Muhren Bianca 2290 NED 1008498 0,0 0
5 WIM Schut Lisa 2221 NED 1019481 0,0 0
SLO 12. Slovenia (SLO / RtgAvg:2335 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Muzychuk Anna 2533 SLO 14111330 0,0 0
2 WGM Krivec Jana 2329 SLO 14601982 0,0 0
3 WGM Srebrnic Ana 2237 SLO 14603314 0,0 0
4 WIM Rozic Vesna 2240 SLO 14604000 0,0 0
5 WFM Novak Ksenija 2204 SLO 14604272 0,0 0
ROU 13. Romania (ROU / RtgAvg:2330 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 WGM Cosma Elena-Luminita 2331 ROU 1201590 0,0 0
2 IM Peptan Corina-Isabela 2387 ROU 1201930 0,0 0
3 WGM Voicu Carmen 2285 ROU 1206729 0,0 0
4 WGM Sandu Mihaela 2270 ROU 1204327 0,0 0
5 WGM Motoc Alina 2316 ROU 1210246 0,0 0
GRE 14. Greece (GRE / RtgAvg:2327 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Dembo Yelena 2482 GRE 723916 0,0 0
2 WGM Botsari Anna-Maria 2286 GRE 4200446 0,0 0
3 WGM Makropoulou Marina 2288 GRE 4200187 0,0 0
4 WIM Fakhiridou Ekaterini 2253 GRE 4202848 0,0 0
5 WIM Stiri Alexandra 2198 GRE 4205383 0,0 0
ESP 15. Spain (ESP / RtgAvg:2326 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 WGM Calzetta Ruiz Monica 2386 ESP 2204185 0,0 0
2 WGM Vega Gutierrez Sabrina 2357 ESP 2219026 0,0 0
3 FM Pares Vives Natalia 2282 ESP 2200465 0,0 0
4 WIM Llaneza Vega Patricia 2277 ESP 2212676 0,0 0
5 WIM Robles Garcia Claudia 2256 ESP 2266423 0,0 0
CZE 16. Czech Republic (CZE / RtgAvg:2291 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Jackova Jana 2393 CZE 308498 0,0 0
2 WGM Nemcova Katerina 2258 CZE 322750 0,0 0
3 WGM Kulovana Eva 2287 CZE 318779 0,0 0
4 WIM Pertlova Sona 2226 CZE 318787 0,0 0
5 WIM Cedikova Katerina 2214 CZE 311235 0,0 0
ISR 17. Israel (ISR / RtgAvg:2290 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Borsuk Angela 2351 ISR 2806452 0,0 0
2 WGM Igla Bella 2258 ISR 2806819 0,0 0
3 WGM Pitam Ella 2285 ISR 2802244 0,0 0
4 WIM Vasiliev Olga 2266 ISR 2807602 0,0 0
5 Porat Maya 2192 ISR 2808072 0,0 0
CRO 18. Croatia (CRO / RtgAvg:2269 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 WGM Golubenko Valentina 2298 CRO 4501993 0,0 0
2 WGM Medic Mirjana 2322 CRO 14501619 0,0 0
3 WIM Franciskovic Borka 2215 CRO 14507943 0,0 0
4 WIM Jelica Mara 2242 CRO 14504111 0,0 0
5 WIM Solic Kristina 2193 CRO 14507323 0,0 0
ITA 19. Italy (ITA / RtgAvg:2244 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Sedina Elena 2335 ITA 812153 0,0 0
2 IM Zimina Olga 2319 ITA 4132190 0,0 0
3 WFM Brunello Marina 2162 ITA 822590 0,0 0
4 WFM Ambrosi Eleonora 2159 ITA 812099 0,0 0
5 WFM Chierici Marianna 2053 ITA 820067 0,0 0
AZE 20. Azerbaijan (AZE / RtgAvg:2240 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 WGM Mamedjarova Zeinab 2285 AZE 13401521 0,0 0
2 WIM Kazimova Narmin 2228 AZE 13402951 0,0 0
3 WGM Mamedjarova Turkan 2233 AZE 13402005 0,0 0
4 WIM Isgandarova Khayala 2212 AZE 13401823 0,0 0
5 WFM Mammadova Gulnar 2209 AZE 13403508 0,0 0
AUT 21. Austria (AUT / RtgAvg:2220 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Moser Eva 2431 AUT 1607456 0,0 0
2 WIM Kopinits Anna-Christina 2254 AUT 1614142 0,0 0
3 WFM Novkovic Julia 2077 AUT 12000086 0,0 0
4 Exler Veronika 2113 AUT 1620550 0,0 0
5 Newrkla Katharina 2083 AUT 1621629 0,0 0
ENG 22. England (ENG / RtgAvg:2209 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 IM Houska Jovanka 2381 ENG 405094 0,0 0
2 WIM Lauterbach Ingrid 2163 ENG 405221 0,0 0
3 WIM Regan Natasha K 2170 ENG 403067 0,0 0
4 WFM Grigoryan Meri 2122 ENG 13300571 0,0 0
5 WFM Chevannes Sabrina L 2062 ENG 411280 0,0 0
MNE 23. Montenegro (MNE / RtgAvg:2188 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 WGM Vojinovic Jovana 2359 MNE 937266 0,0 0
2 WFM Milovic Aleksandra 2173 MNE 933988 0,0 0
3 WFM Stojanovic Marija R 2172 MNE 931411 0,0 0
4 Misovic Sanja 1921 MNE 900575 0,0 0
5 WFM Blagojevic Lidija 2046 MNE 916773 0,0 0
BIH 24. Bosnia & Herzegovina (BIH / RtgAvg:2073 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 WIM Boric Elena 2259 BIH 14400839 0,0 0
2 Dedijer Sanja 2068 BIH 14401878 0,0 0
3 Dedijer Mira 2005 BIH 14401622 0,0 0
4 Malokas Nermina 1959 BIH 14403684 0,0 0
MKD 25. Former Yug Rep of Macedonia (MKD / RtgAvg:2006 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 Jonoska Katerina 2023 MKD 15002551 0,0 0
2 Gjorgjieva Ivana 1917 MKD 15002454 0,0 0
3 Bejatovic Bojana 1833 MKD 15000141 0,0 0
4 WIM Koskoska Gabriela 2182 MKD 15000630 0,0 0
5 Stojkovska Monika 1902 MKD 15002594 0,0 0
FIN 26. Finland (FIN / RtgAvg:1999 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 Rautanen Sari 1993 FIN 502332 0,0 0
2 Savola Laura 2090 FIN 506168 0,0 0
3 WFM Puuska Heini 2020 FIN 502324 0,0 0
4 WFM Walta Paivi 1893 FIN 504513 0,0 0
NOR 27. Norway (NOR / RtgAvg:1966 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 Haug Marianne Wold 2005 NOR 1506420 0,0 0
2 WFM Johnsen Sylvia 2040 NOR 1500988 0,0 0
3 Carlsen Ellen Oen 1904 NOR 1505416 0,0 0
4 Reppen Ellisiv 1915 NOR 1504959 0,0 0
TUR 28. Turkey (TUR / RtgAvg:1940 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID Games Rp
1 WFM Bayrak Asli 2011 TUR 6302947 0,0 0
2 Soylemez Cansu 1907 TUR 6315429 0,0 0
3 Sop Selen 1930 TUR 6300278 0,0 0
4 Sasmazel Burcu 1912 TUR 6319106 0,0 0
5 Menzi Nezihe Ezgi 1803 TUR 6310060 0,0 0

Echipe inregistrate  (masculin+feminin)

No. Team FED men women
1 ARM Armenia ARM 5 Player 5 Player
2 AUT Austria AUT 5 Player 5 Player
3 AZE Azerbaijan AZE 5 Player 5 Player
4 BEL Belgium BEL 5 Player
5 BIH Bosnia & Herzegovina BIH 5 Player 4 Player
6 BUL Bulgaria BUL 5 Player 5 Player
7 CRO Croatia CRO 5 Player 5 Player
8 CZE Czech Republic CZE 5 Player 5 Player
9 DEN Denmark DEN 5 Player
10 ENG England ENG 5 Player 5 Player
11 FIN Finland FIN 4 Player 4 Player
12 MKD Former Yug Rep of Macedonia MKD 5 Player 5 Player
13 FRA France FRA 5 Player 5 Player
14 GEO Georgia GEO 5 Player 5 Player
15 GER Germany GER 5 Player 5 Player
16 GRE Greece GRE 5 Player 5 Player
17 HUN Hungary HUN 5 Player 5 Player
18 ISL Iceland ISL 4 Player
19 ISR Israel ISR 5 Player 5 Player
20 ITA Italy ITA 5 Player 5 Player
21 LTU Lithuania LTU 4 Player
22 LUX Luxembourg LUX 5 Player
23 MNC Monaco MNC 4 Player
24 MNE Montenegro MNE 5 Player 5 Player
25 NED Netherlands NED 5 Player 5 Player
26 NOR Norway NOR 4 Player 4 Player
27 POL Poland POL 5 Player 5 Player
28 ROU Romania ROU 5 Player 5 Player
29 RUS Russia RUS 5 Player 5 Player
30 SCO Scotland SCO 4 Player
31 SRB Serbia SRB 5 Player 5 Player
32 SRB Serbia 2 SRB 2 1 Player
33 SLO Slovenia SLO 5 Player 5 Player
34 ESP Spain ESP 5 Player 5 Player
35 SUI Switzerland SUI 5 Player
36 TUR Turkey TUR 5 Player 5 Player
37 UKR Ukraine UKR 5 Player 5 Player
38 WLS Wales WLS 5 Player
men-teams: 38 Player: 180
women-teams: 28 Player: 137
Total-teams: 66 Player: 317

Echipe Masculine-Capitani de echipa

Team-Starting rank

No. flag Team Team RtgAvg Captain
1 RUS RUS Russia 2740
2 AZE AZE Azerbaijan 2721 Zurab Azmaiparashvili
3 ARM ARM Armenia 2703 Arshak Petrosian
4 BUL BUL Bulgaria 2673 Petar Velikov
5 UKR UKR Ukraine 2670 Volodymyr Tukmakov
6 ISR ISR Israel 2663 Alon Greenfeld
7 GER GER Germany 2658 Uwe Boensch
8 ESP ESP Spain 2647 Jordi Magem Badals
9 FRA FRA France 2641 Joel Lautier
10 HUN HUN Hungary 2641 Tamas Horvath
11 GEO GEO Georgia 2627 Giorgi Giorgadze
12 POL POL Poland 2626 Marek Matlak
13 CZE CZE Czech Republic 2625 Michal Konopka
14 ROU ROU Romania 2622 Doru-Alexandru Ionescu
15 NED NED Netherlands 2617 Vladimir Chuchelov
16 SLO SLO Slovenia 2602 Georg Mohr
17 SRB SRB Serbia 2601 Branko Damljanovic
18 ENG ENG England 2601 Lawrence Cooper
19 GRE GRE Greece 2592 Ioannis Nikolaidis
20 CRO CRO Croatia 2589 Ervin Sindik
21 AUT AUT Austria 2548 Zoltan Ribli
22 DEN DEN Denmark 2541 Lars Bo Hansen
23 ITA ITA Italy 2541 Carlos Garcia Palermo
24 SUI SUI Switzerland 2536 Martin Leutwyler
25 MNE MNE Montenegro 2518 Dragan Popadic
26 MKD MKD Former Yug Rep of Macedonia 2516 Atanas Kizov
27 LTU LTU Lithuania 2488 Gediminas Sarakauskas
28 NOR NOR Norway 2477 Peter Heine Nielsen
29 TUR TUR Turkey 2467 Efstratios Grivas
30 FIN FIN Finland 2453
31 BIH BIH Bosnia & Herzegovina 2451 Zeljko Bogut
32 ISL ISL Iceland 2403 Bjorn Thorfinnsson
33 BEL BEL Belgium 2395
34 WLS WLS Wales 2291 Glyn Sinnett
35 LUX LUX Luxembourg 2265 Vlastimil Jansa
36 SCO SCO Scotland 2236
37 MNC MNC Monaco 2218
38 SRB SRB 2 Serbia 2 1200

Echipe Feminine – Capitani de echipa

No. flag Team Team RtgAvg Captain
1 RUS RUS Russia 2500
2 GEO GEO Georgia 2474 Nino Gurieli
3 UKR UKR Ukraine 2463 Viacheslav Eingorn
4 POL POL Poland 2429 Artur Jakubiec
5 ARM ARM Armenia 2398 Arsen Yegiazarian
6 FRA FRA France 2393 Pavel Tregubov
7 GER GER Germany 2377 Davit Lobzahnidze
8 BUL BUL Bulgaria 2376 Milen Vasilev
9 SRB SRB Serbia 2373 Nenad Ristic
10 HUN HUN Hungary 2355 Andras Flumbort
11 NED NED Netherlands 2343 Arthur Kogan
12 SLO SLO Slovenia 2335 Matjaz Mikac
13 ROU ROU Romania 2330 Ligia-Letitia Jicman
14 GRE GRE Greece 2327 Nikolaos Gavrilakis
15 ESP ESP Spain 2326 Javier Moreno Carnero
16 CZE CZE Czech Republic 2291 Lukas Klima
17 ISR ISR Israel 2290 Vitali Golod
18 CRO CRO Croatia 2269 Vlasta Macek
19 ITA ITA Italy 2244 Fabio Bruno
20 AZE AZE Azerbaijan 2240 Fikrat Sideifzade
21 AUT AUT Austria 2220 Robert Kreisl
22 ENG ENG England 2209 Andrew Greet
23 MNE MNE Montenegro 2188 Dusanka Jovicevic
24 BIH BIH Bosnia & Herzegovina 2073 Jovo Janjic
25 MKD MKD Former Yug Rep of Macedonia 2006 Riste Menkinoski
26 FIN FIN Finland 1999
27 NOR NOR Norway 1966
28 TUR TUR Turkey 1940 Adrian Mihalcisin

final

Team-Starting rank

No. flag Team Team RtgAvg Captain
1 RUS RUS Russia 2740
2 AZE AZE Azerbaijan 2721 Zurab Azmaiparashvili
3 ARM ARM Armenia 2703 Arshak Petrosian
4 BUL BUL Bulgaria 2673 Petar Velikov
5 UKR UKR Ukraine 2670 Volodymyr Tukmakov
6 ISR ISR Israel 2663 Alon Greenfeld
7 GER GER Germany 2658 Uwe Boensch
8 ESP ESP Spain 2647 Jordi Magem Badals
9 FRA FRA France 2641 Joel Lautier
10 HUN HUN Hungary 2641 Tamas Horvath
11 GEO GEO Georgia 2627 Giorgi Giorgadze
12 POL POL Poland 2626 Marek Matlak
13 CZE CZE Czech Republic 2625 Michal Konopka
14 ROU ROU Romania 2622 Doru-Alexandru Ionescu
15 NED NED Netherlands 2617 Vladimir Chuchelov
16 SLO SLO Slovenia 2602 Georg Mohr
17 SRB SRB Serbia 2601 Branko Damljanovic
18 ENG ENG England 2601 Lawrence Cooper
19 GRE GRE Greece 2592 Ioannis Nikolaidis
20 CRO CRO Croatia 2589 Ervin Sindik
21 AUT AUT Austria 2548 Zoltan Ribli
22 DEN DEN Denmark 2541 Lars Bo Hansen
23 ITA ITA Italy 2541 Carlos Garcia Palermo
24 SUI SUI Switzerland 2536 Martin Leutwyler
25 MNE MNE Montenegro 2518 Dragan Popadic
26 MKD MKD Former Yug Rep of Macedonia 2516 Atanas Kizov
27 LTU LTU Lithuania 2488 Gediminas Sarakauskas
28 NOR NOR Norway 2477 Peter Heine Nielsen
29 TUR TUR Turkey 2467 Efstratios Grivas
30 FIN FIN Finland 2453
31 BIH BIH Bosnia & Herzegovina 2451 Zeljko Bogut
32 ISL ISL Iceland 2403 Bjorn Thorfinnsson
33 BEL BEL Belgium 2395
34 WLS WLS Wales 2291 Glyn Sinnett
35 LUX LUX Luxembourg 2265 Vlastimil Jansa
36 SCO SCO Scotland 2236
37 MNC MNC Monaco 2218
38 SRB SRB 2 Serbia 2 1200

15 Responses to “Novi Sad, Runda 1 perechi: Romania – Belgia la baieti si Romania – Norvegia la fete”

  1. Matrix said

    Saptamana trecuta in campionatul german(bundesliga),jucatorul roman GM Parligras,jucand pe masa 1 a remizat cu GM Svidler(Elo 2753 parca).
    Observ,cu parere de rau,ca GM Parligrs nici macar rezerva nu este la aceste campionate europene,si mai ales ca voi aici nu a-ti suflat nici un cuvant despre remiza cu Svidler,si ma intreb DE CE?
    Am inteles din comentariile din arhiva ca obiectivul e locul 1 si daca nu iese 1 atunci poate 2.
    Merg si eu in gradina acum,parca e putin soare,inseamana ca e vara si pot face plaja!
    Dar,eu am dreptul sa ma prostesc pe mine cum vreau,pe cand domnu selectioner care se pare ca nu raspunde ptr rezultatele excelente al echipei nationale si care face selectia cum doreste dansul,nu raspunde de nici o culoare.
    Remember olimpiada ultima,locul 20,felicitari.
    Ptr Parligras,Valeanu,si restul care nu au loc in echipa pastorita de dl selectioner,un sfat—mergeti sa jucati ptr alte echipe,ca se poate,daca aici nu sunteti respectati,fara indoiala in alte tari gasiti respectul cuvenit.

  2. nicu valahu said

    Hai Romania ! Sunt alaturi de voi. Succes si mult noroc.

  3. Marian Tudorache said

    Pt. Matrix. Au fost discutii aprinse pe tema selectionatei(lor) nationale! Raman la parerea ca avand in vedere situatia actuala, nimeni nu poate reprosa nimic selectionerului. “Buba” este mai sus un pic. Nu avem criterii clare de selectie si in primul rand un campionat national indiv. puternic. Daca le aveam selectionerul primea lista si isi facea treaba lui. Oricum fenomenul de care pomenesti (cu plecatul pe alte liste) este actual si nimeni nu se sinchiseste. Amorteala asta din F.R Sah e de neinteles. Ne depasesc toti din toate punctele de vedere si ne mentinem (e un fel de a spune!) doar prin putinii jucatori de exceptie ce apar (care mai raman pe aici). Asa ca vorba lui Nicu Valahu: HAI ROMANIA! ah scuze, mai incet hai Romania…ca se trezesc domnii din federatie!

  4. Matrix said

    Ptr Marian Tudorache.
    La ultima olimpiada obiectivul a fost locul 1 si am iestit pe 20,acum obiectivul e aceelasi si daca nu atunci locul 2,intrebarea mea este daca DOAMNE FERESTE nu se realizeaza obiectivele acestea ireale in momentul actual cine este tras la raspundere?
    Este de bun simt o demisie,corect?
    E si nationala mea si chiar ma simt aiurea sa fiu luat de fraer,daca se spunea clar asta e lotul,Parligras,Valeanu,si alti jucatori foarte talentati nu aveti ce cauta si in plus se stabilea alt obiectiv mai realist(propun locul 7) parca altfel suna,dar sa vii aici sa dai interviuri ca iei locul 1 sau 2 pai atunci fara suparare,domnul selectioner antrenor sa asume si esecul si sa raspunda ptr rezultat.
    Ca asa en tenis 🙂

    Hai Romania si si bafta mare atunci!
    Unde putem vede partidele live?

  5. Jack said

    domnule matrix s a scris despre remiza lui parligras cu svidler pe acest blog…probabil dvs nu cititi in fiecare zi articolele si comentarile de pe acest blog … s a discutat mult si despre selectie si despre obiectiv
    eu am propus locul 10 dva locul 7 dar mi s a explicat ca nu e bine ca echipa sa se multumeasca , cu putin …selectia e bunicica toti sunt mari maestri in afara de szabo care si el are fortza de mare maestru dar nu are inca titlu
    doresc din inima cat mai multe victorii romaniei si le tin pumnii la baieti
    hai romania

  6. niki said

    Avem o echipa relativ omogena. daca reusim sa obtinem scoruri stranse cu adversarii puternici(adica sa nu luam 3.5-0.5 sau 4-0) sanse sunt sa ne clasam sub locul 10. Altfel, dam credit calculelor hartiei si ne clasam undeva in zona locurilor 14-16. Observ ca favoritii 10–>20 au echipe echilibrate de valori apropiate, asa ca multe meciuri vor fi dificile.
    Bafta flacailor nostri!
    Fetele noastre au experienta si forta de lupta, dar parca ultimii ani nu au mai tinut ritmul. Aici am temeri ca va fi un rezultat sub calculul hartiei. Sa speram ca vor fi in forma.
    Succes fetelor!

  7. Cred ca acum cel mai bine pentru echipele noastre este acel climat de liniste si sa le lasam sa joace cat de bine o pot face ei. Nu putem schimba regulile in timpul jocului si asta va ramane, indiferent daca avem aceeasi parere ca Matrix sau Marian Tudorache si altii care contesta aceste echipe, antrenori sau capitani sau federatia. Aceste lucruri le putem discuta si pune pe tapet dupa ce se va incheia acest Campion european pe echipe de la Novi Sad. Trebuie sa avem incredere in aceste echipe si in antrenorii lor, pentru ca suntem romani si au nevoie si ei de suportul moral al sahistilor care au in piept o inima de romani adevarati. Cred ca au nevoie si ei de sprijin moral si de echilibru, pentru ca avem o echipa omogena si promitatoare si la baieti si fete. Cei care sunt acolo reprezinta tricolorul romanesc si cred ca trebuie sa lasam la o parte adversitatile si parerile noastre personale, pentru a-i lasa sa faca ce stiu ei mai bine, fara o presiune in plus. Cred ca avem destul timp la dispozitie sa tragem concluziile la rece dupa Campionatul european. Vom incerca, in limita timpului nostru liber, sa prezentam cronici zilnice de la Novi-Sad, unde va veti putea spune parerea si comenta cele intamplate. Pana atunci, sau mai bine zis pana diseara cand vom afla rezultatele, sa strigam din tot pieptul si inima: HAI ROMANIA!

  8. Marian Tudorache said

    Normal ca sustinem pe cei care sunt! Si sa fie clar eu nu contest nici echipa si nici antrenorul! Am spus clar, parerea mea este ca la noi in Romania sahul nu merge in directia justa. Dar asa cum spune Iulian, avem timp dupa Novi-Sad sa discutam, iar un bun rezultat (pe care il si doresc) oricum nu schimba nimic. Sau cine stie…

  9. virgil said

    Mult succes echipelor noastre la Campionatul european! O clasare in jurul locului 10 cred ca se poate si ar fi in consens cu posibilitatile echipelor noastre in acest moment…
    Pentru viitor, cel mai important lucru de rezolvat este stabilirea unor criterii clare de selectie care sa elimine suspiciunile si acuzatiile de subiectivitate in alcatuirea loturilor…

  10. virgil said

    A intrebat si Matrix, intreb si eu: unde se pot viziona partidele live?
    Probabil ca nicaieri…

  11. Matrix,Virgil: Am pus ce meciuri sunt transmise live astazi in frontpage la stiri. Probabil ca maine dupa victoriile echipelor noastre vom vedea live si la lucru echipele noastre.

  12. nicu valahu said

    Virgil, sarbii au aceeasi problema ca si a noastra. Au cateva table de sah electronice. De aceea nu sunt transmise toate partidele. Singura sansa sa ii vedem pe ai nostri, este sa aiba rezultate foarte bune si sa ajunga sa joace la primele mese. Pana atunci, nu ne ramane decat sa asteptam rezultatele oficiale. Orisicum, Federatia sarbilor au mai multe table electronice decat avem noi la federatie noastra :).

  13. virgil said

    Avand in vedere numarul mare de partide care se joaca la Novi Sad, este firesc sa se transmita live numai acele partide care au relevanta pentru configurarea primei parti a clasamentului…Sa speram ca vom fi si noi acolo…

  14. virgil said

    Nicu:
    Federatia romana de sah sufera de lipsa de initiativa si multa inertie…Lipsa banilor(daca e reala) ar putea fi o cauza a acestei lipse de reactie la problemele grave care domina sahul romanesc…As vrea sa gasesc circumstante atenuante pentru lipsa de decizie a federatie in problemele importante care privesc sahul, dar nu pot face acest lucru in conditiile in care constat ca acest for sahist nu este in stare sa stabileasca nici macar niste criterii clare dupa care sa se faca selectia la echipele care ne reprezinta in competitiile internationale…Si cand te gandesti ca stabilirea unor asemenea criterii nu costa niciun ban, ce poti sa mai zici?

  15. jean said

    3-1 romania baieti.Maine meci greu cu armenia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s