Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Stiri din sah 24 de ore: Saptamana 22-28 Aprilie

Posted by ceausescuiulian pe aprilie 29, 2013

Stiri din sah 24 de ore: Saptamana 22-28 Aprilie

Duminica 28 Aprilie 2013

Update 23,15

1. Open Metz 2013 la final: Dieter Nisipeanu castiga in ultima runda si se claseaza pe locul al treilea cu 18 puncte, la fel ca si ocupantul locul 2,Svetushkin Dmitry 2588, ocupa locul 4 cu 17p, iar Marius Manolache 2501 castiga si el in ultima runda si ocupa la final locul 13, ultimul din plutonul jucatorilor cu acelasi punctaj, de pe locurile 7-13.

nisipeanu_burgas3

Dieter Nisipeanu 2677 a avut  un parcurs bun, ocupand locul 3 cu 5 victorii, 3 remize si o infrangere la Svetushkin

XXXIe Open de Metz – A
Grille américaine après la ronde 9
Pl Nom Elo Cat. Fede Ligue Rd01 Rd02 Rd03 Rd04 Rd05 Rd06 Rd07 Rd08 Rd09 Pts Tr. Bu. Perf.
1 g GREENFELD Alon 2545 Sen ISR +25B =30N =17B =7N +20B +14N +11B +4B +5N 21 51,5 63 2754
2 g MAIOROV Nikita 2535 Sen BLR +23B +21N +14B -3N =4B =11N +10B =9N +15B 18 55 67 2672
3 g NISIPEANU Liviu-Dieter 2677 Sen ROU IDF +20N +13B +28N +2B =8N =9B -4N =7B +14N 18 54,5 66 2691
4 g SVETUSHKIN Dmitry 2588 Sen MDA LOR +34B -11N +10N +28B =2N +8B +3B -1N =9B 17 59 69 2630
5 g DEGRAEVE Jean-Marc 2567 Sen FRA ALS =16N =32B +24N =12B =28N +13B +18N +8B -1B 16 52,5 63 2553
6 m LAGARDE Maxime 2532 Jun FRA IDF +29N -28B +22N -8N +34B -7N +21B =17N +19B 16 45,5 55,5 2482
7 g BAUER Christian 2631 Sen FRA LOR =32N +16B =12N =1B +18N +6B =9N =3N =10B 15 57 68,5 2609
8 g JANKOVIC Alojzije 2537 Sen CRO +31N =10B +18N +6B =3B -4N =14B -5N +17B 15 54,5 66 2568
9 g GHARAMIAN Tigran 2663 Sen FRA BNO =24B +37N =30B +17N +15B =3N =7B =2B =4N 15 54 63,5 2633
10 m DONCHENKO Alexander 2428 Min GER LOR +33B =8N -4B +23N =13N +16B -2N +18B =7N 15 53,5 64,5 2501
11 g WIRIG Anthony 2481 Sen FRA LOR +38N +4B +34N =14B =2B -1N =12B +26N 15 52 59,5 2549
12 g SHCHEKACHEV Andrei 2520 Sen FRA NPC =27B +24N =7B =5N =22B +31N =15B =11N +21B 15 49 60 2536
13 g MANOLACHE Marius 2501 Sen ROU IDF +42B -3N =23B +30N =10B -5N =19N +35B +20B 15 48,5 55 2458
14 g DGEBUADZE Alexandre 2515 Sen BEL HNO +41N +19B -2N +20B =11N -1B =8N +29B -3B 14 56,5 64,5 2474
15 g SANIKIDZE Tornike 2559 Sen GEO ALS +22N =17B +29B -9N +32B =12N +16B -2N 14 49 58,5 2506
16 MIGOT Tangi 2311 Sen FRA BRE =5B -7N =36B +37N +30B -10N +25B -15N +29B 14 47,5 55,5 2415
17 m VISHNU PRASANNA. V 2470 Sen IND +40B =15N =1N -9B =19N +27B +35N =6B -8N 13 53,5 60,5 2447
18 m BEDOUIN Xavier 2387 Sen FRA PCH =36B +27N -8B +40N -7B +22N -5B -10N +31B 13 47,5 55 2334
19 m NGUYEN Chi-Minh 2372 Sen FRA PIC +39B -14N =40B =21N =17B +34N =13B +31N -6N 13 44,5 50 2383
20 f BELLAHCENE Bilel 2367 Min FRA ALS -3B +36N +26B -14N -1N -35B +40N +23B -13N 12 49 56 2249
21 m AGUETTAZ Maxime 2412 Sen FRA PIC +35N -2B =29N =19B =27N +26B -6N +24B -12N 12 48,5 57 2322
22 FANTIN Ludwig 2271 Sen FRA AUV -15B +42N -6B +26N =12N -18B =23N +36B =25B 12 46,5 53,5 2285
23 KLEK Hanna-Marie 2232 Cad GER -2N +35B =13N -10B +39B =28N =22B -20N +33B 12 46,5 52 2269
24 f CRUT Aurelien 2367 Sen FRA FRC =9N -12B -5B =33N =37B +41N +27B -21N +34B 12 44,5 51 2353
25 mf SCHWEITZER Viktoriya 2239 Sen FRA LOR -1N =43B -31N +38B =29N +36B -16N +28B =22N 12 43,5 50 2232
26 BAUCHE Timothe 1978 Sen FRA AUV -28B EXE -20N -22B +41N -21N +34B +30N -11B 12 41,5 48,5 2210
27 f DAURELLE Herve 2215 Sen FRA IDF =12N -18B =43N +41B =21B -17N -24N +38B +35N 12 39,5 45 2271
28 m PHILIPPE Christophe 2384 Sen FRA LOR +26N +6N -3B -4N =5B =23B -29N -25N +37B 11 51 60 2335
29 m CHETVERIK Maxim 2225 Sen RUS -6B +33N =21B -15N =25B +30N +28B -14N -16N 11 47 57,5 2342
30 m RIFF Jean-Noel 2467 Sen FRA ALS +43N =1B =9N -13B -16N -29B +38N -26B +36N 11 47 53,5 2261
31 PUCHER Sebastien 2233 Sen FRA LOR -8B -40N +25B =39N +42B -12B +32N -19B -18N 10 42,5 47,5 2200
32 gf DOLUHANOVA Evgeniya 2332 Sen ARM =7B =5N =37B =42N +36B -15N -31B -34N +40B 10 40,5 47 2270
33 ROESCH Mario 2022 Cad GER -10N -29B =38N =24B =43N =37N +42B +40B -23N 10 36 42 2161
34 HILVERDA Alexander 2329 Sen GER -4N +38B +41N -11B -6N -19B -26N +32B -24N 9 47 52,5 2201
35 BASKEWITSCH Pierre 1984 Sen LUX LOR -21B -23N -42B EXE +40N +20N -17B -13N -27B 9 42,5 49 2060
36 PEYRE Camille 1982 Sen FRA IDF =18N -20B =16N +43B -32N -25N +39B -22N -30B 8 42 47,5 2113
37 m BYSTROV Sergej M. 2281 Sen RUS =44N -9B =32N -16B =24N =33B =41B +39N -28N 8 40,5 45 2221
38 GORSE Gerard 2083 Vet FRA ALS -11B -34N =33B -25N EXE =39N -30B -27N +41N 8 39,5 44 2030
39 CERVINO ROSSEL Cristobal 1917 Sen LUX -19N -41B EXE =31B -23N =38B -36N -37B >42N 8 33 38,5 1874
40 GRAEBER Fabien 2076 Sen FRA ALS -17N +31B =19N -18B -35B +42N -20B -33N -32N 7 40,5 47 2084
41 KELLER Christophe 2160 Sen FRA IDF -14B +39N -34B -27N -26B -24B =37N =42N -38B 5 35,5 40,5 1986
42 SAILER Douglas 2129 Sen LUX LOR -13N -22B +35N =32B -31N -40B -33N =41B <39B 5 35,5 40 2006
43 WONNER Frank 2044 Sen FRA LOR -30B =25N =27B -36N =33B 3 36 44,5 2023
44 g BOSIOCIC Marin 2559 Sen CRO =37B 1 31,5 40 2281

Joi 25 Aprilie 2013

Update 23,28

1.Open Metz 2013: Remiza pentru Dieter Nisipeanu 2677 in partida cu Christian Bauer 2631. Svetushkin pierde la Greenfeld si ii cedeaza locul1. Manolache castiga

XXXIe Open de Metz – A
Résultats de la ronde 8
Ech. Pts Blancs Res. Noirs Pts
1 [7,5] GREENFELD Alon 2545 1-0 SVETUSHKIN Dmitry 2588 [8]
2 [7] NISIPEANU Liviu-Dieter 2677 1/2 BAUER Christian 2631 [6,5]
3 [6,5] GHARAMIAN Tigran 2663 1/2 MAIOROV Nikita 2535 [7]
4 [6,5] DEGRAEVE Jean-Marc 2567 1-0 JANKOVIC Alojzije 2537 [6]
5 [6] VISHNU PRASANNA. V 2470 1/2 LAGARDE Maxime 2532 [6]
6 [5,5] SANIKIDZE Tornike 2559 1-0 MIGOT Tangi 2311 [5,5]
7 [5,5] WIRIG Anthony 2481 1/2 SHCHEKACHEV Andrei 2520 [5,5]
8 [5,5] DGEBUADZE Alexandre 2515 1-0 CHETVERIK Maxim 2225 [5,5]
9 [5,5] DONCHENKO Alexander 2428 1-0 BEDOUIN Xavier 2387 [5]
10 [5] PUCHER Sebastien 2233 0-1 NGUYEN Chi-Minh 2372 [5]
11 [4,5] MANOLACHE Marius 2501 1-0 BASKEWITSCH Pierre 1984 [4,5]
12 [4,5] AGUETTAZ Maxime 2412 1-0 CRUT Aurelien 2367 [4,5]
13 [4,5] BELLAHCENE Bilel 2367 1-0 KLEK Hanna-Marie 2232 [4,5]
14 [4] RIFF Jean-Noel 2467 0-1 BAUCHE Timothe 1978 [4,5]
15 [4] SCHWEITZER Viktoriya 2239 1-0 PHILIPPE Christophe 2384 [4]
16 [4] FANTIN Ludwig 2271 1-0 PEYRE Camille 1982 [4]
17 [3,5] ROESCH Mario 2022 1-0 GRAEBER Fabien 2076 [3,5]
18 [3] HILVERDA Alexander 2329 1-0 DOLUHANOVA Evgeniya 2332 [3,5]
19 [3] DAURELLE Herve 2215 1-0 GORSE Gerard 2083 [2,5]
20 [2,5] CERVINO ROSSEL Cristobal 1917 0-1 BYSTROV Sergej M. 2281 [2,5]
21 [2] SAILER Douglas 2129 1/2 KELLER Christophe 2160 [2]

XXXIe Open de Metz – A
Classement après la ronde 8
Pl Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Bu. Perf.
1 g GREENFELD Alon 2545 Sen ISR 18 41 50,5 2720
2 g SVETUSHKIN Dmitry 2588 Sen MDA LOR Club d’Echecs Metz Fischer 16 43,5 52 2626
3 g DEGRAEVE Jean-Marc 2567 Sen FRA ALS Mulhouse Philidor 16 33 40,5 2606
4 g MAIOROV Nikita 2535 Sen BLR 15 43 53,5 2636
5 g NISIPEANU Liviu-Dieter 2677 Sen ROU IDF Clichy-Echecs-92 15 41,5 51,5 2663
6 g BAUER Christian 2631 Sen FRA LOR Vandoeuvre-Echecs 14 41,5 50 2633
7 g DGEBUADZE Alexandre 2515 Sen BEL HNO Rouen Echecs 14 41,5 49,5 2493
8 g GHARAMIAN Tigran 2663 Sen FRA BNO L’Echiquier Deauvillais 14 40,5 48,5 2639
9 m DONCHENKO Alexander 2428 Min GER LOR Vandoeuvre-Echecs 14 38 47,5 2486
10 g SANIKIDZE Tornike 2559 Sen GEO ALS C.E. Strasbourg 14 36 43,5 2558
11 m VISHNU PRASANNA. V 2470 Sen IND 13 41 48 2481
12 m LAGARDE Maxime 2532 Jun FRA IDF Clichy-Echecs-92 13 36,5 45 2452
13 m NGUYEN Chi-Minh 2372 Sen FRA PIC A.J.E. Noyon 13 35 40 2410
14 g JANKOVIC Alojzije 2537 Sen CRO 12 44 54 2536
15 g WIRIG Anthony 2481 Sen FRA LOR Club d’Echecs Metz Fischer 12 42 47,5 2555
16 g SHCHEKACHEV Andrei 2520 Sen FRA NPC Dunkerque Echecs 12 39,5 48,5 2506
17 g MANOLACHE Marius 2501 Sen ROU IDF Tremblay en France 12 37,5 43,5 2426
18 f BELLAHCENE Bilel 2367 Min FRA ALS Bischwiller 12 37 44 2263
19 m AGUETTAZ Maxime 2412 Sen FRA PIC A.J.E. Noyon 12 35,5 43,5 2341
20 BAUCHE Timothe 1978 Sen FRA AUV Clermont-Ferrand Echecs 12 30 36,5 2245
21 MIGOT Tangi 2311 Sen FRA BRE Echiquier Guingampais 11 39 47 2395
22 m CHETVERIK Maxim 2225 Sen RUS 11 37,5 45,5 2392
23 FANTIN Ludwig 2271 Sen FRA AUV Clermont-Ferrand Echecs 11 34,5 41 2291
24 mf SCHWEITZER Viktoriya 2239 Sen FRA LOR Metz Alekhine 11 33 37,5 2227
25 m BEDOUIN Xavier 2387 Sen FRA PCH Migne Echecs 10 38 45,5 2300
26 PUCHER Sebastien 2233 Sen FRA LOR Club d’Echecs Metz Fischer 10 31 35 2220
27 ROESCH Mario 2022 Cad GER 10 27,5 31,5 2198
28 f CRUT Aurelien 2367 Sen FRA FRC Tour Prends Garde! Besancon 9 36,5 43 2310
29 KLEK Hanna-Marie 2232 Cad GER 9 36 41 2253
30 HILVERDA Alexander 2329 Sen GER 9 36 40 2226
31 BASKEWITSCH Pierre 1984 Sen LUX LOR Audun-le-Tiche 9 33 39 2094
32 f DAURELLE Herve 2215 Sen FRA IDF Clichy-Echecs-92 9 31 35 2260
33 m PHILIPPE Christophe 2384 Sen FRA LOR Vandoeuvre-Echecs 8 41 50,5 2297
34 m RIFF Jean-Noel 2467 Sen FRA ALS Mulhouse Philidor 8 38 42,5 2234
35 PEYRE Camille 1982 Sen FRA IDF Cavalier Bleu Drancy 8 31 35,5 2132
36 m BYSTROV Sergej M. 2281 Sen RUS 8 29,5 33,5 2244
37 gf DOLUHANOVA Evgeniya 2332 Sen ARM 7 36 42,5 2249
38 GRAEBER Fabien 2076 Sen FRA ALS Mulhouse Philidor 7 34 40 2103
39 GORSE Gerard 2083 Vet FRA ALS Colmar Echecs 5 30 35,5 1926
40 KELLER Christophe 2160 Sen FRA IDF Clichy-Echecs-92 5 29,5 33,5 2027
41 SAILER Douglas 2129 Sen LUX LOR Club d’Echecs Metz Fischer 5 28,5 34,5 2006
42 CERVINO ROSSEL Cristobal 1917 Sen LUX 5 28 32 1874
43 WONNER Frank 2044 Sen FRA LOR Cercle Philidor-Hayange 3 27 35 2023
44 g BOSIOCIC Marin 2559 Sen CRO 1 24 32 2281

Miercuri 24 Aprilie 2013

Update 23,11

2.Open Metz 2013: Nisipeanu 2677  pierde la Svetushkin 2588  in runda 7.Odata cu pierderea partidei, Dieter cedeaza si locul 1 din clasament. Marius Manolache remizeaza in runda 7.

Svetushkin-2012-Serbia01

Moldoveanul Svetushkin 2588 da lovitura la Metz, lovind in „fratele sau mai mare” (la rating!) de peste Prut, Dieter Nisipeanu 2677

XXXIe Open de Metz – A
Résultats de la ronde 7
Ech. Pts Blancs Res. Noirs Pts
1 [6,5] SVETUSHKIN Dmitry 2588 1-0 NISIPEANU Liviu-Dieter 2677 [7]
2 [6] GHARAMIAN Tigran 2663 1/2 BAUER Christian 2631 [6]
3 [6] GREENFELD Alon 2545 1-0 WIRIG Anthony 2481 [5,5]
4 [5,5] MAIOROV Nikita 2535 1-0 DONCHENKO Alexander 2428 [5,5]
5 [5,5] JANKOVIC Alojzije 2537 1/2 DGEBUADZE Alexandre 2515 [5]
6 [5] BEDOUIN Xavier 2387 0-1 DEGRAEVE Jean-Marc 2567 [5]
7 [5] SHCHEKACHEV Andrei 2520 1/2 SANIKIDZE Tornike 2559 [5]
8 [4,5] LAGARDE Maxime 2532 1-0 AGUETTAZ Maxime 2412 [4,5]
9 [4,5] BASKEWITSCH Pierre 1984 0-1 VISHNU PRASANNA. V 2470 [4,5]
10 [4,5] NGUYEN Chi-Minh 2372 1/2 MANOLACHE Marius 2501 [4]
11 [4] CHETVERIK Maxim 2225 1-0 PHILIPPE Christophe 2384 [4]
12 [4] MIGOT Tangi 2311 1-0 SCHWEITZER Viktoriya 2239 [4]
13 [4] KLEK Hanna-Marie 2232 1/2 FANTIN Ludwig 2271 [3,5]
14 [3,5] DOLUHANOVA Evgeniya 2332 0-1 PUCHER Sebastien 2233 [3,5]
15 [3,5] GRAEBER Fabien 2076 0-1 BELLAHCENE Bilel 2367 [3]
16 [3] CRUT Aurelien 2367 1-0 DAURELLE Herve 2215 [3]
17 [3] BAUCHE Timothe 1978 1-0 HILVERDA Alexander 2329 [3]
18 [2,5] GORSE Gerard 2083 0-1 RIFF Jean-Noel 2467 [2,5]
19 [2,5] PEYRE Camille 1982 1-0 CERVINO ROSSEL Cristobal 1917 [2,5]
20 [2] ROESCH Mario 2022 1-0 SAILER Douglas 2129 [2]
21 [2] BYSTROV Sergej M. 2281 1/2 KELLER Christophe 2160 [1,5]

Update 06,44

1. Levente Vajda reuseste cu 2 victorii in rundele finale, sa prinda locul 4, la egalitate de puncte fiind locurile 2-7. Irina Bulmaga 2389 ocupa locul 33 cu 6p. Levente Vajda 2632 a pierdut 0,9p la elo, iar Irina Bulmaga 2389 a pierdut 5,8 p la rating.

Vajda Levente (ROM)

Clasament final dupa 9 runde

Loc Numele FED Rtg. ELO CIV Pct.  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 Perf.rtg. n w we w-we K rtg+/-
1 GM Zhao Zong-Yuan AUS 2537 2537 0 7.5 0.0 51.5 41.50 6 40.0 2695 9 7.5 5.65 1.85 10 18.5
2 IM Wan Yunguo CHN 2494 2494 0 7.0 0.0 54.5 41.00 6 36.5 2607 9 7 5.55 1.45 10 14.5
3 GM Gustafsson Jan GER 2621 2621 0 7.0 0.0 54.5 40.75 5 37.5 2647 9 7 6.49 0.51 10 5.1
4 GM Vajda Levente ROU 2632 2632 0 7.0 0.0 53.5 41.00 6 35.5 2584 9 7 7.09 -0.09 10 -0.9
5 GM Hansen Sune Berg DEN 2561 2561 0 7.0 0.0 53.5 40.50 5 38.0 2633 9 7 6.05 0.95 10 9.5
6 GM Laylo Darwin PHI 2491 2491 0 7.0 0.0 51.5 39.50 5 36.5 2592 9 7 5.71 1.29 10 12.9
7 GM Barbosa Oliver PHI 2563 2563 0 7.0 0.0 50.5 38.00 6 35.5 2581 9 7 6.69 0.31 10 3.1
8 GM Antonio Rogelio Jr PHI 2527 2527 0 6.5 0.0 55.5 38.25 5 37.5 2609 9 6.5 5.28 1.22 10 12.2
9 IM Wang Chen CHN 2485 2485 0 6.5 0.0 54.5 37.50 4 36.5 2571 9 6.5 5.18 1.32 10 13.2
10 GM Koneru Humpy IND 2597 2597 0 6.5 0.0 53.5 37.00 4 36.0 2568 9 6.5 6.53 -0.03 10 -0.3
11 GM Short Nigel D ENG 2697 2697 0 6.5 0.0 50.5 34.50 6 33.5 2520 9 6.5 7.71 -1.21 10 -12.1
12 GM Venkatesh M.R. IND 2508 2508 0 6.5 0.0 49.0 35.00 4 33.5 2463 9 6.5 6.72 -0.22 10 -2.2
13 Ma Zhonghan CHN 2372 2372 0 6.5 0.0 48.0 33.25 4 34.0 2496 9 6.5 4.84 1.66 15 24.9
14 GM Schebler Gerhard GER 2445 2445 0 6.5 0.0 47.0 31.25 5 35.0 2454 9 6.5 5.87 0.63 10 6.3
15 GM Horvath Adam HUN 2509 2509 0 6.5 0.0 46.5 31.75 5 33.5 2460 9 6.5 6.75 -0.25 10 -2.5
16 Rishi Sardana IND 2232 2232 0 6.5 0.0 46.5 30.50 6 30.0 2443 9 6.5 4.10 2.40 15 36.0
17 IM Saptarshi Roy IND 2426 2426 0 6.0 0.0 55.0 34.75 4 37.0 2589 9 6 3.94 2.06 10 20.6
18 GM Lu Shanglei CHN 2562 2562 0 6.0 0.0 53.0 34.50 5 32.5 2439 9 6 7.06 -1.06 10 -10.6
19 GM Akesson Ralf SWE 2462 2462 0 6.0 0.0 53.0 33.00 4 35.5 2484 9 6 5.50 0.50 10 5.0
20 GM Paragua Mark PHI 2557 2557 0 6.0 0.0 52.0 33.50 4 36.0 2476 9 6 6.67 -0.67 10 -6.7
21 Nouri Hamed PHI 2356 2356 0 6.0 0.0 52.0 31.75 5 33.5 2335 8 5 3.84 1.16 10 11.6
22 GM Czebe Attila HUN 2479 2479 0 6.0 0.0 51.5 32.25 5 34.5 2494 9 6 5.60 0.40 10 4.0
23 GM Megaranto Susanto INA 2541 2541 0 6.0 0.0 49.5 31.50 4 33.0 2426 9 6 6.99 -0.99 10 -9.9
24 Liu Yan CHN 2149 2149 0 6.0 0.0 49.5 31.25 5 28.5 2408 7 4 1.63 2.37 30 71.1
25 GM Gomez John Paul PHI 2517 2517 0 6.0 0.0 49.5 30.25 5 32.0 2432 9 6 6.66 -0.66 10 -6.6
26 Mu Ke CHN 2274 2274 0 6.0 0.0 48.5 29.25 5 31.0 2406 8 5 3.44 1.56 15 23.4
27 GM Gao Rui CHN 2475 2475 0 6.0 0.0 48.0 30.75 5 28.5 2306 9 6 7.50 -1.50 10 -15.0
28 Yeoh Li Tian MAS 2266 2266 0 6.0 0.0 47.0 29.50 5 30.5 2373 9 6 4.54 1.46 15 21.9
29 IM Farid Firman Syah INA 2327 2327 0 6.0 0.0 47.0 29.25 4 31.0 2247 7 5 3.58 1.42 15 21.3
30 IM Illingworth Max AUS 2423 2423 0 6.0 0.0 47.0 29.00 5 31.5 2397 9 6 6.12 -0.12 10 -1.2
31 IM Mas Hafizulhelmi MAS 2341 2341 0 6.0 0.0 46.0 29.50 4 31.0 2267 8 5 4.45 0.55 10 5.5
32 FM Pitra Andika INA 2292 2292 0 6.0 0.0 46.0 28.00 4 30.0 2286 8 5 3.87 1.13 15 17.0
33 WGM Bulmaga Irina ROU 2389 2389 0 6.0 0.0 46.0 27.75 5 30.5 2228 8 5 5.39 -0.39 15 -5.8
34 WIM Abdumalik Zhansaya KAZ 2209 2209 0 6.0 0.0 45.5 28.25 5 29.5 2351 9 6 4.19 1.81 15 27.1
35 FM Zhao Zhouqiao Chn CHN 2219 2219 0 6.0 0.0 45.5 28.25 4 29.0 2352 9 6 4.30 1.70 15 25.5
36 Karthik V. Ap IND 2093 2093 0 6.0 0.0 45.5 28.25 4 26.5 2121 7 4.5 2.05 2.45 15 36.8
37 FM Menkinoski Riste MKD 2370 2370 0 6.0 0.0 44.0 26.00 6 29.0 2287 9 6 6.72 -0.72 15 -10.8
38 WGM Kulkarni Bhakti IND 2231 2231 0 6.0 0.0 42.0 24.50 5 27.5 2295 9 6 5.16 0.84 15 12.6

Marti 23 Aprilie 2013

Update 23,00

1.Dieter Nisipeanu 2677 se mentine lider dupa runda 6. Dieter a remizat de 2 ori in runda dubla de marti si se mentine cu un punct avans in fata unui alt roman din Moldova, Svetushkin 2588 .Marius Manolache are numai 8p si ocupa locul 21.

nisipeanu01

Dieter Nisipeanu 2677  este la putina departare de cota 2700 (23 de puncte, greu de strans! ), atinsa de el in 2005, cand a castigat titlul de campion european

XXXIe Open de Metz – A
Grille américaine après la ronde 6
Pl Nom Elo Cat. Fede Ligue Rd01 Rd02 Rd03 Rd04 Rd05 Rd06 Pts Tr. Bu. Perf.
1 g NISIPEANU Liviu-Dieter 2677 Sen ROU IDF +30N +21B +20N +6B =7N =4B 14 21 28 2771
2 g SVETUSHKIN Dmitry 2588 Sen MDA LOR +31B -9N +8N +20B =6N +7B 13 22,5 29,5 2638
3 g BAUER Christian 2631 Sen FRA LOR =27N +23B =13N =5B +11N +16B 12 20,5 28 2627
4 g GHARAMIAN Tigran 2663 Sen FRA BNO =33B +39N =35B +15N +12B =1N 12 20 24,5 2664
5 g GREENFELD Alon 2545 Sen ISR +25B =35N =15B =3N +30B +10N 12 19,5 25 2637
6 g MAIOROV Nikita 2535 Sen BLR +22B +17N +10B -1N =2B =9N 11 24,5 33 2605
7 g JANKOVIC Alojzije 2537 Sen CRO +28N =8B +11N +16B =1B -2N 11 24 32 2595
8 m DONCHENKO Alexander 2428 Min GER LOR +41B =7N -2B +22N =21N +23B 11 20 26 2496
9 g WIRIG Anthony 2481 Sen FRA LOR +37N +2B +31N =10B =6B 11 20 24,5 2657
10 g DGEBUADZE Alexandre 2515 Sen BEL HNO +42N +18B -6N +30B =9N -5B 10 22 26,5 2470
11 m BEDOUIN Xavier 2387 Sen FRA PCH =36B +32N -7B +29N -3B +26N 10 18,5 24 2354
12 g SANIKIDZE Tornike 2559 Sen GEO ALS +26N =15B +24B -4N +27B 10 18 24,5 2539
13 g SHCHEKACHEV Andrei 2520 Sen FRA NPC =32B +33N =3B =14N =26B +28N 10 18 24 2502
14 g DEGRAEVE Jean-Marc 2567 Sen FRA ALS =23N =27B +33N =13B =20N +21B 10 17 23,5 2524
15 m VISHNU PRASANNA. V 2470 Sen IND +29B =12N =5N -4B =18N +32B 9 22 28,5 2471
16 m LAGARDE Maxime 2532 Jun FRA IDF +24N -20B +26N -7N +31B -3N 9 19,5 26 2397
17 m AGUETTAZ Maxime 2412 Sen FRA PIC +19N -6B =24N =18B =32N +34B 9 17,5 22,5 2304
18 m NGUYEN Chi-Minh 2372 Sen FRA PIC +38B -10N =29B =17N =15B +31N 9 17,5 22 2363
19 BASKEWITSCH Pierre 1984 Sen LUX LOR -17B -22N -40B EXE +29N +30N 9 15 20 2150
20 m PHILIPPE Christophe 2384 Sen FRA LOR +34N +16N -1B -2N =14B =22B 8 23 29 2439
21 g MANOLACHE Marius 2501 Sen ROU IDF +40B -1N =22B +35N =8B -14N 8 21,5 26 2421
22 KLEK Hanna-Marie 2232 Cad GER -6N +19B =21N -8B +38B =20N 8 19 24 2292
23 MIGOT Tangi 2311 Sen FRA BRE =14B -3N =36B +39N +35B -8N 8 19 23,5 2394
24 m CHETVERIK Maxim 2225 Sen RUS -16B +41N =17B -12N =25B +35N 8 18,5 23 2373
25 mf SCHWEITZER Viktoriya 2239 Sen FRA LOR -5N =43B -28N +37B =24N +36B 8 16 19,5 2186
26 FANTIN Ludwig 2271 Sen FRA AUV -12B +40N -16B +34N =13N -11B 7 20 24 2292
27 gf DOLUHANOVA Evgeniya 2332 Sen ARM =3B =14N =39B =40N +36B -12N 7 19 23 2359
28 PUCHER Sebastien 2233 Sen FRA LOR -7B -29N +25B =38N +40B -13B 7 18 21,5 2177
29 GRAEBER Fabien 2076 Sen FRA ALS -15N +28B =18N -11B -19B +40N 7 17,5 23 2196
30 f BELLAHCENE Bilel 2367 Min FRA ALS -1B +36N +34B -10N -5N -19B 6 21,5 26 2177
31 HILVERDA Alexander 2329 Sen GER -2N +37B +42N -9B -16N -18B 6 21,5 24,5 2248
32 f DAURELLE Herve 2215 Sen FRA IDF =13N -11B =43N +42B =17B -15N 6 19 22,5 2273
33 f CRUT Aurelien 2367 Sen FRA FRC =4N -13B -14B =41N =39B +42N 6 18 21,5 2310
34 BAUCHE Timothe 1978 Sen FRA AUV -20B EXE -30N -26B +42N -17N 6 15 19,5 2046
35 m RIFF Jean-Noel 2467 Sen FRA ALS +43N =5B =4N -21B -23N -24B 5 20 26 2273
36 PEYRE Camille 1982 Sen FRA IDF =11N -30B =23N +43B -27N -25N 5 16,5 21,5 2144
37 GORSE Gerard 2083 Vet FRA ALS -9B -31N =41B -25N EXE =38N 5 16 19,5 1951
38 CERVINO ROSSEL Cristobal 1917 Sen LUX -18N -42B EXE =28B -22N =37B 5 15 18 1958
39 m BYSTROV Sergej M. 2281 Sen RUS =44N -4B =27N -23B =33N =41B 4 16,5 21,5 2249
40 SAILER Douglas 2129 Sen LUX LOR -21N -26B +19N =27B -28N -29B 4 14,5 21,5 2040
41 ROESCH Mario 2022 Cad GER -8N -24B =37N =33B =43N =39N 4 14,5 18 2108
42 KELLER Christophe 2160 Sen FRA IDF -10B +38N -31B -32N -34B -33B 3 14 17,5 1946
43 WONNER Frank 2044 Sen FRA LOR -35B =25N =32B -36N =41B 3 12,5 17 2023
44 g BOSIOCIC Marin 2559 Sen CRO =39B 1 12 17 2281

Luni 22 Aprilie 2013

Update 14:45

1.  Dieter Nisipeanu si Marius Manolache joaca in Openul de la Metz

Nisipeanu_dieter_neckar6_r Manolache Marius

In Franta, la Metz, se desfasoara Openul Metz 2013. La startul acestui turneu se afla si Dieter Nisipeanu si Marius Manolache. Dupa 3 runde Dieter conduce cu 9 puncte (3 puncte pentru victorie, 1 punct pentru remiza).  Cei 2 jucatori romani s-au intalnit in runda 2, victoria revenindu-i lui Nisipeanu.

Clsament dupa 3 runde

Pl Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Bu. Perf.
1 g NISIPEANU Liviu-Dieter 2677 Sen ROU IDF Clichy-Echecs-92 9 3 8 3043
2 g MAIOROV Nikita 2535 Sen BLR 9 3 7 3012
3 g JANKOVIC Alojzije 2537 Sen CRO 7 2 5,5 2622
4 m PHILIPPE Christophe 2384 Sen FRA LOR Vandoeuvre-Echecs 6 4,5 8 2535
5 g DGEBUADZE Alexandre 2515 Sen BEL HNO Rouen Echecs 6 4,5 8 2478
6 f BELLAHCENE Bilel 2367 Min FRA ALS Bischwiller 6 4,5 6 2358
7 g SVETUSHKIN Dmitry 2588 Sen MDA LOR Club d’Echecs Metz Fischer 6 3,5 8,5 2534
8 m LAGARDE Maxime 2532 Jun FRA IDF Clichy-Echecs-92 6 3 6,5 2414
9 g WIRIG Anthony 2481 Sen FRA LOR Club d’Echecs Metz Fischer 6 3 5 2986
10 HILVERDA Alexander 2329 Sen GER 6 3 5 2398
11 m VISHNU PRASANNA. V 2470 Sen IND 5 2,5 7 2529
12 m RIFF Jean-Noel 2467 Sen FRA ALS Mulhouse Philidor 5 2,5 6 2563
13 g GREENFELD Alon 2545 Sen ISR 5 2,5 5,5 2513
14 g BAUER Christian 2631 Sen FRA LOR Vandoeuvre-Echecs 5 2,5 5 2509
15 g SHCHEKACHEV Andrei 2520 Sen FRA NPC Dunkerque Echecs 5 2,5 4 2525
16 g GHARAMIAN Tigran 2663 Sen FRA BNO L’Echiquier Deauvillais 5 2,5 4 2503
17 g DEGRAEVE Jean-Marc 2567 Sen FRA ALS Mulhouse Philidor 5 1,5 3 2458
18 g MANOLACHE Marius 2501 Sen ROU IDF Tremblay en France 4 4,5 8 2354
19 KLEK Hanna-Marie 2232 Cad GER 4 4,5 6,5 2341
20 m AGUETTAZ Maxime 2412 Sen FRA PIC A.J.E. Noyon 4 4,5 6,5 2275

FINAL

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s