Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Stiri din sah – 24 de ore din 24 – Miercuri 28 Aprilie 2010

Posted by adrianstanca2009 on April 28, 2010

Update 18.38

6.Campionatul Mondial de Sah: Anand ia conducerea dupa o splendida partida de atac in catalana!


Campionul mondial si-a arata clasa in partida a patra, iar meciul se anunta  a fi palpitant in continuare.

Update 12,49

5.Chisinau: Vladimir Jadico a câştigat turneul de binefacere

Castigatorul turneului Vladimir Jadico 7,5 din 9;

Maestrul FIDE Vladimir Jadico a devenit câştigătorul turneului de binefacere, desfăşurat în perioada 18-25 aprilie curent.  Şahistul şi-a înregistrat victoria în competiţie după ce în ultima runda l-a învins pe Vadim Chircu, cu care împărţea locul întâi înainte de runda decisivă. Vladimir Jadico a totalizat cu 7,5 puncte din 9 posibile. Locul doi cu un punctaj de 7 puncte s-a clasat maestrul internaţional Boris Nevednicii. Poziţia a treia a fost împărţită de trei şahişti care au totalizat cu 6,5 puncte, însă graţie coeficientului i-a revenit maestrului internaţional Serghei Bargan. Deţinătorul primului loc printre şahiştii cu handicap a devenit maestrul internaţional Victor Panuş, care a totalizat cu 6 puncte. Prezent la închiderea turneului de binefacere, Covaleov Vitalie, preşedintele organizaţiilor de invalizi din Moldova, a acordat diplome şi premii băneşti tuturor jucătorilor cu handicap, care au luat parte în competiţie.

Clasament final
1 4 Zhadko Vladimir(f) 7.5 53.5 43.25 38.5 2197
2 2 Nevednichy Boris(m) 7 53 40.5 38 2259
3 1 Bargan Serghei(m) 6.5 52 35.75 34.5 2332
3 Podgursky Sten(f) 6.5 52 35.5 36.5 2245
7 Chircu Vadim 6.5 49.5 31.75 35.5 2065
6 6 Panush Viktor(m) 6 47.5 29.25 28 2123
15 Silantiev Stanislav 6 47 26 32 1862
8 Vancea Vladimir 6 46.5 29.25 27.5 1991
9 Putiatin Sergei 6 46 26 30 1960
10 14 Iovcov Valerii 5.5 50.5 29.5 33 1887
16 Deliu Oleg 5.5 48.5 28 28 1840
5 Bakharev Andrei 5.5 47 26.25 32 2141
17 Circiumaru Ilie 5.5 44 25 27 1821
30 Lupea Gheoghe 5.5 41 22.75 24
15 13 Gidicov Artiom 5 47 21.75 28.5 1908
10 Martinenco Sergiu 5 46 23.5 27 1955
12 Gorbanovsky Oleg 5 43.5 19 30 1932
38 Sanin Ivan 5 42.5 20.5 24
19 Morozov Nichita 5 39 16.25 23.5 1694
11 Mashtakov Evgeny 5 37.5 19 24.5 1939
21 20 Cazacu Gabriela 4.5 42 16 25 1600
18 Botnariuc Serghei 4.5 41.5 16.25 21.5 1787
32 Turchenko Alexey 4.5 37.5 16.25 17.5
22 Rabutki Dmitri 4.5 35.5 14.75 18.5 1520
28 Munteanu Sandu 4.5 35.5 11.5 21.5 1410
26 21 Botan Anna 4 43.5 16.5 24.5 1568
29 Colibaba Alexandr 4 42.5 16 22
45 Chetrari Nichita 4 39.5 12.25 23
23 Luca Victor 4 38 14 18 1501
31 Ohoncenco Mihail 4 38 11.25 18
31 33 Vasiliev Alexandr 3.5 44.5 15.75 20.5
39 Topal Egor 3.5 38 12.5 20
43 Axinte Leonid 3.5 36 11.5 15.5
37 Mihailov Serghei 3.5 36 9.25 16.5
24 Craciun Ilie 3.5 34 11.5 15.5 1480
35 Popovici Chiril 3.5 32.5 9.75 13
36 Gutan Roman 3.5 32 8.25 13.5
34 Cibotaru Alexandr 3.5 32 6.75 15
26 Stoianov Dmitrii 3.5 31 7 14.5 1431
40 Ghetivu Dan 3.5 30 8 13
42 Sudacevschi Anastasia 3.5 28.5 6.5 13.5
42 27 Ciuprun Alexei 3 32 9.75 16.5 1420
43 25 Lesnic Galina 2.5 33.5 11.25 15.5 1438
44 44 Bujor David 2 27.5 1.25 11
45 41 Serbinov Iuliu 1 28 0.25 5

Update 12,46

4.Calimanesti:Editia 6 a Campionatului Mondial de nevazatori s-a incheiat cu victoria Ucrainei. Romania a ocupat ultimul loc cu 1 punct.

Board Pairings

Round 5 on 2010/04/26 at 15.00
Bo. 4 POLAND Rtg 2 SERBIA Rtg 3 : 1
1.1 IM Dukaczewski Piotr 2315 Markov Ziva 2212 1 – 0
1.2 Gunajew Rafal 2244 FM Avram Sretko 2280 ½ – ½
1.3 Stachanczyk Jacek 2250 Avram Veso 2142 1 – 0
1.4 Suder Ryszard 2179 Vulin Milorad 2077 ½ – ½
Bo. 5 UKRAINE Rtg 1 SPAIN Rtg 3½: ½
2.1 Grigorchuk Sergey 2258 FM Desanjose Candalija Eduardo 2274 ½ – ½
2.2 FM Wassin Sergej 2281 Palacios Perez Manuel 2173 1 – 0
2.3 WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2276 Draghici Flutur Gavril 2204 1 – 0
2.4 Konev Victor 2090 Fernandez Manrique Agustin 2115 1 – 0
Bo. 6 KAZAKHSTAN Rtg 7 ROMANIA Rtg 2½:1½
3.1 IM Zhunusov Murat 2181 FM Pribeanu Mihail-Dacian 2213 1 – 0
3.2 Tokabayev Alibek 0 Nistor Mihai 1918 1 – 0
3.3 Bibikov Yuriy 0 Dima Mihai 1951 ½ – ½
3.4 Amirkhanov Muratkan 0 Irimia Mihai 1988 0 – 1

Board Pairings

Round 6 on 2010/04/27 at 15.00
Bo. 1 SPAIN Rtg 6 KAZAKHSTAN Rtg 3 : 1
1.1 FM Desanjose Candalija Eduardo 2274 IM Zhunusov Murat 2181 0 – 1
1.2 Palacios Perez Manuel 2173 Jumabekov Maxut 0 1 – 0
1.3 Clemente Llamero Roberto 2175 Tokabayev Alibek 0 1 – 0
1.4 Fernandez Manrique Agustin 2115 Bibikov Yuriy 0 1 – 0
Bo. 2 SERBIA Rtg 5 UKRAINE Rtg 0 : 4
2.1 Markov Ziva 2212 Grigorchuk Sergey 2258 0 – 1
2.2 FM Avram Sretko 2280 FM Wassin Sergej 2281 0 – 1
2.3 Avram Veso 2142 WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2276 0 – 1
2.4 Vulin Milorad 2077 Konev Victor 2090 0 – 1
Bo. 3 MOLDAVIA Rtg 4 POLAND Rtg 0 : 4
3.1 FM Spinu Evgeny 2267 IM Dukaczewski Piotr 2315 0 – 1
3.2 FM Coset Alexandr 2281 Gunajew Rafal 2244 0 – 1
3.3 Mynzat Gerasim 1856 Stachanczyk Jacek 2250 0 – 1
3.4 Platon Constantin 0 Suder Ryszard 2179 0 – 1

Board Pairings

Round 7 on 2010/04/28 at 09.00
Bo. 5 UKRAINE Rtg 3 MOLDAVIA Rtg 3 : 1
1.1 Grigorchuk Sergey 2258 FM Spinu Evgeny 2267 ½ – ½
1.2 FM Wassin Sergej 2281 FM Coset Alexandr 2281 ½ – ½
1.3 WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2276 Mynzat Gerasim 1856 1 – 0
1.4 Konev Victor 2090 Platon Constantin 0 1 – 0
Bo. 6 KAZAKHSTAN Rtg 2 SERBIA Rtg 2 : 2
2.1 IM Zhunusov Murat 2181 Markov Ziva 2212 1 – 0
2.2 Jumabekov Maxut 0 FM Avram Sretko 2280 ½ – ½
2.3 Tokabayev Alibek 0 Avram Veso 2142 0 – 1
2.4 Bibikov Yuriy 0 Vulin Milorad 2077 ½ – ½
Bo. 7 ROMANIA Rtg 1 SPAIN Rtg 2 : 2
3.1 FM Pribeanu Mihail-Dacian 2213 FM Desanjose Candalija Eduardo 2274 ½ – ½
3.2 Nistor Mihai 1918 Palacios Perez Manuel 2173 ½ – ½
3.3 Dima Mihai 1951 Clemente Llamero Roberto 2175 ½ – ½
3.4 Irimia Mihai 1988 Fernandez Manrique Agustin 2115 ½ – ½

Rank table

Rk. SNo Team Games + = TB1 TB2 TB3
1 5 UKRAINE 6 5 1 0 11 20,0 201,5
2 4 POLAND 6 5 1 0 11 19,5 191,5
3 2 SERBIA 6 3 1 2 7 11,0 104,3
4 1 SPAIN 6 2 1 3 5 11,0 104,3
5 6 KAZAKHSTAN 6 2 1 3 5 9,0 79,8
6 3 MOLDAVIA 6 1 0 5 2 6,5 68,5
7 7 ROMANIA 6 0 1 5 1 7,0 71,8

Ranking crosstable

Rk. Team 1 2 3 4 5 6 7 TB1 TB2 TB3
1 UKRAINE * 2 4 4 3 11 20,0 201,5
2 POLAND 2 * 3 3 4 4 11 19,5 191,5
3 SERBIA 0 1 * 3 2 7 11,0 104,3
4 SPAIN ½ 1 1 * 3 2 5 11,0 104,3
5 KAZAKHSTAN 0 ½ 2 1 * 3 5 9,0 79,8
6 MOLDAVIA 1 0 ½ 1 * 2 6,5 68,5
7 ROMANIA ½ 0 2 * 1 7,0 71,8

UPDATE 9.40

3. Campionatul National de Veterani 2010 (Cugir)- rezultatele primelor 3 runde, program runda 4

Damian Pavel

CM Damian Pavel (ELO 2000, Callatis Mangalia), are deocamdata maxim de puncte (foto: siteul F.R.Sah)


Runda 1

1

15

CM

Lazarean Colea-Valentin

0

½ – ½

0

NM

Chesca Alexandru

1

2

2

IM

Candea Gheorghe

0

1 – 0

0

FM

Ardelean Rusalim-Pavel

16

3

17

I

Munteanu Emil

0

0 – 1

0

NM

Tacu Victor-Mihail-Gabriel

3

4

4

CM

Pepene Gheorghe

0

1 – 0

0

CM

Hlinschi Mihai

18

5

19

CM

Murg Gheorghe

0

½ – ½

0

CM

Cernea Radu

5

6

6

I

Dumitrascu Cornel

0

1 – 0

0

I

Zamora Aurel

20

7

21

I

Bancu Constantin

0

½ – ½

0

CM

Bucur Stefan

7

8

8

CM

Damian Pavel

0

1 – 0

0

I

Roncea Ioan-Aurel

22

9

23

I

Rosca Grigore

0

0 – 1

0

I

Uta Apolon-Ilarion

9

10

10

CM

Zaharie Ioan

0

1 – 0

0

I

Alexandru Neculae

24

11

25

Anghel Mircea

0

0 – 1

0

CM

Coroeru Radu

11

12

12

I

Paune Florea

0

1 – 0

0

Cojocaru Victor

26

13

27

Hanes Nicolae

0

0 – 1

0

CM

Vartopeanu Nicolae

13

14

14

I

Sandulescu Gheorghe

0

1 – 0

0

Marginean Avram

28

Runda 2

1

9

I

Uta Apolon-Ilarion

1

½ – ½

1

IM

Candea Gheorghe

2

2

3

NM

Tacu Victor-Mihail-Gabriel

1

1 – 0

1

CM

Zaharie Ioan

10

3

11

CM

Coroeru Radu

1

0 – 1

1

CM

Pepene Gheorghe

4

4

12

I

Paune Florea

1

0 – 1

1

I

Dumitrascu Cornel

6

5

13

CM

Vartopeanu Nicolae

1

0 – 1

1

CM

Damian Pavel

8

6

1

NM

Chesca Alexandru

½

1 – 0

1

I

Sandulescu Gheorghe

14

7

5

CM

Cernea Radu

½

½ – ½

½

CM

Lazarean Colea-Valentin

15

8

7

CM

Bucur Stefan

½

1 – 0

½

CM

Murg Gheorghe

19

9

16

FM

Ardelean Rusalim-Pavel

0

1 – 0

½

I

Bancu Constantin

21

10

24

I

Alexandru Neculae

0

0 – 1

0

I

Munteanu Emil

17

11

18

CM

Hlinschi Mihai

0

1 – 0

0

Anghel Mircea

25

12

20

I

Zamora Aurel

0

1 – 0

0

Cojocaru Victor

26

13

22

I

Roncea Ioan-Aurel

0

½ – ½

0

Hanes Nicolae

27

14

28

Marginean Avram

0

0 – 1

0

I

Rosca Grigore

23

Runda 3

1

6

I

Dumitrascu Cornel

2

½ – ½

2

NM

Tacu Victor-Mihail-Gabriel

3

2

4

CM

Pepene Gheorghe

2

0 – 1

2

CM

Damian Pavel

8

3

9

I

Uta Apolon-Ilarion

1 – 0

NM

Chesca Alexandru

1

4

2

IM

Candea Gheorghe

½ – ½

CM

Bucur Stefan

7

5

16

FM

Ardelean Rusalim-Pavel

1

0 – 1

1

CM

Cernea Radu

5

6

10

CM

Zaharie Ioan

1

1 – 0

1

CM

Hlinschi Mihai

18

7

15

CM

Lazarean Colea-Valentin

1

0 – 1

1

CM

Coroeru Radu

11

8

17

I

Munteanu Emil

1

0 – 1

1

I

Paune Florea

12

9

23

I

Rosca Grigore

1

1 – 0

1

CM

Vartopeanu Nicolae

13

10

14

I

Sandulescu Gheorghe

1

½ – ½

1

I

Zamora Aurel

20

11

19

CM

Murg Gheorghe

½

1 – 0

½

I

Roncea Ioan-Aurel

22

12

21

I

Bancu Constantin

½

½ – ½

½

Hanes Nicolae

27

13

26

Cojocaru Victor

0

½ – ½

0

I

Alexandru Neculae

24

14

25

Anghel Mircea

0

1 – 0

0

Marginean Avram

28

Runda 4

1 8

CM

Damian Pavel

3

I

Dumitrascu Cornel

6

2 3

NM

Tacu Victor-Mihail-Gabriel

I

Uta Apolon-Ilarion

9

3 11

CM

Coroeru Radu

2

2

IM

Candea Gheorghe

2

4 10

CM

Zaharie Ioan

2

2

CM

Pepene Gheorghe

4

5 5

CM

Cernea Radu

2

2

I

Paune Florea

12

6 7

CM

Bucur Stefan

2

2

I

Rosca Grigore

23

7 1

NM

Chesca Alexandru

I

Zamora Aurel

20

8 19

CM

Murg Gheorghe

I

Sandulescu Gheorghe

14

9 13

CM

Vartopeanu Nicolae

1

1

I

Bancu Constantin

21

10 18

CM

Hlinschi Mihai

1

1

CM

Lazarean Colea-Valentin

15

11 25

Anghel Mircea

1

1

FM

Ardelean Rusalim-Pavel

16

12 27

Hanes Nicolae

1

1

I

Munteanu Emil

17

13 22

I

Roncea Ioan-Aurel

½

½

I

Alexandru Neculae

24

14 28

Marginean Avram

0

½

Cojocaru Victor

26

UPDATE 9.40

2. Campionatul Continental Individual al Asiei – clasament dupa 7 runde

1

GM

NI Hua

CHN

2667

5,5

2546

2572

2

GM

DING Liren

CHN

2565

5,5

2534

2561

3

GM

LI Chao B

CHN

2613

5,5

2522

2536

4

GM

GUPTA Abhijeet

IND

2560

5,5

2513

2528

5

YU Ruiyuan

CHN

2309

5,0

2579

2592

6

GM

SO Wesley

PHI

2665

5,0

2571

2593

7

GM

SASIKIRAN Krishnan

IND

2686

5,0

2492

2499

8

GM

ZHOU Jianchao

CHN

2650

5,0

2474

2479

9

GM

BAKRE Tejas

IND

2465

4,5

2608

2620

10

GM

YU Yangyi

CHN

2574

4,5

2600

2626

11

FM

GOLIZADEH Asghar

IRI

2454

4,5

2573

2589

12

GM

GEETHA Narayanan Gopal

IND

2604

4,5

2536

2554

13

ZENG Chongsheng

CHN

2350

4,5

2529

2541

14

WAN Yunguo

CHN

2424

4,5

2520

2574

15

GUNDAVAA Bayarsaikhan

MGL

2471

4,5

2501

2547

16

IM

SETHURAMAN S P

IND

2493

4,5

2467

2504

17

GM

LE Quang Liem

VIE

2689

4,5

2461

2466

18

GM

GHAEM MAGHAMI Ehsan

IRI

2575

4,5

2458

2461

19

GM

ANTONIO Rogelio Jr

PHI

2572

4,5

2442

2453

20

GM

HARIKRISHNA P

IND

2660

4,5

2420

2429

21

IM

HARIKA Dronavalli

IND

2473

4,5

2418

2440

22

IM

KHAMRAKULOV Dzhurabek

UZB

2509

4,5

2408

2423

23

IM

ADHIBAN B

IND

2510

4,5

2405

2424

24

XIU Deshun

CHN

2493

4,5

2379

2395

UPDATE 9.22

1. Opţiunile pentru competiţiile de juniori

În acest an, competiţiile internaţionale majore pentru juniori vor fi organizate după cum urmează:
Campionatul Mondial (8-18 ani): Halkidiki (Grecia) 19-31 oct.
Campionatul European (8-18 ani): Batumi (Georgia) 19-30 sept.
Campionatul Uniunii Europene (8-14 ani): Mureck (Austria) 3-12 aug.
Până la 20 mai, rugăm campionii naţionali de juniori ediţia 2010, cat.8-14 ani să anunţe în scris la FRSah competiţia la care vor participa, iar vicecampionii de la aceste categorii să-şi exprime două opţiuni (din care va rămâne doar una valabilă după activarea opţiunii campionului). Ocupanţii locului 3 la cat.8-14 ani vor participa la competiţia rămasă liberă.
Pentru cat.16-18 ani este necesară doar opţiunea campionilor.
La C.M. 20 ani din Polonia (2-17 aug.) vor participa din oficiu campionii Bogdan Posedaru şi Adeline-Ramona Uţă.
Reamintim că în perioada 9-14 iulie se desfăşoară la Subotica (Serbia) o nouă ediţie a Europenelor de juniori la şah rapid, blitz şi dezlegări.

(SURSA: SITEUL F.R.SAH)

One Response to “Stiri din sah – 24 de ore din 24 – Miercuri 28 Aprilie 2010”

  1. vasim said

    Azi s-a disputat partida a 4-a dintre Anand-Topalov 1-0.
    O partida mai frumoasa si mai nebuna mai rar potzi sa vezi!
    Anand arata ca totusi e inca foarte bun chiar si la 40 de ani.
    Sa vedem replica lui Topalov acum cand Anand conduce…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s