Sah cu Ceausescu

Aici veti gasi cele mai interesante subiecte ale sportului mintii!Nu ezitati sa intrati in misterioasa si tulburator de frumoasa lume a sahului! Sa aveti in fiecare zi pofta de viata si de sah!

Andrei Dolana si Briana Stanciu castiga locul I la ONSS – licee 2017

Posted by ceausescuiulian pe Mai 11, 2017

onss2017_baieti

Locul 1 Andrei Dolana, locul 2 Emanuel Geiger, locul 3 Nastase Robert

BAIETI

Final Ranking after 7 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3
1 2 FM Dolana Andrei-Theodor ROU 2348 Cn Gheorghe Sincai Bucuresti 6,0 20,5 24,00 23,5
2 8 CM Geiger Alex-Emanuel ROU 2178 Cn I Slavici Satu Mare 5,5 22,0 21,00 23,5
3 7 FM Nastase Robert-Paul ROU 2217 Liceul Teoretic Ion Petrus Otopeni 5,5 19,0 20,25 19,5
4 5 CM Vasiesiu Victor ROU 2258 Cn Unirea Targu Mures 5,0 22,0 19,75 23,5
5 3 FM Acsinte Matei-Ionut ROU 2303 CN Emil Racovita Iasi 5,0 19,5 18,50 20,0
6 1 CM Toma Radu-Cristian ROU 2377 CN Andrei Saguna Brasov 4,5 21,5 17,75 21,0
7 12 I Mongescu Victor ROU 2011 CN Al Lahovari Ramnicu Valcea 4,5 18,5 15,00 17,0
8 6 FM Scripcaru George-Daniel ROU 2247 CN Petru Rares Piatra Neamt 4,0 22,5 16,25 20,0
9 23 II Momir Marco-Ivan ROU 1569 Lic. T Dositei Obradovici Timisoara 4,0 21,0 16,00 17,0
10 4 CM Andreescu Darie-Ioan ROU 2299 CN Ienachita Vacarescu Targoviste 4,0 21,0 15,75 18,5
11 10 I Popa Gabriel ROU 2018 CN Mihail Kogalniceanu Galati 4,0 20,5 13,75 17,5
12 11 I Vasiliu Cosmin ROU 2016 CN Unirea Focsani 4,0 19,0 15,00 16,5
13 13 I Dicu Dan-Alexandru ROU 1997 CN DV Sighetu Marmatiei 4,0 19,0 12,50 18,0
14 16 I Chioran Andrei-Ovidiu ROU 1855 C. Ec Iulian Pop Cluj Napoca 4,0 18,5 11,50 17,0
15 15 I Prajovschi Liviu ROU 1902 Tulcea 4,0 18,0 11,50 15,0
16 9 I Voicu Gabriel ROU 2020 CN Nicolae Balcescu Braila 4,0 17,0 12,00 17,0
17 27 FC Funaru Valentin ROU 1001 CN Gh Rosca Codreanu Barlad 4,0 13,5 8,50 11,0
18 20 I Macinic Victor-Mihai ROU 1656 CN Moise Nicoara Arad 3,5 17,0 11,00 12,5
19 24 II Pricope Tidor-Vlad ROU 1551 CN Mihai Eminescu Botosani 3,5 12,5 6,25 12,5
20 14 I Szocs Teodor-Iulian ROU 1923 CN M Viteazul Ploiesti 3,0 20,0 8,00 15,0
21 18 II Balint Adolf ROU 1733 L Th. Baroti Szabo David Baraolt 3,0 19,0 9,75 12,0
22 22 II Oprea Stefan-Teodor ROU 1614 CN Carol I Craiova 3,0 18,0 9,50 13,0
23 19 I Arsene Marinel ROU 1668 CN IC Bratianu Pitesti 3,0 17,0 5,50 11,0
24 21 II Moisin Raul-Sebastian ROU 1634 CT Alex Roman Alesd 3,0 16,0 6,25 10,5
25 17 I David Cristian (c.) ROU 1810 LT Ovidius Constanta 3,0 14,5 4,00 13,0
26 28 Bubatu Claudiu-Mihai ROU 1000 CN Ion Minulescu Slatina 3,0 11,5 6,25 7,5
27 25 II Petrusan George-Cristian ROU 1370 C N Decebal Deva 2,5 16,5 4,75 8,5
28 29 Cojocariu Stefan-Ciprian ROU 1000 CN Stefan cel Mare Suceava 2,5 13,5 4,75 8,0
29 31 Martin Andrei-Madalin ROU 1000 CT Gheorghe Asachi Onesti 2,0 14,5 3,00 8,0
30 30 Enache Florin ROU 1000 LT Stefan Cel Mare Rm Sarat 2,0 13,5 2,50 7,0
31 26 II Macaneata Ionut-Octavian ROU 1369 CN Ion Maiorescu Giurgiu 2,0 12,5 4,00 6,0
32 33 Seitan Radu-Catalin ROU 1000 CN Traian Dr. Tr. Severin 2,0 12,5 2,00 9,0
33 32 Pisargiac Mircea-Ionut ROU 1000 LT Videle 1,0 16,5 1,50 6,0

Annotation:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Sonneborn-Berger-Tie-Break variable
Tie Break3: Fide Tie-Break

onss2017_fete

FETE

 

 

Final Ranking after 7 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3
1 2 WCM Stanciu Andreea-Briana ROU 1979 CN Mihai Viteazul Bucuresti 6,0 23,5 27,25 26,0
2 3 WCM Cimpean Andra ROU 1956 CN DV Sighetu Marmatiei 5,5 22,0 23,25 23,0
3 1 WCM Cusmuliuc Diana-Elena ROU 1981 CN C Negruzzi Iasi 5,5 19,5 21,50 20,5
4 6 I Ciocan Maria-Alexandra ROU 1873 CN Mircea Cel Batran Ramnicu Valcea 5,0 24,0 21,50 22,0
5 5 WCM Nastase Andreea-Cristina ROU 1925 Liceul Teoretic Ion Petrus Otopeni 5,0 21,0 19,75 21,0
6 7 I Ardelean Lorela-Daniela ROU 1851 CN Mihai Eminescu Satu Mare 5,0 18,0 17,50 19,0
7 8 WCM Coman Emilia-Florentina ROU 1821 CN AI Cuza Ploiesti 4,5 21,0 15,50 19,5
8 9 I Balan Briana-Cleopatra ROU 1818 L de Arte Corneliu Baba Bistrita 4,5 20,0 17,00 20,0
9 11 I Uzuneanu Gabriela ROU 1615 CN Nicolae Balcescu Braila 4,5 16,5 13,00 15,5
10 14 II Andres Marina-Corina ROU 1509 Cs CN COstache Negri Galati 4,0 20,5 11,50 17,0
11 12 I Toba Andreea-Valentina ROU 1564 LP M Scarlat Alexandria 4,0 19,0 12,50 15,0
12 13 II Popa Teodora ROU 1519 LT Axente Sever Medias 4,0 19,0 12,00 17,0
13 15 I Morar Maria-Magdalena ROU 1500 Cn Ped Gh. Lazar Cluj Napoca 4,0 18,0 10,50 18,0
14 16 II Angheluta Raluca ROU 1475 CN Gh Rosca Codreanu Barlad 4,0 18,0 9,00 17,0
15 18 II Banciu Ana-Maria ROU 1398 CN Unirea Focsani 4,0 16,0 8,50 13,0
16 4 WCM Ciungan Diana-Alexandra ROU 1931 CN Andrei Saguna Brasov 3,5 21,5 14,50 17,5
17 10 I Craciun Bianca ROU 1627 CN Moise Nicoara Arad 3,5 21,5 12,75 19,5
18 33 Moisa Irina-Florentina ROU 1000 CN D Cantemir Onesti 3,5 17,5 10,00 12,0
19 19 I Gavrilescu Dina ROU 1374 CN Fratii Buzesti Craiova 3,0 20,0 7,50 12,0
20 21 II Griza Ioana ROU 1300 CN Petru Rares Piatra Neamt 3,0 17,5 8,00 13,5
21 17 II Tet Stefania ROU 1412 CT Alex Roman Alesd 3,0 16,5 7,75 11,0
22 25 II Ochea Gabriela-Alexandra ROU 1118 CN IC Bratianu Pitesti 3,0 16,0 9,00 11,5
23 20 II Sofronea Camelia-Andreea ROU 1313 L Th Industrie Alimentara Timisoara 3,0 16,0 7,75 13,0
24 22 II Zoitanu Ioana ROU 1290 CN AT Laurian Botosani 3,0 15,5 5,00 11,0
25 23 II Oprea Maria-Andrada ROU 1251 CN Hasdeu Buzau 3,0 13,5 5,50 10,5
26 26 FC Popa Stefania-Lorena ROU 1001 CN N Titulescu Pucioasa 3,0 12,5 6,00 8,0
27 24 II Andrei Andreea-Ioana ROU 1158 CN Petru Rares Suceava 2,5 16,0 6,50 12,0
28 31 Frant Maria ROU 1000 Col. Nat. Voc. Nicolae Titulescu Sl 2,5 13,0 4,00 8,0
29 27 Belcota-Cernescu Nicoleta ROU 1000 CN CD Loga 2,0 14,0 2,00 8,0
30 30 Fleancu Ioana ROU 1000 L de Arte I ST Paulian Dr. Tr. Seve 2,0 13,5 4,00 7,0
31 28 Brutu Silvia ROU 1000 L TH Udriste Nasturel Hotarele 2,0 12,5 3,50 6,0
32 29 Farkas Helga-Hajnalka ROU 1000 L Th. Baroti Szabo David Baraolt 2,0 12,0 2,00 5,0
33 32 Hultsch Luise ROU 1000 LT Joseph Haltrich Sighisoara 1,0 14,5 0,50 6,0

Annotation:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Sonneborn-Berger-Tie-Break variable
Tie Break3: Fide Tie-Break

Olimpiada sportului scolar la sah – faza nationala pentru a 5-a oara in Giurgiu!

Timp de 3 zile, intre 12 – 14 mai 2017,  se desfasoara la Giurgiu Olimpiada sportului scolar liceee la sah pe anul 2017. Este a 5-a Olimpiada a sportului scolar la sah, a carei faza finala se desfasoara in Giurgiu. Ultima dintre ele a fost cea la gimnaziu, in 2015 si sunt cativa sahisti sau sahiste care au trecut deja de la gimnaziu la liceu sau au mai jucat in trecut in alte editii la Giurgiu. Inscrisi sunt 33 de baieti si 33 de fete in cele doua concursuri distincte, asa ca se va juca la 15 mese la baieti si la 15 mese la fete, iar cate un jucator si o jucatoare vor beneficia de punctul din oficiu bye, al jucatorului neimperecheat din cauza numarului impar de concurenti. Rundele se vor desfasura in sistemul 3 runde prima zi, 3 runde in ziua doua si o runda in cea de-a treia zi in ritmul de ora timp de gandire pentru fiecare jucator.

Toma Radu – Cristian 2377 favoritul 1 al hartiei sa castige ONSS licee pe 2017

La baieti s-ar parea ca medaliile se vor disputa intre primii 8 clasati cu ratingul intre 2178 ( Geiger ) si 2377 ( Toma Radu – Cristian), dar la aceste Olimpiade scolare am putut consemna destule suprize, in numeroase editii si au fost multe rezultate surprinzatoare in cele 7 runde de concurs. La editia din 2015 Andreescu Darie a ocupat locul 4 iar Mongescu Victor locul 6.

1 CM Toma Radu-Cristian 1217992 ROU 2377 CN Andrei Saguna Brasov
2 FM Dolana Andrei-Theodor 1219804 ROU 2348 Cn Gheorghe Sincai Bucuresti
3 FM Acsinte Matei-Ionut 1209590 ROU 2303 CN Emil Racovita Iasi
4 CM Andreescu Darie-Ioan 1234943 ROU 2299 CN Ienachita Vacarescu Targoviste
5 CM Vasiesiu Victor 1243772 ROU 2258 Cn Unirea Targu Mures
6 FM Scripcaru George-Daniel 1219685 ROU 2247 CN Petru Rares Piatra Neamt
7 FM Nastase Robert-Paul 1221175 ROU 2217 Liceul Teoretic Ion Petrus Otopeni
8 CM Geiger Alex-Emanuel 1227785 ROU 2178 Cn I Slavici Satu Mare

La fete primele 9 au sanse mai bune la medalii, adica de la Balan Briana 1818 pana la Cusmuliuc Diana 1981. In 2015  Ciocan Maria a castigat locul 3 la gimnaziu iar Balan Briana a ocupat locul 4, Craciun Bianca a ocupat locul 6, fiind acum nr. 10 de start.

Diana Cusmuliuc 1981 prima favorita dupa elo la ONSS licee Giurgiu

1 WCM Cusmuliuc Diana-Elena 1219103 ROU 1981 CN C Negruzzi Iasi
2 WCM Stanciu Andreea-Briana 1233769 ROU 1979 CN Mihai Viteazul Bucuresti
3 WCM Cimpean Andra 1231430 ROU 1956 CN DV Sighetu Marmatiei
4 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1219472 ROU 1931 CN Andrei Saguna Brasov
5 WCM Nastase Andreea-Cristina 1221183 ROU 1925 Liceul Teoretic Ion Petrus Otopeni
6 I Ciocan Maria-Alexandra 1227130 ROU 1873 CN Al Lahovari Ramnicu Valcea
7 I Ardelean Lorela-Daniela 1218786 ROU 1851 CN Mihai Eminescu Satu Mare
8 WCM Coman Emilia-Florentina 1226070 ROU 1821 CN AI Cuza Ploiesti
9 I Balan Briana-Cleopatra 1237551 ROU 1818 L de Arte Corneliu Baba Bistrita

Starting rank

No. Name FideID FED Rtg Club/City
1 CM Toma Radu-Cristian 1217992 ROU 2377 CN Andrei Saguna Brasov
2 FM Dolana Andrei-Theodor 1219804 ROU 2348 Cn Gheorghe Sincai Bucuresti
3 FM Acsinte Matei-Ionut 1209590 ROU 2303 CN Emil Racovita Iasi
4 CM Andreescu Darie-Ioan 1234943 ROU 2299 CN Ienachita Vacarescu Targoviste
5 CM Vasiesiu Victor 1243772 ROU 2258 Cn Unirea Targu Mures
6 FM Scripcaru George-Daniel 1219685 ROU 2247 CN Petru Rares Piatra Neamt
7 FM Nastase Robert-Paul 1221175 ROU 2217 Liceul Teoretic Ion Petrus Otopeni
8 CM Geiger Alex-Emanuel 1227785 ROU 2178 Cn I Slavici Satu Mare
9 I Voicu Gabriel 1229125 ROU 2020 CN Nicolae Balcescu Braila
10 I Popa Gabriel 1233165 ROU 2018 CN Mihail Kogalniceanu Galati
11 I Vasiliu Cosmin 1233211 ROU 2016 CN Unirea Focsani
12 I Mongescu Victor 1227343 ROU 2011 CN Al Lahovari Ramnicu Valcea
13 I Dicu Dan-Alexandru 1226983 ROU 1997 CN DV Sighetu Marmatiei
14 I Szocs Teodor-Iulian 1226860 ROU 1923 CN M Viteazul Ploiesti
15 I Prajovschi Liviu 1234064 ROU 1902 Tulcea
16 I Chioran Andrei-Ovidiu 1237101 ROU 1855 C. Ec Iulian Pop Cluj Napoca
17 I David Cristian (c.) 1234161 ROU 1810 LT Ovidius Constanta
18 II Balint Adolf 1268635 ROU 1733 L Th. Baroti Szabo David Baraolt
19 I Arsene Marinel 1232975 ROU 1668 CN IC Bratianu Pitesti
20 I Macinic Victor-Mihai 1236920 ROU 1656 CN Moise Nicoara Arad
21 II Moisin Raul-Sebastian 1229001 ROU 1634 CT Alex Roman Alesd
22 II Oprea Stefan-Teodor 1233157 ROU 1614 CN Carol I Craiova
23 II Momir Marco-Ivan 1247107 ROU 1569 L Th Industrie Alimentara Timisoara
24 II Pricope Tidor-Vlad 1224638 ROU 1551 CN Mihai Eminescu Botosani
25 II Petrusan George-Cristian 1250965 ROU 1370 C Th Decebal Deva
26 II Macaneata Ionut-Octavian 1263331 ROU 1369 CN Ion Maiorescu Giurgiu
27 FC Funaru Valentin ROU 1001 CN Gh Rosca Codreanu Barlad
28 Bubatu Claudiu-Mihai ROU 1000 CN Ion Minulescu Slatina
29 Cojocariu Stefan-Ciprian ROU 1000 CN Stefan cel Mare Suceava
30 Enache Florin ROU 1000 LT Stefan Cel Mare Rm Sarat
31 Martin Andrei-Madalin ROU 1000 CT Gheorghe Asachi Onesti
32 Pisargeac Mircea ROU 1000 LT Videle
33 Seitan Radu-Catalin ROU 1000 CN Traian Dr. Tr. Severin

Starting rank

No. Name FideID FED Rtg Club/City
1 WCM Cusmuliuc Diana-Elena 1219103 ROU 1981 CN C Negruzzi Iasi
2 WCM Stanciu Andreea-Briana 1233769 ROU 1979 CN Mihai Viteazul Bucuresti
3 WCM Cimpean Andra 1231430 ROU 1956 CN DV Sighetu Marmatiei
4 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1219472 ROU 1931 CN Andrei Saguna Brasov
5 WCM Nastase Andreea-Cristina 1221183 ROU 1925 Liceul Teoretic Ion Petrus Otopeni
6 I Ciocan Maria-Alexandra 1227130 ROU 1873 CN Al Lahovari Ramnicu Valcea
7 I Ardelean Lorela-Daniela 1218786 ROU 1851 CN Mihai Eminescu Satu Mare
8 WCM Coman Emilia-Florentina 1226070 ROU 1821 CN AI Cuza Ploiesti
9 I Balan Briana-Cleopatra 1237551 ROU 1818 L de Arte Corneliu Baba Bistrita
10 I Craciun Bianca 1236890 ROU 1627 CN Moise Nicoara Arad
11 I Uzuneanu Gabriela 1237950 ROU 1615 CN Nicolae Balcescu Braila
12 I Toba Andreea-Valentina 1229915 ROU 1564 LP M Scarlat Alexandria
13 II Popa Teodora 1227432 ROU 1519 LT Axente Sever Medias
14 II Andres Marina-Corina 1257145 ROU 1509 Cs CN COstache Negri Galati
15 I Morar Maria-Magdalena 1223313 ROU 1500 Cn Ped Gh. Lazar Cluj Napoca
16 II Angheluta Raluca 1235206 ROU 1475 CN Gh Rosca Codreanu Barlad
17 II Tet Stefania 1260316 ROU 1412 CT Alex Roman Alesd
18 II Banciu Ana-Maria 1240579 ROU 1398 CN Unirea Focsani
19 I Gavrilescu Dina 1227203 ROU 1374 CN Fratii Buzesti Craiova
20 II Sofronea Camelia-Andreea 1267345 ROU 1313 L Th Industrie Alimentara Timisoara
21 II Griza Ioana 1236040 ROU 1300 CN DV Sighetu Marmatiei
22 II Zoitanu Ioana 1245945 ROU 1290 CN AT Laurian Botosani
23 II Andrei Andreea-Ioana 1252917 ROU 1158 CN Petru Rares Suceava
24 II Ochea Gabriela-Alexandra 1249746 ROU 1118 CN IC Bratianu Pitesti
25 FC Popa Stefania-Lorena ROU 1001 CN N Titulescu Pucioasa
26 Belcota-Cernescu Nicoleta ROU 1000 CN CD Loga
27 Brutu Silvia ROU 1000 L TH Udriste Nasturel Hotarele
28 Farkas Helga-Hajnalka ROU 1000 L Th. Baroti Szabo David Baraolt
29 Fleancu Ioana ROU 1000 L de Arte I ST Paulian Dr. Tr. Seve
30 Frant Maria ROU 1000 CN Ion Minulescu Slatina
31 Hultsch Luise ROU 1000 LT Joseph Haltrich Sighisoara
32 Moisa Irina-Florentina ROU 1000 CN D Cantemir Onesti
33 Oprea Andrada ROU 1000 CN Hasdeu Buzau

final

Anunțuri

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s